Rehberiniz-Kariyerinizde yeni bir sayfa açın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kariyerinizde yeni bir sayfa açın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyerinizde yeni bir sayfa açın!

KARİYERİNİZDE ÇIĞIR AÇIN

1 Asla ama asla ofis içerisinde ve yemek saatlerinde ağır, yağlı ve her yerinden şapur şupur yağlar damlayan yiyecekler yemeyeceğim. Ne kadar yavan gelse de, öğünlerimi biraz balık biraz da salatayla geçiştirerek, aralarda da diyet bisküvilerden atıştırarak formumu koruyacağım.

2 Etrafımdakileri çok iyi tanıyacağım ve onlara isimleriyle hitap edeceğim. Kel, gözlüklü-sıska, şişko-yalak, kalın-bacaklı-sarışın gibi takma isimler kesinlikle yok!

3 İş için katıldığım hiçbir davette gereğinden fazla içip ortamı kendime ve etrafımdakilere zehir etmeyeceğim. Hele kimsenin gülmeyeceği aptalca espriler yapmaya kalkışırsam, söz veriyorum kendimden nefret edeceğim. Herkes adına!

4 Ofis içerisindeki hiçbir eğlenceli ve dolayısıyla da içkili olabilecek ortamda kendimi kaybetmeyeceğim. Tabi içmek bana yakışıyor, fiyakamı daha çok artırıyor ve sosyalleşmek için bir araç olabiliyorsa sorun yok. Ama patronumla asla derin konular konuşmayacağım.

5 Bayan iş arkadaşlarıma karşı daima “iş arkadaşlarım” gözüyle bakacağım. Ofis içerisinde kariyerime helal getirecek hiçbir ilişki yaşamayacağım. Çünkü bu beni süründürür. Evet, süründürür. Kariyer basamaklarında hem de ama aşağı doğru inerken…

6 E-posta atarken aynı iletiyi 10 kişiden fazlasına göndermeyeceğim (işimin bu olması durumunda tolerans olabilir). Onlara küçük ve sevimli oldukları düşüncesine her an meyledebileceğim smiley ikonları (bazıları gerçekten çok iyi) ya da :=)) gibi şeyler eklemeyeceğim. Gereksiz yere duygu uyandırmaya çalışmak, iş dünyasında hoş karşılanabilecek bir şey olmasa gerek diye düşüneceğim.

7 Ofiste benden daha iyi olan, çalışan insanların başlarına bir şey gelsin diye kendimi harap etmeyeceğim. Ben daha fazla çalışacağım ve onları işimle döveceğim. Kimseyi kıskanmayacağım (biliyorum zor ama başaracağım).

8 Ofisteki erkek arkadaşlarımla konuşurken “ağğbii”, “oğlum”, “baba” (asla) gibi kelimeleri hitap için kullanmayacağım. Ofisi mahalleme veya herhangi bir mahalleye döndürmeyeceğim.

9 Hiç kimsenin bilmediği film ve spor dallarından dakikalarca hava atmak için bahsetmeyeceğim. Konusu olacak bir iki cümle söyleyeceğim, gerisi diğerlerine kalacak.

10 Haftasonu için ofis arkadaşlarımla plan yapmayacağım. Hatta haftasonu ofisten kimseyle görüşmeyeceğim. Zaten beş günümü onlarla harcadığım kulağıma küpe olacak.

11 Kimsenin kuyusunu kazmayacağım. Kazmaya çalışırsam da bunu o kadar iyi yapacağım ki ben bile nasıl olduğu konusunda şüphe duyacağım: “Acaba bunu ben mi yaptım yoksa çok istediğim için olaylar öyle mi gelişti?”, gibi…

12 Patronuma gereksiz yere yanaşmayacağım. Onunla aramdaki ilişkiyi sıkı tutacağım ama sadece iş konusunda. Kendimi ona belli edeceğim. Bunun nasıl olacağı patronumun nasıl çalışan modeli istediğine göre değişmekle beraber yalaka, umursamaz, düzenli, yırtıcı, ispiyoncu ve düzenbaz bir çalışan olabileceğim.

13 Bilmediğim hiçbir şeyin üzerine atlamayacağım, yorum yapmayacağım. “Bilmemek ayıp değildir; ancak biliyormuş gibi yapmak çok büyük ayıptır ve anlaşılırsa sonum olur.” KİY düsturunu aklımdan çıkarmayacağım.

14 Ofiste zamanımın büyük çoğunluğunu internette sörf yaparak ya da Facebook’ta sağa sola savrularak geçirmeyeceğim. İş dışında yediğim tüm haltları, makul saatlerde yiyeceğim ya da ancak bir profesyonelin yapabileceği gibi “çaktırmayacağım!”.

Kaynak: http://www.menshealth.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>