Rehberiniz-Kendi kendinizi yönetin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kendi kendinizi yönetin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendi kendinizi yönetin

KENDİ KENDİNİZİ YÖNETİN

Faruk Türkoğlu

…Kendini yönetmek yalnız Türkiyede değil, gelişmiş, gelişmemiş tüm ülkelerde günün en gözde kavramlarından biri. Ünlü-Amerikalı guru Peter Drucker. 21. yüzyılın yönetim sorunlarını ele aldığı son kitabının son bölümünü de bu konuya ayırdı. 92 yaşındaki Druckerin vasiyeti niteliğindeki bu bölümden de yararlanarak, kendini yönetmek isteyenlere şu önerileri yapabiliriz.

– Kendinizi tanıyın: Güçlü taraflarınızı ve zaaflarınızı belirlemek için gelecek ile ilgili herhangi bir karar aldığınızda amacınızın ne olduğunu bir yere yazın. 9 veya 12 ay sonra kendiniz ile ilgili beklentilerinizle, gerçekleşmeleri kararlaştırın. Druc– İlişkilerinizde kırıcı olmayın: Doğada birbiri ile temas eden iki hareketli cisim sürtünme direncini yaratır. Makine yağı ise cisimlerin yıpranmasını önler, hareketi hızlandırır. İnsanlararası ilişkilerde yıpratıcı sürtüşmeler ise iyi giden projeleri or– Kişiliğinizi değiştirmeye çalışmayın: Herkesin kişiliğine göre bir işi yapış ve bir görevi yerine getiriş tarzı vardır. Bu tarz, parmak izi gibidir, değiştirilemez. Bu nedenle elinizdeki işe başlamadan önce çok oluşan kişiliğinizi değiştirmeye çabalamay

– Değer yargılarınızı iyi tanımlayın: İnançlarınıza ve değer verdiğiniz görüşlerinize aykırı olan bir görev kabul ettiğinizde, kendinize saygınız kalmaz. Kendisine saygısını ve güvenini kaybetmiş kişi ise hiçbir işe gücünün son noktasına kadar sarılamaz.

– Fark yaratacak sonuçları hedefleyin: Yukarıda sıralanan önerilerin uygulanması, bir sorunu çözecek, bir işte yenilik ve ilerleme getirecek sonuçların alınmasını kolaylaştırır. Kişinin fark yaratacak sonuçları hedeflerken, kendisini ve imkanları biraz g

Bu satırları okuduktan sonra siz şöyle düşünebilirsiniz. Sayın Yazar. Bunlar hep yüzyıllardır bilinen şeyler. Sokratesin ders verdiği akademinin kapısında da Kendini bil yazıyordu. Yunus Emre yıllar, yıllar önce Seni senden iyi kim bilebile…, Seninle sen danış, gör nerdesin sen demişti. Zen Budizminden Zerdüştlüğe kadar her inançta kendini bilmenin önemi anlatılıyor. İnsanın kendini bilmesi, tanıması o kadar zor bir iş mi?

Evet zor bir iş. Hepimizin arkasında heder olmuş yıllar, kaçırılan fırsatlar, komplekslerin girdabında yok olmuş iyi niyetler var. Bazen hırsımız, yeteneklerin önüne geçiyor hayat oyununda ofsayda düşüyoruz. Bazen elimizin ulaşabileceği kadar yakın olan bir başarıyı ıskalayabiliyoruz.

Kendini tanımayanlar gelecekte, daha da çok zorlanacak. Bilgi toplumunda ve yeni ekonomide kendi kendini yönetemeyenler daha yüksek faturalar ödeyecek.

Kendini yönetmesini bilenler, akıp giden hayatın içinde bir saman çöpü gibi sürüklenmekten bir ölçüde kurtulacak. Kurtulmasa bile elinden geleni yapmanın huzurunu elde edecek.

Kendi kendisinin müdürü olmak isteyenlere öneriler

Kendinize karşı tarafsız olun:

Bu tür bir tarafsızlık Türkiyede epey zor bir iş. İnsanlarımızın yarısı, bir birey olarak potansiyelinin farkında ve kendi değerinin bilincinde değil. Diğer yarısı ise kendini olduğundan daha güçlü ve bilgili sanıyor. Değişimin, yılların biriktirdiği bilgiyi kısa sürede hurdaya çevirdiğinin farkında olmayanlar da var. Performansı yükseltmek için kendinizi olduğunuzdan daha aşağıda veya yukarıda görmekten kaçınmanız şart.

Bahane üretmeyin:

Kendi gücünüzün farkına varmadan ve elinizden gelecek her şeyi yapmadan, kusuru çevreye, ortama, düzene ve ülkeye yüklemeyin.

Mucizelere bel bağlamayın:

Son saniyedeki üçlük, 90+4. dakikadaki gol, kırk yılda bir maçın kaderini değiştirir. Assolistin hasta olup, ortalıkta dolaşan güzel sesli çiçekçi kıza şans yaratması da ancak eski Türk filmlerinde görülür. Kestirme ve zorlama yollar ise çoğu kez Kartal Cezaevine çıkabiliyor. Normal koşullarda ve uzun vadede şansın, gücünü ve gücünün sınırlarını bilen, bilgi ve beceri düzeyini sürekli yükselten ve beynini terleten kişilere güleceğini hiç unutmayın.

Bir B hatta C planınız da olsun:

Hedefinize ulaşmak için gece gündüz çabalasanız da, krizler, durgunluk yılları, değişen oyun kuralları önünüze aşılmayacak engeller çıkarabilir. Böylesi durumlar için hiç olmazsa 2-3 yıl sizi ayakta tutacak alternatif planlarınız da olsun.

İkinci yarı için hazırlık yapın:

Normal iş hayatınızda sağlayamadığınız başarıya, değiştirdiğiniz işinizde veya 45 yaşından sonra ulaşabilirsiniz. Bunun için yedeğinizde bir paralel kariyer planı bulunsun olsun ve bu kariyer için daha şimdiden yeni bilgi ve beceriler edinmeye bakın.

Geleceğe ve ortama odaklanın:

Gençlik anketlerinde, kendi geleceğinden umutlu olanların oranı yüzde 60ı aşarken, ülkenin geleceğinden umutlu olanların oranı yüzde 20lerde kalıyor. Bu uyumsuzluk, eninde sonunda bireyi de frenliyor: Ülkesinin ve kendisinin potansiyelini olumlu bir şekilde algılayan ve geçmişe değil de geleceğe odaklanan gençler ise geleceğin fırsatlarını daha kolay yakalayabilir.

Bugünden işe başlayın:

Güçlü yönlerinizi geliştirecek şeyleri yarına bırakmayın. Yarını bugünden ve adım adım kurun. Her gün yabancı bir dilden 4-5 kelime, iyi bir kitaptan hiç olmazsa 4-5 sayfa okuyun. İnternet karşısında geçirdiğiniz 2-3 saatin bir 20 dakikasını da yeni bir bilgiye ayırın. Günler geçtikçe ortaya çıkacak birikim sizi de şaşırtacak.

Unutmayın insan ne biliyorsa odur.

(Dünya Gazetesi)

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>