Rehberiniz-Kartallar yüksek uçar!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kartallar yüksek uçar!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kartallar yüksek uçar!

Çukurova’daki şirketler şu günlerde hareketli günler yaşıyor. Gelecekte petrol şirketlerinin merkezi olması beklenen Adana’da atılan temeller bunu gösteriyor. Burada faaliyette bulunan şirketler de söz konusu duruma hazırlık için eğitim üzerine eğitim alıyor.

Artık esnaflık dönemi bitti. Şimdi, profesyonel hayat başlıyor ve Anadolu bunun farkında. Marka toplantıları ve eğitim seminerleri ile bunun çok iyi farkına vardık.

Şirketlerimizi değiştirmek, kurumsallaşmak, markalaşmak, esnaflıktan işadamlığına geçmek o kadar da kolay olmuyor. Bir konuşmamızda Turkey90.com bana insanın yeniden doğuşunu uzun uzun anlatmıştı ve şirketlere de eğitim seminerleri vermişti. Bu nedenle ben de size bir hikâye aktarmak istiyorum. Umarım bu hikâye şirketlerini kurumsallaştırmak ve yeniden doğmak isteyenlere cesaret verir…

Hikâyemiz kartallar üzerine…

“Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıl kadar yaşayanları vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadırlar. Kartalın yaşı 40’a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz hale gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

Yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürer. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.”

Adana ve Gaziantep teşvik acısı çekiyor

Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz. 49 ile verilen teşvik avantajlarının acılarını Adana ve Gaziantep çekiyor. Bir yandan kurumsallaşma, markalaşma savaşı verilirken diğer yandan dış ülkelerdeki rakiplerinizin avantajları ile savaşıyorsunuz. Geçmişin gereksiz safralarından kurtulma savaşınızda, hiç olmazsa şu teşvik sorunu çözülseydi, işadamlarımızın önü açılmış olacaktı. Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, bu yasayı çıkmadan önce eleştirmiş ve hiçbir işe yaramayacağını söylemişti. Söyledikleri de bir bir çıkıyor.

İşadamlarının belini büken başka şeyler de var. Sayın Özgümüş bir toplantıda bu sıkıntıları da dile getirmişti. Örneğin sağlık ocağınızda doktor yok ama fabrikanızda doktor bulundurmak zorundasınız ve bunun ücretini de siz saptayamıyorsunuz. Dürüst insanlar iş bulamazken mahkûm çalıştırmak zorundasınız.

İşadamları yeniden doğuş savaşı veriyor

Hele verginin tabana yayılamayışı, merdiven altı üretimler işadamlarının belini büküyor da büküyor. Buna rağmen onlar yeniden doğuş savaşı veriyor. Kartal gibi acı çekiyor ama asla yılmıyorlar. Ve yine Adanalı işadamlarımızdan ÇUGİAD Başkanı Ayhan Şenbayrak şöyle diyor: “Sıkıntı çok, lakin doğmak zorundayız. Benim işyerimde şu yazı asılıdır. Bu yazı bana güç veriyor:

Başarılı insan ’İşine yardım edeyim’ der.

Başarısız insan ’Bu benim işim değil’ der.

Başarılı insan her soruna bir çözüm bulur.

Başarısız insan her çözümde bir sorun görür.

Başarılı insan en olumsuz durumda bile bir çıkış noktası görür.

Başarısız insan en olumlu durumda bile engeller bulur.

Başarılı insan ’Zor olabilir ama imkânsız değil’;

Başarısız insan ’Mümkün olabilir ama çok zor’ der.

Başarılı bir insanın her zaman bir programı;

Başarısız insanın ise her zaman bir mazereti vardır.”

Galiba her şeye rağmen Adanalı işadamları zafer uçuşunu yapmak üzere acı çekmeye devam edecek ve sonunda zafer uçuşu yapılacak.

Yazar: Sinan Tanyıldız

Kaynak: http://Referans gazetesi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>