Rehberiniz-Kendine güven, gerisini merak etme sen!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kendine güven, gerisini merak etme sen!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendine güven, gerisini merak etme sen!

Yaşam bazen bizi aşağılara çekse de kendimize güven sağlamamız çok da zor değil. İngiliz Daily Mirror Gazetesi, uzmanların görüşlerine başvurarak, ev, iş ve aşk hayatımızda kendine güvenmeyi sağlamak için yedi maddelik bir liste çıkardı.

1) Göz teması sağlayın: Vücut dili uzmanı Robert Phipps, sohbet sırasında karşımızdakiyle yüzde 60-70 oranında göz temasının sürdürülmesini tavsiye ediyor. Böylece karşınızdaki insan kendini huzurlu hissedecek, siz de kendinize güveninizi göstermiş olacaksınız.

2) Vücudunuzu beğenin: Görüntünüzden dolayı kendinizi sürekli olarak yeriyor musunuz? O zaman hemen bir arkadaşınızı veya vücudu size benzeyen fakat etrafa güven yayan bir ünlüyü gözlem altına alın. Onların beden dilini inceleyin, göz teması ve iletişim stillerini gözleyin. Sonra da aynaya bakarak aynı teknikleri deneyin.

3) İş hayatında hedeflerinizi bilin: Kariyer koçu olan Suzy Greaves’e göre deneyimlerinizden emin olmaya başladığınız an, güven ilhamı gelmeye başlar. İnsanlar arasındaki kıymetiniz artar. İyi olduğunuz her konuyu inceleyerek küçük not kağıtlarına bunları yazın ve sonra banyonun aynasına yapıştırın. Böylece işe gitmeden önce bunları görürsünüz.

4) Dik durun: Kırmızı halının üzerinde yan gelip yatan birini hiç görmemişsinizdir herhalde. Karın ve omuriliği saran sırt kaslarınızı çalıştırın. Dik durun.

5) Aklınızdan geçeni söyleyin: Partnerinizin size söylemek zorunda olduğu şeyi dinleyin ve aynı şekilde siz de ona aklınızdan geçenleri söyleyin. Böylece ilişkiniz gelişecektir. Psikoterapist Malcolm Stern’e göre hiç sözünüzün kesilmeden konuşabileceğiniz bir zaman dilimi ayarlayın. Partnerinize de aynı şansı verin.

6) Komplimanda bulunun: Kompliman yaparkenve alırken son derece kibar olun. Size söylenen güzel sözlerin listesini tutarak kötü günlerinizde bakın. Motivasyon danışmanı Claire Walton’a göre birileri size güzel bir şeyler söylediği zaman gülümseyin ve teşekkür etmeyi öğrenin.

7) Olumlu etkinliklerde bulunun: Amerika’nın kendine güven gurusu Louise Hay’ın hazırladığı “Kendi başıma yapabiliyorum” kartlarından alarak her gün birini okuyun. Aşk, ekonomi ve sağlık alanlarında tecrübelerinizi artırın.

Yazar: Bilal Turhal

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir