Rehberiniz-Kendi şansınızı yaratmanın yolları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kendi şansınızı yaratmanın yolları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendi şansınızı yaratmanın yolları

Şansınızı artırmanın 4 yolu

6 Mart 2013’de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan 16. Araştırma Zirvesi’nin konuklarından birisi The Luck Factor (Şans Faktörü) kitabının yazarı Prof. Dr. Richard Wiseman’dı. University of Hertfordshire’da öğretim üyesi olan Wiseman, binlerce söyleşi ve yüzlerce deneyden sonra, şanslı kişilerin şanslarını kendi yarattıklarını bilimsel olarak kanıtlamış. Wiseman’a göre şansınızı artırmak için dört noktaya dikkat etmeniz gerekiyor:

1. Şans fırsatlarını artırın

Sağlam dostluklar kurun, yaşama sakin bir tavırla yaklaşın, yeni deneyimlere açık olun. Şanssız insanlar rutinlere takılmayı tercih ediyorlar. Yeniliklerle ilgilenmiyorlar. Şanslılar her zaman yeni bir şeyler denemek istiyorlar. Risk almaya hazırlar ve fırsatları ilk andan itibaren görebiliyorlar.

2. Duygularınızın sesini dinleyin

İçgüdülerini ve iç seslerini dinleyen kişiler etkin kararlar alabiliyor. Şanslı insanlar, sakin olmayı başarabiliyor ve sakin düşünebiliyorlar.

3. Talihinizin açık olduğuna inanın

Şanslılar geleceğin parlak olacağından eminler. Zamanla, beklentileri bir kehanet gibi gerçekleşiyor. Başarısızlık karşısında direnebiliyor ve yaşamlarına devam edebiliyorlar.

4. Kötü şansı iyi şansa çevirin

Şanslı olanlar kafalarında çeşitli oyun planları yaratabiliyorlar. Şansızlar her konuda olumsuz olanı görmekle vakit kaybederken, şanslılar hatalardan ders almayı biliyorlar.

Şans Okulu

Wiseman, kişisel gelişim uzmanlarının “Olumlu düşün, başarılı olun” yalanlarına inanmayın. İdealinizdeki geleceği hayal edin. Hedefinizi değil, o yolda neler yapacağınızı hayal edin”diyerek, üç somut adım öneriyor:

1. Şans Güncesi Tutun:

Her günün sonunda, o gün yaşadığınız olumlu şeyleri düşünmeye ve yazmaya vakit ayırın. Sağlığınız, sahip olduklarınız ve dostlarınız hakkında sizi mutlu eden noktaları yazın. Şanssızlıkları yazmayın. Bir süre sonra, geri dönüp yazdıklarınızı okuyunca, hiç de o kadar şanssız olmadığınızı göreceksiniz.

2. Esnek olun: Değişmekten korkmayın. Yeni yemekler deneyin, müzelere, galerilere gidin. Çevrenizdekilere daha fazla iltifat edin.

3. Hareket odaklı olun: İnsanların yüzde 75’i hayatta pişman oldukları konular sorulduğunda, yaptıklarından çok yapmadıklarına pişman olduklarını dile getirmişler. Siz de durmayın, hata yapmaktan korkmayın. Cesurca davranın.

Yazan: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir