Rehberiniz-Kaybetmekten değil, kazanmaktan kork!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kaybetmekten değil, kazanmaktan kork!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kaybetmekten değil, kazanmaktan kork!

KAYBETMEKTEN DEĞİL, KAZANMAKTAN KORK!

ECE TEMELKURAN

MİLLİYET

Dünya yerinden oynar / YÖKten adam çıksa! diye bağırırken YÖKten adam çıkmasına hazırlıklı olunmalıydı. Yani kazanmak da, hesaba katılmalıydı!..

Oxford tarzı profesör havasıyla kapıdan içeri girdi. Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi birinci sınıf, ilk ders: Anayasa Hukuku! Selamsız sabahsız, davudî sesiyle lafa girdi:

Şimdi sizin kafanızda bir sürü fikir vardır ve siz bunların çok önemli olduğuna inanıyorsunuzdur. Ama önce öğreneceksiniz. Önce beni dinleyeceksiniz!

Bu, notunun kıtlığından ötürü Cebeci Canavarı olarak tanınan Anayasa Hukuk Profesörü Tuncer Karamustafaoğlu idi ve şahane bir hocaydı. Bize Anayasa Hukukunu Erdoğan Teziçin kitabından okuttu. Bütün yıl, Plebisiti Teziçten oku abi!, Teziçte kaçıncı sayfa? cümleleri gitti geldi aramızda. Velhasıl Prof. Dr. Erdoğan Teziçi, YÖK Başkanı olarak haber bülteninde görünce, Oz Büyücüsünü görmüş Judy Garland gibi oldum! Teziç, üniversitelerden gelen öğrenci temsilcilerine şöyle diyordu:

Şimdi ne sıkıntınız varsa söyleyeceksiniz. Biz de sizin karşınızda emekli öğrenciler sayılırız!

İnsanî, sıcak, doğru bir konuşmaydı. Bir kere daha sevdik kendisini.

Kral, kraldır!…

Krallık, kötüdür. Kralın iyi bir adam olması krallığın kötü bir şey olduğu gerçeğini değiştirmez. Teziçin de iyi bir YÖK Başkanı olması da YÖKü olduğundan daha iyi bir şey yapmaz. Ama mesele bu değil. Mesele, YÖKe ilişkin eleştirilerini belirtmeye gelen öğrenci temsilcilerinin toplantıda, haber bültenlerine toplantı tartışmasız geçti dedirtecek bir performanssızlık sergilemesi. Özgürlük, eşitlik ve adalet isteyen gençlerin olduğu yerde nasıl tartışma çıkmaz? İnsan yiğitliğe bok sürdürmemek için bile olsa, tartışma çıkarır yani! (Bu şakaydı.) Acaba niye konuşmadılar çocuklar? Acaba özgürlük isteyen çevreler, Türkiyede kronik bir karamsarlıktan mı mustaripler? Nasılsa bir şey olmayacak, Nasılsa bizim söylediklerimiz boşa gidecek kanaatiyle daha baştan ağızlarını açmamaya mı karar veriyorlar? Levent Şenseverin yazdığı Dünya Sosyal Forumu (Metis Yayınları/ AntiKapitalist Hareket İçin Kılavuzlar Dizisi7) kitabının önsözünde Roni Marguilesin birkaç cümlesi ilginç:

Muhalefetin hamaliyesi

Karamsarlık sadece Türkiyeye bakmaktan, dünyanın geri kalanını görmemekten, görünce de anlamamaktan kaynaklanıyor. Ve bu iki unsur içe kapalılık ile karamsarlık, birlikte, bir üçüncüsünü yaratıyor: Seattle iyi güzel de, Türkiyede bir hareket yok ki!

Öğrenciler acaba bu yüzden mi susuyorlar büyüklerle masaya oturduklarında? Nasılsa bir hareket olmayacağı için mi? Onların yaptıkları bir hareket oysa; iyi bir hareket.

Şahsımın da sıkıldığı bir bölümü var karşı çıkmanın: O sıkıntılı yönetim, politika, hesap – kitap işlerine girmek gerekiyor.

Arjantindeki barikatların fotoğrafları heyecan verici, ama o barikatların arkasında alternatif yönetim yapıları, alternatif üretim – tüketim ilişkilerinin düzenlenmesi, komüne girecek ekmek sayısının hesaplanması gibi hamaliye işler yatıyor. Tıpkı YÖKe karşı eylemlerde Dünya yerinden oynar/ YÖKten adam çıksa! diye bağırmanın neşesinin arkasında durması gereken alternatif üniversite yapılanmasını hesap etmek gibi…

Ya kazanırsak!..

Acaba Teziçle masaya oturan gençler bir araya gelip böyle bir yeni plan yapmışlar mıydı? Yoksa muhalefetin hamaliyesini taşıyacak bir hamal bulunamadığından bu önemsiz iş ertelenmiş miydi?

Türkiyede muhalif kesimlerin kaybetmekten, söylediklerinin, yaptıklarının kararları etkilemeyeceğinden hiç korkusu olmasın. Bu durum için cümleler cepte nasılsa. Esas mesele kazanmak, dinlenmek, kayda alınmak olmalı. Zira, kazanmak, hazırlıklı olunmadığı takdirde, kaybetmek kadar ürkütücüdür. Bazen kazanmak, insanı kaybetmekten daha fena saf dışı edebilir. İnsan, tıpkı Teziç ile masaya oturan öğrenciler gibi sus pus olabilir. Yani kazanmaya hazırlıklı olmak lazım. Neme lazım? Beklenmedik şeyler olabilir dünyada!

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>