Rehberiniz-Kavganın ince ayarı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kavganın ince ayarı” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Kavganın ince ayarı

Birlikteliğinizin çürümesini önlemek ve yılların örümcek ağlarını temizlemek için ilişkinizi ara sıra sallamaya ne dersiniz? Nasıl mı?

Sıkı bir karı koca kavgasıyla örneÄŸin. UyuÅŸukluktan sıyrılın ve sakin suları hareketlendirmenin yollarını keÅŸfedin. Uzun süre evli kalan ve mucizevi bir ÅŸekilde boÅŸanmamış çiftlerin hayatlarına hiç dikkat ettiniz mi? ÇoÄŸu otomatiÄŸe baÄŸlanmış bir ÅŸekilde yürür. Sanki fabrikanın üretim bandından geçer gibi hep aynı görevler aynı soÄŸukkanlılıkla yerine getirilir. Bir süre sonra iliÅŸkinin ruhu monotonlaşır ve yaÅŸam robot modunda akmaya baÅŸlar. Fikir tartışmaları, anlaÅŸmazlıklar yerini üzüm üzüme baka baka kararır misali birbirinin karbon kopyası olmuÅŸ fotokopi çiftlere bırakır. “Serkan bana anneler gününde katı meyve sıkacağı satın aldı ne kadar düşünceli” ya da “Karım Brad Pitt’e bayılıyor” gibi aslında kavga sebebi sayılabilecek ancak birbirine karşı ateÅŸini kaybetmiÅŸ bir çift için sıradan sayılan cümlelere etrafımızda sık denk geliyoruz. Kimse birbiri hakkında kötü düşünmüyor, herkes birbirini onaylıyor ve sinirlerini aldırmış gibi duygusuz bir evlilik sürüp gidiyor.

CANLANIN BÄ°RAZ!

Hangi kadın aslında hediye olarak katı meyve sıkacağından memnun olabilir ya da hangi erkek özünde karısının Brad Pitt’e olan hayranlığına tepkisiz kalabilir ki? Tartışmak ya da ara sıra kavga etmek her iliÅŸkiyi canlı tutar. Ayrıca ne gibi bir sakıncası olabilir ki? Cosmotürk’teki habere göre, iki kiÅŸilik hayatınızın ilk baÅŸladığı dönemlerdeki halinizle ÅŸimdiki durumunuzu kıyaslayın. MonotonluÄŸa doÄŸru ilerlediÄŸini ya da çoktan ruhunu kaybettiÄŸini düşünüyorsanız canlandırmak için önerilerimizi deneyin ve sıkı bir tartışma çıkarın. Neden bağırmak gerek? Çünkü kelimeler, sinirler ve hayat birbirinden ayrılamaz. Ya da sadece Einstein’ın dediÄŸi gibi “sürtünmeden enerji doÄŸar”. Romeo ve Juliet, Tristan ve Iseult gibi efsane

olmuÅŸ çiftleri ele alın. Asla birbirlerine karşı yüksek sesle konuÅŸmamışlar, anlaÅŸmazlığa düşmemiÅŸler ama trajik sonlarına bakın. Tüm sosyologlar karı koca tartışmalanın olumlu sonları olduÄŸuna inanıyor. Gerilimi atmak, çiftin iliÅŸkisini yeniden biçimlendirmeye katkı saÄŸlamak, periyodik olarak kuralları limitleri yenilemek, iliÅŸkiyi ileriye götürmek…

Kavga etme ve tartışmaktan çekinen çiftlerin riski ise çok büyük. Birbirlerine karşı gizli bir nefret besleme ihtimalleri çok yüksek.

Söylenmeyen cümleler, bastırılan tepkiler zamanla birikerek sevginin yok olmasına sebep olmaz mı?

KAVGADAN KAÇMAYIN

Tartışmanın ideal sıklığı ne olmalı? Sağduyunun sesine ayda iki ya da dört tartışma yeterli.

