Rehberiniz-Kariyeri kanatlandıran sertifikalar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kariyeri kanatlandıran sertifikalar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyeri kanatlandıran sertifikalar

Kariyer yapmak zor, ama kariyeri korumak daha da zar. Çünkü kariyer durduğu yerde durmuyor. İş dünyasının acımasız rekabet ortamında konumunuzu korumak ve geliştirmek için fark yaratmanız ve becerilerini parlatmanız gerekiyor. Bunun yolu da eğitimlerden geçiyor.

KUŞ KONDURAN SERTİFİKALAR

Rekabet yoğun. Sağımız solumuz yetenek deryası… Kariyer dediğiniz şey ise öyle koltukta durduğu gibi durmuyor. Korumak ve geliştirmek için fark yaratmanız ve becerilerini parlatmanız gerekiyor. İşte hem cebinize hem de bordronuza iyi gelecek sertifikalar…

Vaktiyle üniversitelerin kapısına gidip, son sınıf öğrencilerine iş teklifinde bulunan şirketler varmış. Bu şirketler öğrenci hele de İngilizce biliyorsa başının tacı yapar, memnun olsun diye kuş sütünü eksik etmezmiş. Söz konusu patronların tek amacı şirketlerindeki iyi eğitimli ve dil bilen çalışan sayısını mümkün olduğunca artırmakmış. Gel zaman git zaman bu gençlerden öyle çok artmış ki patronlar aralarında seçim yapmakta zorlanır olmuş. ’En iyisi bundan sonra mastır yapanları şirketime alayım’ demişler, bir süre de onları baş tacı etmişler. Ancak onlardan da etrafta çoğalınca başka kriterler eklenmiş. Girişimci, iletişimi güçlü, yaratıcı vs. vs. Sonunda patronlar işin içinden çıkamaz olmuşlar… Kulağa hoş gelen bir masal değil mi? Çok değil sadece 15 yıl önce üniversiteden mezun olanların kariyerlerini anlatırken ortaya koyduğu hikayeler de üç aşağı beş yukarı bu masala benzer. Şimdi öyle mi! Elinizi sallasanız üniversite mezunu – hatta yurtdışından diplomalılar da buna dahilİngilizce bilen yeteneklere çarpıyor. Yetenek dünyasında yaşanan hızlı değişim süreci ’hayat boyu öğrenme’ kavramını da dikkat çekici hale getiriyor. Çalışanlar, içinde bulunduğumuz kriz dönemlerinde olduğu gibi toplu eleman çıkarma dönemlerinde farklılaşmak ve işlerini korumak için gelişimlerine giderek daha çok yatırım yapmak zorunda kalıyor. Hem kariyerlerine hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için çalıştıkları kurumların düzenlediği eğitimler dışında bireysel olarak da kendilerinin belirlediği sertifika programlarına katılanların sayısı da hızla artıyor. Peki, bu tür eğitimlere katılmak için doğru bir zaman var mı? Kişilerin kariyer planlamaları çerçevesinde ihtiyaçlarını öngörerek değil, bu eksiklik engel teşkil ettiğinde harekete geçmeyi tercih etmelerinin yanlış olduğunu söyleyen uzmanlar, çalışanların en çok mutsuzluk ve umutsuzluk anında eğitim arayışına girdiğini belirtiyor. Oysa bu durumda alınan eğitimler kişilerin çalıştıkları şirkette ya da sektörde ilerlemesine değil farklı meslek ya da iş arayışları amaçlarına hizmet ediyor.

Proaktif eğitimler tercih ediliyor

Çalışanlarını artık sadece ’etten ve kemikten’ görmeyen şirketlerle kendi yeteneklerinin farkına varan çalışanlar, sertifika programlarına rağbet ediyor. Teknik eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim eğitimlerinin de oldukça ilgi gördüğü günümüzde en çok tercih edilen eğitim konuları çalışan ve kuruma göre değişiyor. Tercih edilen eğitim listelerinin çok çeşitli ve uzun olduğunu söyleyen Baraka Kurumsal ve Kişisel Gelişim Danışmanlık’ın kurucusu ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) eğitmenlerinden Reha Abi, yetişkin eğitim sektöründe birçok eğitimin isim değiştirip çekici farklı isimlerle tekrar tekrar satıldığına dikkat çekiyor. Çalışanların en çok hayatlarına dokunacak, eğitimlerine katkı sağlayabilen, birlikte gelişim yarattıkları programları tercih ettiklerini söyleyen Reha Abi, “Bir şeyleri düzeltmek için edilgen değil, bizzat eğitim sürecinin içinde olduğu, deneyimleriyle katkıda bulunduğu, yaptığı katkıya da saygı duyulduğuna inandığı eğitimleri tercih ediyorlar” diyor. Bu noktada eğitimciyle iletişim kurabiliyor olmak da çalışanların eğitim seçiminde önemli tercihler arasında yer alıyor. Abi’ye göre hareketli ve risksiz ortamlarda deneyimleme imkânı sağlayan eğitimler de önemli bir etken.

Verimlilik ön planda

Geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak teknik konulara odaklı eğitim talebi olduğu bilgisini veren Management Centre Türkiye Yönetici Danışmanı ve Ortağı Erhan Feridun’a göre ise son dönemde birlikte daha verimli çalışabilmeye odaklı gelişim uygulamaları önem kazandı. Bu nedenle de bireysel gelişim, ilişki yönetimi, koçluk, liderlik gibi insan ilişkileri ve yönetimiyle ilgili konuların daha popüler hale geldiğine tanık olduklarını söylüyor Feridun. Çalışanların deneyim seviyeleri ve çalışma alanları da eğitim tercihlerinde etkili oluyor. İlk yıllarda daha çok oryantasyon, bilgisayar ve yabancı dil gibi alanlarda yoğunlaşıldığını söyleyen PriceWaterhouseCoopers (PwC) Türkiye İnsan Kaynakları Bölüm Yöneticisi Murat Demiroğlu ise uzmanlıklarına göre muhasebe, finans, satış ve pazarlama gibi konuların tercih edildiğini belirtiyor. “Yöneticiliğe hazırlanan gruplarda ve deneyimli yöneticilerde özellikle tutum ve davranış değişimine yönelik eğitimlerle birlikte liderlik odaklı konular ön planda” diyen Demiroğlu, sınıf içi eğitimin yerini giderek farklı öğrenme aktivitelerinin karması, kişisel yaklaşımlardan oluşan eğitimlerin aldığı bilgisini veriyor.

Yetenek havuzunun da ihtiyaçları var

Hemen her sektörde çalışanlar sertifika programlarına katılıp hem kariyerlerine hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor. Ancak en çok satış departmanları olan şirketlerde eğitime talep fazla. İlaç ve bankacılık sektörünün eğitim alan sektörler arasında liderliğini koruduğunu söyleyen Reha Abi, son zamanlarda hızlı tüketim ürünlerine yönelik şirketlerin ve çağrı merkezleri ile dağıtım şirketlerinin de eğitimlere yoğun bir şekilde yöneldiğini belirtiyor. İşe giriş çıkış oranları yüksek olan satış kadroları, kanun ve düzenlemelerin hızla değiştiği finans ve muhasebe ile yönetim kadrosu çalışanları da en çok eğitim alan çalışanlar arasında yer alıyor.

Sertifikalar çalışanın ücretini artırıyor mu?

Reha Abi / Baraka Kurumsal ve Kişisel Danışmanlık Kurucusu Eğitimlerin doğrudan ücret artışı gösterdiği durumlar sadece teknik bilgileri güncellenen ve öğrendiklerini uygulayarak yaptıkları işte fark yaratabilenler için söz konusu olabiliyor. Örneğin bazı bankaların eğitim programını başarıyla tamamlayanlar, terfi ederek yeni ücret skalasından ücret alabiliyor. Tutum ve davranış değişikliği yaratan eğitimler hayata geçirildiyse, yıllık performans değerlendirme süreçlerinde ücret artışına dönüşebiliyor. Ücret artışına yönelik belirli yüzde vermek çok zor ancak, aldığı eğitimi iş dünyasında hayata geçirebilenlerin ücreti değişiyor.

En çok tercih edilen eğitimler

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Direktörü Elif Çetin günümüzde en çok şu eğitimlerin öne çıktığını belirtiyor:

İç Denetim Uzmanlığı Sertifika Programı

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanlığı

Uzmanlık Seviyesi İnsan Kaynakları Sertifika Programı

Eğitim Yönetimi ve Liderliği

Kariyer Geliştirme Danışmanlığı

Eğitimler çalışana ne katıyor?

Üniversite bünyesinde alınan sertifikaların işe alımlarda adayı bir adım öne geçirdiğini savunan Elif Çetin, eğitimcilerin profesyonel hayattan olması nedeniyle kişilerin iş hayatına yönelik daha gerçekçi bilgilerle donandığını söylüyor. Murat Demiroğlu ise bu eğitimlerin çalışanların kuruma olan bağlılığını artırdığı görüşünde. Eğitim ve gelişimin kariyer için artı değer yarattığını söyleyen Demiroğlu’na göre bu eğitimler, farklı görev ve sorumluluklara hazırlanmada işe yarıyor.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>