Rehberiniz-Kariyerinizle mutlu musunuz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kariyerinizle mutlu musunuz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyerinizle mutlu musunuz?

Bu, kendimize sorabileceğimiz en basit ama en önemli soru olabilir. Ancak, insanların yalnızca yüzde 20’si bu soruyu kesin bir şekilde “evet” olarak cevaplayabiliyor. Yani insanların yüzde 80’i değişik derecelerde “işimi sevmiyorum” diyor.

Hepimizin her yeni güne başlarken yapacak bir işe ve sabırsızlıkla bekleyecek bir şeye ihtiyacı var. Ne olursak olalım, her gün ne yapıyorsak, yaptığımız şey kimliğimizi şekillendirir. Eğer biriyle tanıştığınızda size yönelttiği ilk sorulardan biri olan “ne iş yapıyorsunuz” sorusuna verdiğiniz cevabı tatmin edici ve anlamlı buluyorsanız, “kariyer mutluluğu” dediğimiz olguya erişmiş ya da erişiyorsunuz demektir.

Eğer düzenli olarak keyif aldığınız bir şeyi – bu karşılığında bir ücret aldığınız bir iş yerine bir tutku veya ilgi alanı da olabilir – yapma fırsatınız yoksa, hayatınızın diğer alanlarında yüksek mutluluğa sahip olma ihtimaliniz giderek azalır. Araştırmalar yüksek seviyede kariyer mutluluğuna sahip kişilerin, diğer bireylere göre hayatlarından mutluluk duymaya iki kat daha yakın olduklarını göstermektedir.

Gallup’a göre bir yılı aşkın bir süre işsiz kalmak insanları diğer olumsuz olaylardan daha çok etkiliyor ve ancak 5 sene sonra kendilerini toparlayabiliyorlar. Çarpıcı bir bulgu; kişiler eşlerinin ölümünden sonra bile mutluluklarına bir kaç sene içinde kavuşurken, uzun sure issiz kalmış kişiler işsiz kalmadan önceki mutluluk seviyelerine ayni şekilde kavuşamıyorlar.

Benzer şekilde, işlerine bağlı olmayan olan kişiler, günün sonuna doğru kendilerini daha mutlu hissederken, yüksek bağlılık gösteren kişiler hem günün başında hem de sonunda çok daha yüksek seviyede mutluluk hissediyorlar. Bağlı olmayan kişilerin günün sonunda hissettikleri mutluluk ile bağlı olan kişilerin günün başında hissettikleri mutluluğun eşit seviyede olduğu bulunmuş. Bu da demektir ki işini sevmeyen kişinin cuma akşamı saat altıda hissettiği mutluluğu işinin seven biri pazartesi sabahı saat dokuzda hissedebiliyor. Fark bu kadar çarpıcı. Yine bir araştırmaya göre işine aktif olarak bağlı olmayan bir kişinin, bağlı olanlara oranla bir yıl içerisinde depresyona girme riski iki kat daha fazla.

Sağlık açısından ise sevmediği işi yapan kişilerin sevdiği işi yapan kişilere oranla iş günlerinde, gün boyu daha yüksek stres seviyesine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Stres, zaman içinde psikolojik sağlığınıza olduğu gibi fiziksel sağlığınıza da zarar verir. Kısacası, kariyer mutluluğunuz düşük olduğunda bu, zamanla hayatınızın diğer alanlarından duyduğunuz memnuniyetin azalmasına da sebep olmaktadır. Dolayısıyla kariyer mutluluğu, geçen hafta sözünü ettiğimiz beş alan içinde kişinin genel olarak mutluluğuna etki edecek alanların belki de en başında gelmektedir. Özellikle belirtmek gerekiyor ki kariyer mutluluğu için ille de yüksek bir maaş alıyor olmak gerekmiyor. Önemli olan kişinin sıklıkla ve düzenli olarak sevdiği şeyi yapıyor olması.

Birçok kişi, hatta başlı başına birçok kültür, işin sevmemiz gerekmeyen bir şey olduğu kanısı üzerine hayatlarını kurmuş durumda. Tamamıyla kusurlu olan bu algı, adeta toplumlara ve ekonomik modellere işlenmiş. Bu nedenle, insanlar iş saatlerini mümkün olduğu kadar azaltmak ve bir an önce emekli olmak için çabalayıp duruyorlar. Ancak ironik bir biçimde emekli olmaya yaklaştıklarında veya olduklarında, hayatın çalışmadan ne denli sıkıcı olabileceğini fark ediyorlar.

İşten keyif almanın başlıca unsurlarından biri her gün güçlü yönlerimizi kullanma fırsatına sahip olmak. Fiyaskolar yerine güçlü yönlerimize ve günlük başarılarımıza odaklandığımız zaman daha fazlasını öğreniyoruz; ilerliyoruz. Araştırmalara göre en iyi yaptıkları şeylere odaklanan kişiler, başarısızlıklarına odaklanan kişilere göre işlerine ilgi duymaya altı kat daha fazla, harika bir hayat kalitesine sahip olmaya ise üç kat daha fazla yakın.

Özetlemek gerekirse; yüksek kariyer mutluluğuna sahip kişiler, her sabah uyandıklarında önlerinde zevkle bekledikleri bir şey oluyor. Her gün güçlü yönlerini kullanma ve aşama kat etme fırsatları ellerine geçiyor. Bu kişilerin hayatlarına dair net bir amaçları ve hedeflerine ulaşmak için belli bir planları var. Diğer insanlar bu kişilerin, kariyerlerine çok fazla vakit harcadıklarını düşünürlerken aslında onlar yalnızca, sevdikleri işe daha fazla zaman ayırmış oluyorlar. Sonuç olarak yüksek kariyer mutluluğuna sahip bireylerin, yaşamlarından memnuniyet duyma ve hayattan zevk alma ihtimalleri daha yüksek oluyor.

Önümüzdeki hafta yöneticilerin çalışanların kariyer mutluluğuna katkılarından söz edeceğiz.

Yazar: Emre Konuk

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir