Rehberiniz-Karne sendromu yaşatmayın

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Karne sendromu yaşatmayın” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Karne sendromu yaşatmayın

Karne sendromu öğrencilerin başarısız olduğu dersler karşında ailenin vereceği tepkilerden korkmasıyla ortaya çıkıyor. Bu konuda ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor.

Günümüzde birçok aile çocuklarına hâlâ zayıf notlarından dolayı şiddet uyguluyor, onları cezalandırıyor. Karnesinde zayıf olan öğrenciler ise bu durum karşısında karne sendromu yaşıyor. Peki, ebeveynler çocuklara nasıl davranmalı? Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatrist İnci Vural kötü bir karnenin arkasında olabilecek nedenleri sıraladı:”Aile içerisinde yaşanan sorunlar, çocuğun kendine ait bir çalışma odasının olmaması, arkadaş çevresi, öğretmenin öğrenci ile arasındaki sorunlar, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve depresyon gibi birçok sorun alt sebepleri olarak incelenebilir. Kötü notlar karşısında öğrenci yaşadığı şaşkınlık, korku, endişe nedeniyle birtakım depresif davranışlar sergileyebilir, aileden ve okuldan uzaklaşabilir. Zayıf bir karnenin sorumluğu sadece öğrenciye yüklenmemelidir.”

Nasıl davranmalı?

*Anne ve babalar çocuklarının karnesi karşında tepkilerini kontrol etmelidir.

*Okuldaki rehber öğretmenle ya da bir uzmanla çeşitli metotlar geliştirilerek başarı düzeyi artırılabilir.

*Dinleyin, ona birey olarak davranın ve yaşadığı sorunları küçümsemeyin.

*Karnesini başka ailelerin çocuklarının notlarıyla kıyaslamayın. Bu durum çocuğu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklaşmasına yol açar.

*Baskıcı davranışlar sergilemeyin. Örneğin “Derslerini çalış, yoksa seni okuldan alırım”,”Bir daha kötü karneyle eve gelme” gibi cümlelerden kaçının. Bu tarz cümleler çocuğun derslerindeki başarıyı artırmaz, aksine depresyona girmesine sebep olur.

*Yeteneklerini keşfedin ve bu yetenekler doğrultusunda çocuğunuzu, yönlendirin.

*Kötü olan dersleri için de onu özendirici aktiviteler geliştirin.

*Başarsızlığını yüzüne vurmak yerine ona inandığınızı gösterin. Başarılı olacağına onu ikna edin.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>