ÅžU ÅžEKÄ°LDE OLMALI:

Ses yükseldiği gerçek bir tartışma ve süresi on beş dakikayı geçmeyen minik tartışmalar. Ancak dozu aşmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü fazlası yarar getireceği yerde ilişkinizi yoracaktır.

BÄ°R TARTIÅžMAYI NASIL BAÅžLATMALI?

İşte altın kural: Kesinlikle saçma ve mantıksız sebepler olmalı. Ağır ve çok ciddi sebepler yüzünden çıkan tartışmalar ilişkiyi yıpratacağı gibi gerçek bir öfkeye de neden olabilir. O zaman da başlangıç noktasındaki amaçlardan yani ilişkiyi yeniden şekillendirmekten, yeni limitler çizmekten ve ilişkiyi alevlendirmekten sapmış olursunuz.

TARTIŞMA KONUSUNUN GERÇEKTEN APTALCA OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Ortaya çıkan problem eÅŸinizi sinirlendirmesine raÄŸmen sizi gerçekten sinirlendirmiyorsa bunu sonuna kadar kavga nedeni olarak kullanın. ÖrneÄŸin kayıp ya da unutulmuÅŸ anahtarlar, eÅŸinizin dakikliÄŸi, kedi ya da köpeÄŸin mama saati ya da aşısı, arabanın içinde kaybolan otoyol bileti…

Aslında her konuda tartışmak mümkün ancak rastgele bir biçimde değil. Unutmayın ki karşınızdaki sizin sevdiğiniz adam ve onu gerçekten kıracak konularda hassas davranmalısınız. Evliliğinizin geleceği, şişmanlık, seksüel performansı, annesi, müzik, edebiyat ve sinema zevki, otomobil kullanma biçimi gibi dengelerin çok ince ayarlandığı konulara girmemeyi tercih edin.

TARTIŞMANIN ŞİDDETİNİ AYARLAYIN

Teorik olarak bir tartışma baÅŸlar ve ardından ÅŸiddetlenerek devam eder. Bunu zaten siz de biliyorsunuz ve kullanma kılavuzuna ihtiyacınız yok. Ancak zekice bir tartışmada ses tonu sözlerin yoÄŸunluÄŸuyla birlikte artmalıdır. ÇoÄŸu insan ciyak ciyak bağırmayı marifetten sayar. Oysa yapmanız gereken ÅŸey birbiri ardına mantıklı cümleler sıralamak. Ancak asla aynı cümleyi ikinci kez tekrar etmeyin. Anlamsal bütünlüğünüzü yitirmemeli ve tartışmayı bir sonuca baÄŸlamayı bilmelisiniz. Yani belli bir mantık çerçevesinde tartışmanıza en baÅŸtan bir giriÅŸ geliÅŸme ve sonuç hazırlamalısınız. ÖrneÄŸin klasik bir konu ile ilgili saldırıya geçiyorum. “Sevgilim bu Kemal Sunal filmini neden 22’inci kez izlediÄŸini anlamıyorum.” Devamında ise gelecek cevap ne olursa olsun siz kendi kurgunuz doÄŸrultusunda gitmelisiniz. “Kırk yılda bir televizyonda ilgimi çeken bir program var ve izleyemiyorum.” “Benim de senin kadar gevÅŸemeye ve televizyon karşısında yayılmaya ihtiyacım var.” Ve son olarak da “Artık beni sevmiyorsun. Eskiden birlikte salondaki pufun üzerinde kucak kucaÄŸa kitap okurduk.”

DİNLEYEN SÖYLEYENDEN ALİM OLSUN

Çiftlerin en büyük yanılgısı, tartışma sırasında sarf edilen hoş olmayan kelimelerin gerçek düşünceleri yansıttığını düşünmek. Bu çok saçma!

Kızgın bir koca karısını provoke etmek için fazla ileri gidebilir. Ancak “sen iÅŸe yaramayan aptalın tekisin, tıpkı annen gibi” bir cümle kurduÄŸunda sizin gibi zeki bir kadının bu sözleri üzerine alınmak yerine anlaması gereken ÅŸey, kocanızın keyfinin yerinde olmadığı ve içinde biriken stresi atmaya ihtiyacı olduÄŸudur. Oysa genelde insanlar kavga sırasında söylenen sözlerden onda birinin gerçek düşünceleri yansıttığına dair yanlış bir inanışa sahiptir. ÖrneÄŸin size “güneÅŸ sistemindeki en büyük cadaloz sensin” demesi şöyle de tercüme edilebilir: “Sen benim güneÅŸimsin!” Sizin kadınlığınıza iltifat ediyor da olabilir. Aslında söylenen sözlerin hiçbir anlamı yoktur. Karı koca kavgalarında asıl endiÅŸe verici olan kocanızın tartışmaktan kaçınmasıdır. Beti benzi atmış ve suskun duran bir koca yaralayıcı sözler söyleyenden çok daha tehlikeli olabilir. EÄŸer durum böyle ise kendinizi sakının çünkü gerçekten çok kızmış demektir.

GEÇMİŞTEN KALAN PROBLEMLERE DİKKAT

Kafanıza ÅŸu altın kuralı iyice kazıyın: GeçmiÅŸten süregelen problemler karı-koca kavgası için ideal sebep deÄŸildir. Bırakın tencere ve tavalar raflarında kalsın çünkü geçmiÅŸe dayalı çözümsüz problemler can yakabilir. Eski bir kıskançlık meselesine ya da “sen zamanında bana ÅŸunu da yapmıştan” gibi konulara kesinlikle girmeyin. Gezegendeki ülkeler bile geçmiÅŸte kalmış problemlerini çözemedikleri ve hazmemedikleri için birbirleriyle savaşıp durmuyor mu? Tartışma baÅŸlatırken seçtiÄŸiniz konunun ikinizin ortak geçmiÅŸindeki böyle gizli kalmış ve çözülememis bir soruna dokunacak olmasına dikkat edin.

Pek çok çift hep aynı ÅŸekilde didiÅŸip durur. Yüzyüze, mutfakta, ayakta ve en yüksek desibelden. Ve hep aynı zamanlarda. Tatilin sonu, günün sonu. Tabii hep aynı konularda… Çocukların eÄŸitimi, hafta sonu tatili, istenmeyen arkadaÅŸlar… Sonuç bezdiricidir.

Tartışmalarınızı yenilemek için hayalgücünüzü kullanmayı deneyin. ÖrneÄŸin sürpriz doÄŸumgünü partisinde, arkadaÅŸlarının arasında size cevap veremeyeceÄŸi bir durumda, hem de “neden bu mavi renkli çirkin gömleÄŸi giydin sanki” gibi anlamsız bir sebeple hiç beklemediÄŸi bir anda saldırabilirsiniz. Cevap veremediÄŸi için bunu içinde biriktirip yalnız kaldığınız ilk fırsatta tartışma baÅŸlatacaktır. Bu tip bir tartışmanın sonu çok hoÅŸ bir barışma ile sonuçlanacaktır.

BİR TARTIŞMADAN ÇIKMAYI BİLMEK GEREKİR. TARTIŞAN ÇİFTLERİ ÇOĞUNLUKLA ÜÇ FARKLI DURUM BEKLER:

Ağlamak, surat asmak ya da sevişmek. Diyelim ki bizim tartışma başlatmaktaki amacımız ilişkiyi alevlendirmek ve tabii üçüncü şık. Bunun için de bir önerimiz var. Tartışmayı başlatacağınız günü, konuyu ve söyleyeceklerinizi önceden belirleyin. Bu şekilde kontrolü elinizde tutup tartışmanın gereksiz uzamasını engelleyebilirsiniz. Sonuca bağladığınız noktada ise kollarınızı sevdiğini

Kaynak: http://www.haberturk.com,aut

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir