Rehberiniz-Kendine köstek olma!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kendine köstek olma!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendine köstek olma!

Kimi zaman kendimizi yetersiz hissettiğimiz, başaramayacağımızı düşündüğümüz, hedeflerimize ulaşamayacağımıza inandığımız dönemler yaşarız. Peki zihnimizdeki bu bariyerleri hangi düşünceler oluşturuyor? Teşhis tedavinin yarısı demekse, işte o bariyerlerin zihnimizdeki haritası…

Zihinsel bariyerlerimizden nasıl kurtuluruz?

İç engellerimiz zihnimize bariyerler koymamıza neden olur, başarı eşiğimiz düşer, kendimizi negatif yaşam sonuçlarına alıştırırız. 4 farklı iç engelimiz vardır;

1. Limitleyen inanışlar/düşünceler

Bizi engelleyen, limitleyen bir görüş, etrafımızdan, medyadan aldığımız, kişiselleştirmediğiniz yine de bizi, harekete geçmekten alıkoyan düşünceler ve inanışlar.

Bu düşüncem ne kadar doğru? Bu düşüncenin bana maliyeti ne? diye düşünmek limitleyen düşüncenin etkisinden kurtulmamızı sağlar.

2. Yorumlar

Olaylara yüklediğimiz anlam yorumumuzu belirler. Aynı olayı yaşayan iki farklı kişi, yorumları farklı olduğu için farklı yaşam sonuçları elde ederler. Moralimizi bozan, bizi vizyonumuzu gerçekleştirmekten alıkoyan yorumlar yerine bizi güçlendiren ve motive eden yorumları seçmeliyiz.

Bu olaya başka türlü nasıl bakabilirim? Üçüncü bir kişi olsaydı, bu olayla ilgili ne söylerdi? Tek taraflı, tek doğru diye kabul ettiğimiz yorumların bize maliyeti ne olabilir? diye düşünmek yorumlarımızın etkisinden kurtulmamızı sağlar.

3. Varsayımlar

Bir şey geçmişte olacağı için yine olacak varsayımına sahip olduğumuz, geçmiş deneyimlerimizi ispat etmemizi sağlayan düşünceleri ifade eder. Bu düşüncelerimi kimi zaman kendi deneyimlerimizden kimi zaman başkalarının deneyimlerinden oluştururuz.

Geçmişte olduysa gelecekte de olmak zorunda mı? Varsayımımın yaşamıma maliyeti ne? diye düşünmek varsayımlarımızın etkisinden kurtulmamızı sağlar.

4. İçsel Eleştirmen (Gulyabani)

Negatif iç sesimizi ifade eder. İçsel eleştirmenimiz bize yapamayacağımızı, yetersiz olduğumuzu söyleyen ses. Küçük yaşlarda, hata yaptığımız bir zamanda yerleşmiş olabilir. Değersizlik duygusu yaşatır. Gerçek potansiyelimizi yansıtmayan, bizi korkutup enerji ve motivasyonumuzu düşüren düşüncelerdir.

Yetersiz olduğumuzu düşünerek bir işe başlamanın bize maliyeti ne olabilir? Başlar mıyız? Sonunu getirmeye azimle çalışır mıyız? diye düşünmek varsayımlarımızın etkisinden kurtulmamızı sağlar. Bu sesten ibaret olmadığımızı, bunun bizim içimizdeki küçük bir parçanın sesi olduğunu düşünmek ve negatif iç sesi olabildiğince kısarak, bizi motive eden pozitif iç sesi yükseltmek gerekir.

Zihinsel bariyerlerimiz, geleceğe güvenle bakmamızı engeller. Kendimize inanmamız, geçmişte üstesinden geldiğimiz zorlukları düşünmemiz ve cesaretimizi toplamamız engellerimizi aşmamızı sağlar.

Ya cesaret edip engellerimizi aşarız, ya da engellerimizin içinde esaret yaşarız.

Yazar: İreme Erol

Kaynak: http://www.insankaynaklarım.net

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>