Rehberiniz-Karşınızdakini kalbinizle duyun…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Karşınızdakini kalbinizle duyun…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Karşınızdakini kalbinizle duyun…

Milliyet/Özgür Gözler

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Patrick Williams, dinlemenin ipucunun kelimelerin arasındaki boşlukları duymak olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Karşınızdakinin kalbi ve sezgileriyle duymalısınız.”

Koçların problemleri değil, olasılıkları görmek için dinlediğini söyleyen Williams, bir koçun karşısındakini dinlerken, kendi söylemek istediklerine değil, müşterisinin isteklerine odaklanması gerektiğini belirtiyor ve ilk koçluk görüşmesinde müşterilere sorulması gereken soruları şöyle sıralıyor: “Koçluktan istediklerin nedir?”, “Bu koçluk çalışmasını üç ay içinde başarılı kılacak olan şeyler nelerdir?”

Başarıya odaklı ortaklık

İlk toplantıların yön bulmak ve müşteri açısından gerçeğin ortaya konması için yapıldığını söyleyen Williams”a göre bu ilk karşılaşmalarında bir ortaklık olarak gördüğü koçluk çalışmasının model ve şeklinin çizilmesi gerekiyor.

Anlamlı bir koçluk çalışmasının güven ve şeffaflık gerektirdiğine inanan Williams, koçluğun akli karışıklıkların tedavisi olan terapiden farklı olduğunu belirterek şöyle konuşuyor:

Koçluk, bir tedavi değildir. Vasatın ötesinde yaşamayı ve kişisel ya da profesyonel yaşamlarında hayatta kalmaktan fazlasını başarmayı isteyen, çok çalışan, duygusal olarak sağlıklı insanlar içindir. Koçluk, müşterinin başarısına odaklanmış bir ortaklıktır ve onların ister kişisel, ister işe dair amaçlarını ve başarma taahütlerini destekler.

”Gerçek başarı tüm yaşamda”

Bir kişinin yaşamda başarılı olmadan işinde başarılı olabileceğini ama bu durumun çok yüzeysel olacağını söyleyen Williams”a göre gerçek başarı bir kişinin tüm yaşamında. Çünkü yaşamın her bölümü bir diğerini etkiliyor. Bu nedenle koçlar güçlü ve öz soruları, anımsatıcı sorgulamalarıyla müşterisinin derin düşünmesini sağlamalı ve onlara “Senin için başarı ne anlama geliyor? Başarılı olduğunu nerden anlarsın?” diye sormalı.

Profesyonel iş hayatına devam edenlerin de koç olabileceğini savunan Williams “Birçok koç bu şekilde başlamıştır. İsterlerse daha sonra profesyonel tam zamanlı koçluğa geçiş yapabilir ya da çift kariyer yapabilirler. Bu durum, zaman, enerji ve paraya göre başarıya ulaşan birbirinden ayrı işler gibidir. Koçluk becerileri, bu mesleği yapmasa da bir doktor ya da yöneticinin iletişimini de geliştirebilir” diyor.

İleri seviye için tekrar gelecek

Dr. Patrick Williams FA Coach Academy tarafından düzenlenen ”Profesyonel Koçluk Eğitim Programı”nda eğitim vermek üzere İstanbul”a geliyor. Yedi yılda, bin 500 üzerinde öğrenciye verilen Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından sertifikalandırılan ”Profesyonel Koçluk Eğitim Programı”nda eşlerle ya da grup halinde, hatta canlı gösterimlerle (demo) pratik yapma imkânı sunulacak.

7 – 11 Mart tarihlerinde, Taksim Point Hotel”de gerçekleştirilecek, 40 saatlik temel programı başarıyla tamamlayanlar, 30 ülkede iki binin üzerinde üyesi bulunan Uluslararası Koçluk Federasyonu”ndan sertifika sahibi olacak. Dr. Patrick Williams ve Yaşam Koçluğu Komitesi (Life Coaching Committee) üyesi Lynn Meinke tarafından verilecek eğitime, danışmanlar, terapistler, hizmet sektörüne yönelik çalışan uzmanların yanı sıra, davranış bilimlerine ilgi duyan herkesin katılması öngörülüyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>