Rehberiniz-Kendini iyi hissetme kulübü kurdu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kendini iyi hissetme kulübü kurdu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendini iyi hissetme kulübü kurdu!

NUR DAŞAR

Milliyet

Serra Cerrahoğlu, aile şirketinde ”patron kızı” olmanın avantajlarını yaşamadı. ABD”deki eğitimini tamamlayıp, işe çaycı olarak başladı. Faks çekti, ayak işlerine koşturdu. Yükselmeye başlayınca bir baktı ki ”ne yapsa patron kızı” diyecekler. Kendi işini kurma kararı aldı. Nişantaşı”nda açtığı ”iyi hissetme kulübü” kısa zamanda başarılı oldu. Kulübün 2 bin 500 üyesi var

Serra Cerrahoğlu, soyadı sayesinde hayata 1-0 galip

başlayanlardan…Türkiye”nin köklü denizcilik şirketlerinden Cerrahgil Grubu”nun sahibi armatör Eşref Cerrahoğlu”nun kızı. ABD”de George Washington Üniversitesi”nden mezun olup Türkiye”ye dönen Cerrahoğlu, aile şirketinde görevine başladı.

Bir dakika! Hemen ”oh ne güzel hayat” demeyin!

Serra Cerrahoğlu”nu şirkette bekleyen ”oda, sekreter ve büyük bir ünvan” değildi. Aksine ”ben bunun için mi okudum” diye isyan ettiren ağır işlerdi: Çay taşımak, faks çekmek, ayak işlerine koşturmak gibi…

Cerrahoğlu, ancak şirketteki bu aşamaları başarıyla geçtikten sonra operasyon müdür yardımcılığına getirildi. Bu görev de her çalışanın istediği türden bir sorumluluk değildi. İki yıl boyunca günde ortalama 10 – 12 saat çalıştı. Sorumlu olduğu dört geminin günlük operasyonlarıyla ilgileniyordu. Gemilerin limanlara varışı, kargonun yerleştirilmesi, personel değişimi, personelin sağlık durumu, yemekleri bile Cerrahoğlu”nun sorumluluğuydu.

”Faks da çeksem patronun kızıydım”

Serra Cerrahoğlu işini severek yapıyor ve yükselmeye çalışıyordu.

Ama içini kemiren bir duygudan da kurtulamıyordu. Baba şirketinde çay da yapsa, faks da çekse, en ağır işleri de üstlense o ”patronun kızı”ydı ve hep öyle kalacaktı. Bu düşüncesini babasına açtı ve kendi işini kurmak için izin istedi. Eşref Cerrahoğlu, başta sıcak bakmadı ama yine de proje getirmesini istedi. Bunun üzerine onlarca proje götürdü. Babası tümüne bir kulp bulup, geri çeviriyordu..

Son götürdüğü projeye ise ”hayır” diyemedi. Bu Nişantaşı”nda bir Wellness Club açma fikriydi.

Mayıs 2002”de, şirketin yönetim kurulunda onaylanan projeye 1,5 milyon doların üzerinde yatırım yapıldı ve Motus Wellness Club hizmete açıldı.

Kendini iyi hissetme kulübü

Serra Cerrahoğlu, dünyada giderek yaygınlaşan bir trend olan Wellness Club”ler üzerine ciddi araştırmalar yaptığını söylüyor. ”New York, Londra, Los Angeles, Paris gibi şehirlerdeki bu tip işletmeleri gezdik, profesyonellerle konuştuk. En son hatta Prenses Diana”nın da gittiği Chelsea Harvard Club adlı işletmeden ciddi fikirler alarak döndük ve bu işe girdik” diyor.

Motus Latince”de hareket metodları demek. Bu bin 200 metrekarelik alanda da her türlü hareket mevcut.

Cerrahoğlu, fitness ve sağlık kulübünden farklarını şöyle anlatıyor: ”Türkiye”de kendini iyi hissetme kültürü henüz yok. Burası iyi hissetme merkezi. Deli gibi spor yapılması gereken bir yer değil. İnsanın kendine vakit ayırmasını teşvik eden bir yer. Bu sporla da, cilt bakımıyla da olabiliyor.”

Akrabalara bedava üyelik yok

Serra Cerrahoğlu, Motus”u ilk kurduğunda ailesinin ve kendisinin geniş çevresi yüzünden profesyonel bir kurum olamamaktan korkmuş. Bunu şöyle açıklıyor: “Ailem o kadar geniş ki. Onlara indirim yapsak, tanımadığımız insanlara haksızlık olacaktı. ”Kim gelirse gelsin aynı fiyattan üye olacak” kuralını koyduk” diyor. Kulübün bugün 2 bin 500 üyesi var.

Motus”un müşterilerinin yaş ortalaması 27 ve üzeri. Yüzde 50”den fazlası erkek ve yüzde 60”ı çalışan kesim. Müşteri profilinin içinde işadamları ve işkadınları önemli bir yer teşkil ediyor. Cerrahoğlu, “Çalışan insanlar burada adrenalin salgıladıktan, rahatladıktan sonra işyerine gittiklerinde daha verimli oluyorlar. Bütün negatif enerjilerini ve yorgunluğunu burada burakıyor. Zaten çalışanların iş çıkışı gelebilmesi için 11”e kadar açığız…”

Sosyetik değil ama pahalı

Ünlü işadamlarının ve sosyetenin tanıdık simalarının buraya gelmesi sebebiyle ”sosyetik kulüp” diye anıldıklarını söyleyen Cerrahoğlu, “Ben buna inanmıyorum. Fiyatlarımız bin – bin 400 dolar civarında olduğu için belirli bir gelir seviyesindeki kişiler yararlanabiliyor” diyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>