Rehberiniz-Kazanmak mı kaybetmek mi daha üstündür? tabii ki kaybetmek!!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kazanmak mı kaybetmek mi daha üstündür? tabii ki kaybetmek!!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kazanmak mı kaybetmek mi daha üstündür? tabii ki kaybetmek!!!

Geçen hafta ‘başarı’ için yarışmanın, insanın kendi tercihleri doğrultusunda yaşamasından daha önemli olmadığına inandığımı anlatan bir yazı yazdıktan sonra izledim maalesef “Little Miss Sunshine”ı.

Bu yıl en iyi Özgün Senaryo ödülü alan Oscar’lı film, artık romanlardan film yapmanın dışında basit ve hakiki hikâyeler yazamayan Hollywood için bile sıradışı bir örnek. Neredeyse hiç yıldız oyuncusu olmayan film, iyi çizilmiş karakterlerden oluşan bir ailenin yol hikâyesi aslında. Tabii ki her Amerikan yapımı film gibi netice itibarıyla yine ‘aileyi’ yüceltiyor, ama hiç değilse ‘kazanmak ve ‘kaybetmek’ üzerine sakin ve zekice yazılmış diyaloglarla iz bırakıyor.

“İnsanlar ikiye ayrılır; kaybedenler ve kazananlar” cümlesiyle başlayan filmdeki en sinir bozucu karakter, sürekli ‘9 adımda kazanmanın yöntemleri’nden bahseden baba. Diğerleri, eroinman ve kadınlara düşkün bir büyükbaba, insanlarla sadece küçük defterinin üzerine “nefret ediyorum”, “bana sarıl”, gibi kısa notlarla iletişim kurduğunda istediklerinin gerçekleşeceğine inanan ve ergenlik bunalımı yaşayan bir oğlan, ki benim favorim o, güzellik yarışmasını kazanırsa babasının kendisini seveceğini sanan ama dedesinin rahatlığını seven bir kız çocuğu, karşılıksız aşk yüzünden intihara teşebbüs eden eşcinsel bir ‘Proust uzmanı’ dayı ve bütün bu sivri karakterleri her şeye rağmen bir arada tutmaya çalışan sağlam ve ‘iddialı’ bir anne.

DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ YAZARI

Jet pilotu olmak için uzun bir süre konuşmamaya yemin edip sonradan travmatik bir şekilde aniden konuşmaya başlayan Dwayne ile ülkenin en iyi ikinci “Proust uzmanı” olduğunu iddia eden akademisyen dayısı arasında şöyle bir konuşma geçiyor:

Dwayne: Keşke bu saçma okul dönemini atlatabilmek için 18 yaşına kadar uyuyabilseydim.

Frank: Marcel Proust’u tanıyor musun?

Dwayne: Okulda öğrettiğin adam mı?

Frank: Evet, Fransız yazar. Tamamen bir kaybeden aslında (loser). Hiçbir zaman doğru dürüst bir işi olmadı. Karşılıksız aşk hikâyeleriyle dolu bir hayatı vardı. Eşcinseldi ve son yirmi yılını o dönemde kimsenin okumak istemediği kitaplar yazarak geçirdi. Ve bu adam muhtemelen hâlâ Shakespeare’den sonra dünyanın en büyük ikinci yazarı. Her neyse, bu adam hayatının sonuna yaklaşırken geriye dönüp baktığında gerçekten acı çekerek sürdürdüğü o yılların, hayatının en iyi yılları olduğuna karar verdi. Çünkü onu Proust yapan sadece o yıllardı. Bence 18 yaşına kadar uyumayı isterken, sonradan özleyeceğin acıyı da düşünmelisin. Lise dönemi, senin ilk ıstıraplı yılların olacak. Acı çekmek için bundan daha iyi bir fırsat bulamazsın.

Lüzumundan fazla sadeleştirilmiş Proust hakkındaki bu konuşma, herkesin anlayabileceği kadar basit yazılmış haliyle. Aslında on yaşında ciddi bir astım krizi vesilesiyle acıyla tanışan, 51 yıllık hayatının son 17 yılında inzivaya çekilerek 7 cilt, bir milyon iki yüz elli bin sözcükten oluşan romanlar yazarak geçiren, yazarken fena halde acı çeken ve her iki durumdan da inanılmaz zevk alan Proust, tam da tercihleri yüzünden doğumundan 135 yıl sonra bugün hâlâ edebiyat tarihinin en büyük yazarlarından birisi. Bu yazar, otuz yaşındayken hayatı üzerine şu yorumu yapıyor: “Mutsuzum, çünkü zevksiz, amaçsız, hareketsiz, ihtirassız bir hayatın sonuna geldim…” Ve sonra ölene kadar kendini ifade edebildiği tek yolu seçip, yazmaya devam ediyor.

DENEMEKTEN KORKTUNUZ MU?

Eğer hayatı filmdeki o kırılgan çocuğun bakışıyla seyrederseniz, aslında seçmediğiniz bir hayatın çoğu zaman birbirini kovalayan “güzellik yarışmaları” gibi tezahür ettiğini fark edip hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama sistemin insanı tüketen, ezen çemberinin dışına çıkıp hiç değilse hayatta en çok istediğinizi yapmayı deneyebilirseniz -kolay olmadığını biliyorum, tam da bu yüzden ıstıraplı ve değerli- kaybederek de kazanabilirsiniz.

Büyükbaba’nın küçük torununa yaptığı ‘kaybeden’ tarifi de basit ve çarpıcıydı: “Kaybedenler, denemeyenler değildir yavrucuğum; kazanamamaktan korktuğu için denemeyenlerdir. Sen bu yarışmaya istediğin için katılacaksın ve her halükarda kazanacaksın”.

Deneme fırsatını kaçırırsanız (razı olduğunuz ilişkiler, acı çekmekten korktuğunuz için sevmekten vazgeçtikleriniz, mecburi okul tercihleriniz, istemeden seçmek zorunda kaldığınız meslekler) bir gün neden denemediğinizi hatırlayacak mısınız?

Eğer bir gün ansızın aklınıza neden denemediğiniz sorusu gelirse, umarım cevabı “denemekten korktum” olmaz. Hayatınız geri kalan kısmında karnınızı ağrıtacak o ‘kaçak’ acı, deneyerek çekeceğiniz hakiki acıdan daha değerli değil çünkü.

Yazar: Esra Yalazan

Kaynak: http://milliyet gazetesi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>