Rehberiniz-Kendi gücünü keşfetti, devlet başkanı oldu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kendi gücünü keşfetti, devlet başkanı oldu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kendi gücünü keşfetti, devlet başkanı oldu!

Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek, şimdiye kadar iki adet ’kendi gücünü keşfet’ kitabı yazdı, üçüncüsü ise yolda. Yaşam tarzı önerileriyle hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot’a bile esin kaynağı olan Drnovsek, kanseri yenmiş, şimdi bir dağ köyünde kendi sebzesini yetiştiriyor, kendi ekmeğini yoğuruyor.

SİZ de hayatın anlamlarını arayanlardan mısınız? Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek, belki bu yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Slovenya’nın bağımsızlığının mimarlarından olan Drnovsek, kanser teşhisi konduktan sonra kent yaşamından uzaklaşıp başkent Lubliana yakınlarındaki Alp köyünde kendine yeni bir hayat kurmuş.

Kendi ekmeğini kendisi yoğuran, domatesini, fasulyesini evinin bahçesinde yetiştiren, vejetaryen beslenen Drnovsek, sadelik ve doğallıktan yana, sıkı bir hayvan hakları savunucu olmasıyla da Avrupa siyaset sahnesindeki politikacılardan ayrılıyor. Geçen yıl bir kadın dergisinde günlük hayat ile ilgili önerileri kaleme alan Drnovsek, bugünlerde ise hem devlet işleriyle uğraşıyor, hem de ’farkındalığı’ konu alan üçüncü kitabını yazıyor.

Bekar olan Drnovsek’in hayat seyri, 1999 yılında kanser teşhisi konmasıyla değişmiş. Birkaç yıl önce tedaviden vazgeçince sağlık uzmanlarının tepkisini çekmiş, şimdi ise iyileştiğini öne sürüyor. Artık siyasette gözü olmadığını savunan Drnovsek’in ilgili alanı manevi değerler. Geçtiğimiz günlerde Delo Gazetesi’ne konuşan Slovenya devlet başkanı, “Yaşam tarzlarını değiştirmeye yardımcı olmak için halkın farkındalığını artırmak istiyorum. Bu nedenle de kitap yazıyorum” diyor. Bir kitabında ise şöyle yazmış: “Kişisel çıkar ve mevkiye odaklanmayan farkındalık seviyesi yüksek devlet adamlarına ihtiyacımız var. Büyük egoları olmayan… sermaye ve kárlılığa sınır koyma cesaretini gösterecek insanlara ihtiyacımız var.”

ADAY OLMAYACAK

Drnovsek’in takipçilerinden biri de eski Fransız oyuncu, yeni hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot. “Fransız cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke Drnovsek gibi bir aday olsaydı ya da en azından gölgesi gibi. O zaman dünya daha tahammül edilir olurdu” diyerek hayranlığını gizlemiyor. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nin son başkanlarından olan ve 10 yıl kadar Slovenya Başbakanı olan Drnovsek, 2002 yılından bu yana da devlet başkanı. Devlet yönetiminden yorgun düşen başkanın görev süresi Aralık ayında bitiyor, bir daha aday olmaya da niyeti yok.

Takipçileri var

Drnovsek, hem yaşam tarzı, hem de insanlara yaklaşımı itibariyle bir devlet adamından çok, yaşam felsefesi sunan bir guruya benziyor. Bestseller listesine giren ’Dünyanın Özü’ ve ’Hayata dair düşünceler ve farkındalık’ isimli iki kitabı, Almanca, İngilizce, Hırvatça ve Boşnakça’ya da çevrilmiş. Tarikat lideri kıvamında olmasa bile çeşitli ülkelerde pekçok takipçisi var.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir