Rehberiniz-Kaşif olmak parmaklarınızın ucunda

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kaşif olmak parmaklarınızın ucunda” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kaşif olmak parmaklarınızın ucunda

Bir ülke hiç gitmeden keşfedilebilir mi? Bir profesör bunun olabileceğini kanıtladı.

Bir arkeolog hiç gitmediği Suudi Arabistan’da oturduğu yerden sadece Google Earth’ü kullanarak 2 bin kadar önemli arkeolojik alan buldu.

Batı Avustralya Üniversitesi’nde tarih uzmanı arkeolog profesör David Kennedy, Google Earth’ün uydu haritasını kullanarak, bin 977 potansiyel arkeolojik kazı alanı buldu. Bunların bin 82’sinin gözyaşı damlası şeklinde taş mezarlar olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan’a hiç gitmedim. Girilmesi çok kolay bir ülke değil diyen profesör New Scientist’e yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’daki bir arkadaşından bu bölgeleri fotoğraflamasını isteyerek kendi bulduğu görüntülerin gerçekten de arkeolojik alanlar olduğunu kanıtladığını söyledi.

1994’te Suudi Arabistan’da tarihi alanları korumanın putperestliğe ve çoktanrıcılığa neden olacağını iddia eden bir fetva çıkarılmıştı. Son yıllarda bazı arkeolojik çalışmalara sınırlı izin verildi. Ancak tarihi bölgelere geçiş büyük ölçüde sınırlı olmaya devam ediyor.

Kaynak: http://www.gazeteport.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir