Rehberiniz-Kaygını kontrol et, öne geç…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kaygını kontrol et, öne geç…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kaygını kontrol et, öne geç…

Kaynak: Milliyet / Sibel Kahraman

Hafta sonu sınavlar start alıyor. Özel okullar sınavıyla başlayacak maraton YDS ile sona erecek. Gençlerin, kaderlerini belirleyici olarak gördükleri sınavlar, gelecek endişesiyle birleştiğinde yoğun kaygı ve strese neden oluyor.

Adayların bir kısmı sınavları ölüm- kalım meseleri gibi görüyor ve sınavı başarının değerlendirilmesi değil, kişiliğin değerlendirilmesi olarak algılıyor.

Türk Psikologlar Derneği”nin bilgileri ile Milliyet Gazetesi”nde hazırladığım sınav stresi yazı dizisi kaygının sınavdaki başarı üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bilgisi oldukça yüksek düzeyde olan bir aday yoğun kaygı nedeniyle beklenilen kadar başarılı olamıyor. Bilgi düzeyi daha düşük ancak dengeli kaygı yaşayan bir adayın arkasında kalabiliyor.

Sınav çalışmalarınız arttığı bu günlerde öncelikle duygularınızı olumlu kaygıya çevirmeniz gerekiyor.

Öncelikle sınavın sonucuna değil sınava odaklanın. Sınavdaki başarı düzeyini genelleyerek, bunu kişiliğinizin başarı ya da başarısızlığı olarak değerlendirmeyin.

Azı yarar çoğu zarar

Sınav kaygısı, sınava hazırlanmak ve sınav sırasında başarıya ulaşmak için istekli olmayı sağlar. Ancak yoğun sınav kaygısı normal kaygıdan farklı. Daha şiddetli, potansiyel olarak daha ezici. Rahatsız edici ve huzursuzluk verici. Yardımcı ya da motivasyon sağlayıcı değil.

Zamanı uygun kullanamama, kötü beslenme (aşırı şeker, kahve, sigara, alkol tüketimi), uykusuzluk, yetersiz dinlenme sınav sırasında dikkatin yoğunlaşmasını engelleyeceğinden, hata yapma olasılığını artırıyor.

Ders gerekliliklerini yerine getirmek ve öğretmenlerin beklentilerini fark edip uygun davranmak kaygıyı azaltıyor. Dolayısı ile ders başarısını da artırıyor. Herhangi bir dersle ilgili yetersiz öğrenme ise kaygıyı arttıran en önemli faktörler arasında.

Psikolojik etkilerinin yanı sıra kaygı fiziksel olarak da belli sorunlara neden olabilir.

Kişinin kaygısı yükseldiğinde hızlı kalp atışı, nabız atışı, terleme artışı, hızlı soluk alıp verme, nefes daralması, ağız kuruluğu, midede kasılma gibi rahatsızlıklar oluşur. Bu belirtilere genellikle olumsuz düşünceler, hayaller, beklentiler, kuruntular, endişeler eşlik eder. Bu rahatsız edici değişiklikler kişinin dikkatini dağıtarak paniklemesine yol açabilir. Panikleyen kişide kaygı yaratan olay ya da durumdan kaçma, kaçınma eğilimi belirir.

Kaygının fiziksel belirtileri

Hızlı kalp atışı

Nabız artışı

Terleme artışı

Hızlı soluk alıp verme

Nefes daralması

Ağız kuruluğu

Midede kasılma

Bulantı hissi

Karın ağrısı

Ateş basması

Kas gerginliği

Göğüs ağrısı

Baş ağrısı, baş dönmesi

Bayılacak gibi olmaİ

Sersemlik hissi

Uyuşma karıncalanma hissi

Ellerde titreme

Üşüme, ürperme

İdrar yapma hissi

Duygusal belirtileri

Kişinin ruh halinde sıra dışı değişiklikler olur. Gerginlik, sinirlilik, karamsarlık, endişe, korku, öfke, cesaret kaybı, panik, umutsuzluk, üzüntü, hüzün, kontrolünü kaybetme hissi, güvensizlik, çaresizlik, heyecan görülür.

Kaygı düşüncede, fizyolojide ve duygularda değişikliklere yol açar, bunun sonucunda her bir kişide gözlenen davranışlar birbirinden farklı olabilir.

Davranış değişiklikleri:

İlginin dağılması ve ders dışı faaliyetlere yoğunlaşması

Koordinasyon bozuk hareketler sendeleme, tökezleme

Konsantrasyon güçlüğü

Çok fazla sosyal etkinlikle zaman harcayarak derse zaman ayıramama

Kaçma davranışları

Uykusuzluk.

Konuyu dağıtacak düşler kurma

Gergin hareketler, eyleme odaklanamama

Kıpırdanma, yerinde duramama, tırnak yeme

Normalden daha hızlı hareket etme

Sosyal geri çekilme

Aileden arkadaşlardan uzaklaşma

Başkalarına tahammülsüzlük

İştah değişikliği

Yemek yiyememe

Sürekli abur cubur yeme

Çok fazla yemek yeme

Sigara, alkol tüketiminde artış

Kendine küfür etme

İshal ya da normalden daha sık idrara çıkma

Türk Psikologlar Derneği”nden aldığım bilgileri buradan da sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Pazar günü özel okullar sınavına girecek tüm adaylara başarılar dilerim.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir