Rehberiniz-Kariyer yolunda göbek engeli!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kariyer yolunda göbek engeli!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyer yolunda göbek engeli!

PATRONLARA ÇAĞRI

TUĞÇE BARAN

VATAN

Beynim hâlâ zonklamakta.. Dünkü Vatan 2. Yılı Partisi”nde üzerinize afiyet içkiyi fazla kaçırmışım.. Bedavacılık ruhu böyle bir şey işte.. Müessese ikramı diye insan bu kadar içer mi?

Fakat şahane bir partiydi.. Yemekse yemek, içkiyse içki, konserse konser. Bir yıl yetecek kadar yedik, içtik ve oynadık…

Şirket yemekleri, partileri benim hep çok enteresan ve aynı zamanda da çok tehlikeli bulduğum bir şeydir. Sen bir yıl boyunca ciddi ol, bir yıl boyunca bir kere bile saç baş dağınık gelme, üstünle daima sizli bizli konuş, patronunla asansörde karşılaşınca kızar bozar sonra parti gecesi SAPIT!

Bu nasıl bir çelişkidir hiç çözememişimdir.. Hadi bizim sektör zaten çalışırken de gayet laubali, gayet gayri ciddidir de mesela hadi isim vermiyorum hani çok ciddi sektörler var ya.. Hani erkeklerin takım, kadınların tayyör giydiği, hani özel hayatın asla işe yansıtılmadığı, tatil günlerinin, doğum izinlerinin, fazla mesailerin saat saat hatta dakika dakika hesaplandığı, özel hayatın biraz laçka olduğu saptandığı anda insanların işten çıkarıldığı, yükselebilmek için vakti geldiğinde evlenilen, itibar zedelenmesin diye de boşanılmayan, öte yandan şirket içi flörtlere asla müsamaha gösterilmeyen işler vardır ya… Hani sektörlerine birisi es kaza kötü bir laf ettiği zaman hepsinin birden kötü laf eden o talihsize -var o öyle sersemler! İsim vermeyeyim ama içimizden biri! – binlerce e-posta attğı.. İşte bu işlerde bu sapıtmalar nasıl tolere ediliyor cidden çok merak ediyorum..

Hadi içkiyi miçkiyi fazla kaçırmıyorlar diyelim.. Yemeği de ayarında yiyorlar ki Türklerde çok yedi az yedi diye bir mesela asla yoktur çok şükür..

Fakaaaat kadınlarımızın hepsinin içinde biliyorsunuz birer Nesrin Topkapı yatar. Gönüllerdeki aslan olarak! Ve bu Nesrin Topkapı aslanı eğlenti gecelerinde durduralamaz, gemlenemez bir canavara dönüşür…

Türk kadınlarına özgün tuhaf bir şeydir bu. Oynak havada metamorfoza uğrarlar! O gündüzleri ciddiyetle işini yapan hanım hanıma muhasebeci kız birden asrın dansözüne dönüşür! Gündüzleri burnundan kıl aldırmayan fınans müdiresi birden bir göbek atma kraliçesi olur.. O kalçalar, o memeler Allah”ım sallanır da sallanır artık.

Yanlış anlaşılmasın! En ufak bir itirazım yok! Oynasınlar..

Benim burada merak ettiğim patronların, müdürlerin durumu.. Çalışanlarının bu iştahlı, yer yer sarhoş ve süper oynak halleri karşısından ne düşündüklerini şiddetle merak etmişimdir… O gecelerde onların da mı eleman değerlendirme kriterleri yumuşar? Yoksa biz birer hıyar olarak böyle düşünüp aslında kendi kuyumuzu mu kazarız? Yıl sonu performans değerlendirmelerinde attığımız göbekler, içtiğimiz içkiler de hesaba katılıyor mu?

Varsa patron okurlarım n”olur bana bu konudaki düşüncelerini yazsınlar.. Göbekçi elemanlar rahat mı olsun tedirgin mi bilelim yani.. Yazdırın sekreterlerinize bir küçük meyilcik hayatımızı kurtarın!

KARİYER YOLUNDA GÖBEK ENGELİ!

TUĞÇE BARAN

Dün, şirket yemeklerinde göbek atan kızlar için ne düşünüyorlar diye sormuş idim ya patronlara…

Anladığım kadarıyla okurlarımın arasında patron pek yok… Sadece iki patron mektup atmış. Geri kalan patronlar Dünya Gazetesi okumaktan benim şahane satırlarıma göz atmaya fırsat bulamıyorlar herhal… (Yazar, patron takımına laf kakar!)

Dünya Gazetesi de nereden aklına geldi diyeceksiniz. Deniz Akkaya”nın sevgilisi bilmem ne Özderici”nin geçen gün ettiği şahane laftan. Şöyle demiş: “Daha önce gazete okumayan adamdım, SADECE Dünya Gazetesi okuyordum ama şimdi merak edip bütün magazin haberlerini okuyorum. Kendimden haber var mı diye bakıyorum.”

Epeyi bir kültür şoku yaşamıştır herhalde Sayın Özderici… Memleketin en ciddi gazetesinden Paşa-Gala-Şamdan”a terfi etmek kolay bir şey olmasa gerek! Bugüne kadar bırak magazini normal gazete haberlerini BİLE okumamış birinin (yalan söyleyen böyle olsun mu?) “yürek hoplatan derin dekolte”, “içkilerin su gibi akması” “dikkatlerden kaçmamak” “görkemli düğünün göz kamaştıran davetlileri” “gecenin karanlığına karışmak” “yıllara yenik düşmek” “aşka artık yer vermemek”, “kendini işine adamak” “sofistike davet” “çiftin yakın çevresi çok ayıplamak” “gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirmek” lafları karşısında ne kadar zorlandığını düşünmek bile istemiyorum..

Deniiiiz, frikik vermek ne demek? “Deniiiiz, bu kızlar kendilerini işlerine adamadıkları zaman ne yaparlar?” “Deniiiiz bu şişko kadına neden zarif eş deniyor?” “Deniiiz, sofistike davet ne?”

Sendikasyonlardan gelen döviz likiditesini Hazine”ye plase etmelerden göz kamaştıran tuvaletini Canan Yaka”ya diktiren Koket Hanım”ın kışa merhaba davetinde sabaha kadar çılgınca eğlenmelerin objektiflere yakalanma sorunsalına!.. Nereden nereye.. Başka bir dil öğrenmek gibi bir şey olmalı…

Neyse dağıtmayalım mevzuu.. İki patron da “bizim için mahsuru yok. Eğlensinler. Şirket yemekleri niye yapılıyor ki..” demekteler..

Emekçi kardeşlerim ise bol bol yazmışlar.. (Bekleyin az kaldı proleteryanın iktidarına!) Sapıtmanın hoş karşılanmadığı sektörlerde bilmem kaçıncı yıl kutlaması falan yapılmıyormuş zaten. Şirket yemeği denen şeyler, aperatif ve tatlı niyetine süper sıkıcı seminerlerin verildiği gerim gerim hadiseler oluyormuş. “Ne içkisi, ne göbeği Tuğçe Hanım! Sıkıntıdan ölüyoruz” diyor ciddiyetten ölünen bir şirketin şeker kıvamında bir elemanı.

Buradan şu sonuç çıkar: Patron yemeli, içmeli, oynamalı bir şey düzenliyorsa göbek atmak serbest. Patron seminerli yemek kakalıyorsa göbek atmak, içkiyi kaçırmak kayıtlara eksi puan olarak geçiyor… İşletme okuyan dansöz ruhlu kızlarımızı zorlu bir gelecek bekliyor yani… Demek ki meslek seçerken ne yapacakmışız? Oynaklığımızı da göz önüne alacakmışız.. Ablanızdan hayati tavsiyeler!..

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir