Rehberiniz-Kendinden daha zeki insanlarla çalışmak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kendinden daha zeki insanlarla çalışmak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendinden daha zeki insanlarla çalışmak

Birçok Amerikalı başarılı insan “başarımı kendimden daha zeki insanlarla çalışmaya borçluyum” der. Oysa doğu kültüründe bunun tersine bir politika izlenir. İnsanlar kendilerine rakip olur korkusuyla kendinden zeki insanlarla çalışmazlar. İşte ilginç bir örnek…

Nüvit Osmay’ın “İnsan Mühendisliği” kitabından alınmıştır.

IV. Murat devrinde padişah rakı içilmesini yasak ettirmiştir ve içenler hakkında da çok sıkı kovuşturma yaptırmaktadır.

Zamanın Şeyhülislamını çekemeyen yüksek rütbeli bir zat, bir gün padişaha, Şeyhülislam efendinin bu yasağa uymadığını gammazlayıvermiş. IV.Murat da öfkelenerek güvendiği mabeyincilerinden birini akşama doğru ansızın şeyhülislamın evine yollamış.

Saraydan gelen bu misafire çubuk ve kahve ikram edildikten ve oradan buradan konuşulmaya başlandıktan sonra birdenbire misafir odasının kapısı açılmış ve elinde gümüşten rakı tepsisi ile Arap uşak görünmüş. Mabeyincinin Şeyhülislamla beraber olduğunun farkına varan uşak hiç bozmadan:

“Efendi hazretleri” demiş, “ben zat-ı alilerine bizim aşçıbaşının gizlice rakı içtiğini söylemiştim, ama siz inanmamıştınız. İşte tepsisini getirdim ki, sözlerimin doğru olduğunu göresiniz.”

Şeyhülislam Efendi tabii müthiş hiddetlenmiş! Hatta padişahın fermanını dinlemeyen böyle bir insanın kendi evinde bulunduğundan dolayı o kadar üzülmüş ki, neredeyse evini bile yakmaya kalkacakken mabeyinci teskin etmiş ve padişaha da olayı anlatarak Şeyhülislamı kurtarmış.

Ertesi sabah Şeyhülislam efendi Arap uşağı çağırmış, kendisine bir kese altın uzatarak :

“Oğlum “ demiş “ şunu al, ama bir taraftan da kendine başka bir kapı ara, ben kendimden daha zeki insanlarla aynı çatı altında oturmaya tahammül edemem.”

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir