Rehberiniz-Kelebek etkinizi yaratın…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kelebek etkinizi yaratın…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kelebek etkinizi yaratın…

Tam anlamıyla bir kişisel gelişim kitabı olan ‘Kelebek Etkinizi Yaratın’da yazarın amacı okura, ‘Yaşamakta olduğunuz ve neredeyse her gün şikayet ettiğiniz yaşamı sürdürmek zorunda değilsiniz, daha iyi bir yaşama sahip olmak için bir an önce harekete geçin,’ mesajını vermek. Bunu anlatmak için de fizikteki ‘Kelebek Etkisi’ kavramını güçlü bir metafor olarak kullanıyor ve bu kavramı gündelik hayata mal ederek bireysel yaşam için daha anlamlı kılmaya çalışıyor.

‘İnsanın kendi başına buyruk çalışması özgürlük değildir. Çünkü bütün ile ilişkili olmadığı sürece bir insanın yapıp ettikleri herhangi bir sonuç üretmez, değer yaratmaz. Buna karşılık gerçekten nasıl katkısı olacağıyla ilgilenen insan, dünyamız içerisindeki yerini alır ve aynı zamanda yaratıcılık için sistemin sınırlarında dolaşmaya başlar. Fizik diliyle söyleyecek olursak o bir ‘Kelebek Etkisi’ yaratmak peşindedir. Yani ne ise o olmamak, daha iyisi ve daha fazlası olmak peşindedir.’

Tek tek bireylerin bu etkiyi yaratarak önce kendilerini ve sonra da toplumları değiştirebileceği tartışılmaz. Ancak günümüzde bunu gerçekleştirmenin yolu insanın kaotik bir ortamda bile kendisini yönetmeyi bilmesinden geçer. İnsan, kendisi ve onu çevrelemiş yaşamla arasındaki güçlü ilişkiyi anladıkça kesinsizlik ve belirsizliklerin içinde yol almakla kalmaz, her şeyi kendini lehine çevirir.

Yazar bu değişimin gerçekleşebilmesi için sadece kişisel deneyimlerinin değil, iş adamlarının, romancıların, felsefecilerin ve filmlerin de izini sürüyor. Sonunda okura adım adım izleyebileceği bir yol haritası çıkartıyor ve önerdiği her adımı dört ana başlıkta topluyor: Dört Altın Kural.

Kendinizi Tanıyın. Temel Amacınızı Belirleyin.

Odaklanın. Hedeflerinize İlerlerken Kararlı Olun.

Bir Bütünlük Anlayışı Geliştirin. Kaosta İlerlemeyi Bilin.

Sorumluluk Alın ve Değer Katın.

Her bölümün sonunda yer alan ve yaşamdan bolca örnekle kişisel deneyimlerin aktarıldığı ‘uygulamalar’ ise bahsi geçen Altın Kurallar’ın somutlanması açısından büyük bir önem taşıyor.

Daha bütünsel bir yaşamı kucaklamak ve kendini mükemmelleştirmek isteyenler için

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir