Rehberiniz-Kariyer tehditlerinin üstesinden gelin!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kariyer tehditlerinin üstesinden gelin!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyer tehditlerinin üstesinden gelin!

İş hayatında çelmelere çalım atın!

Kariyer merdivenlerini tırmanırken pek çok farklı durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kimi zaman kariyerinizin geleceği nokta, bu durumlar karşısında nasıl durduğunuzla şekilleniyor. Tehditleri sezebilmek ve tedbirler için hazırlıklı olmak adına gözünüz kulağınız açık olsun.

Yoğun iş yaşamında belli bir çizgi tutturup ilerlemek ve bu arada kayba uğramamak istiyorsunuz. Her alanda olduğu gibi iş yaşamında da zorluklar, entrikalar, hatalar kapınızda bekliyor. Bunlardan uzak kalmak ve hatta onları alt etmek için belli kalkanlara sahip olmak durumundasınız. Tedbir almak, sonradan ah-vah çekmekten iyidir. Bu noktadan hareketle olası durumların kategorizasyonunu yapmakta fayda var.

Kariyeriniz için engel oluşturabilecek durumlar içsel ve dışsal olarak gelişebilir. İçsel faktörler arasında; hamilelik, çocuklar, eş-aile, endişe-kaygı gibi kişisel özellikler sıralanabilir. Dışsal faktörler olarak ise arkadaşlar, şirket politikaları, rakipler ilk sırada gelir. Unutmayın kariyerinizi kimi zaman en yakınızdakiler, kimi zaman siz bile tehdit ediyor olabilirsiniz. Görünmez çelmeleri deşifre etmenin yollarını birlikte araştıralım.

YANINIZDAKİLER KİM?

Arkadaşlarınız ne kadar zamandır sizinle, size karşı yanlışları oldu mu? Unutmayın arkadaşlar sizi yanlış yönlendirebilirler. Akıl akıldan üstündür ve farklı görüşleri dinlemekte yarar var. Ancak kimseyi hayatınız hakkında karar verebilecek otorite yerine koymayın. Kararlarınızın sorumluluğu her zaman sizde olsun. Yeni arkadaşlar ve eskiler, hiç fark etmez kimin eleneceğini yaşananlar ortaya koyuyor. Gözlem yapmaktan, artı ve eksileri biriktirmekten vazgeçmeyin.

AİLE HAYATI İKİLEMİ

Kadın olmak; pek çok işi aynı anda, aynı kalitede ve sorunsuz yapabilmek demektir. Çalışma hayatında, özel yaşamınızın bir bahane olmasına izin veremezsiniz. Bu, her zaman için önünüzün kapanması anlamına gelir. Eve iş götürmeyin ama işe de evdeki sorunları asla taşımayın. “Erkek arkadaşımla çok zor bir evreden geçiyorduk. Onu sıkmamak için neler hissettiğimi, üzüntü ve endişelerimi onunla değil iş arkadaşlarımla paylaşıyordum. Bir süre sonra beni görenler işle ilgili bir konu yerine ilişkimle ilgili sohbet açar oldular. Bu durumun kariyerime verdiği zararı, patronumun kafamı toplayana kadar yeni başlayan projenin sorumluluğunu bir başka arkadaşımın almasının daha iyi olacağını söylediği toplantıda anladım.” Funda, kendi kendine çelme takmaktan son anda kurtulanlardan olmuş. Aile hayatınız tümüyle size özel ve siz de öyle kalmasını sağlayın. Olguları iç içe taşımak bir sonraki adımda çıkmazlara neden olabilir. Kendinize sorun çıkarmak istemiyorsanız iş arkadaşlarınıza özel hayatınızla ilgili detay vermeyin.

ÇOCUKLARIN KOŞULSUZ HAKİMİYETİ

Öncelikle kendiniz için çalışıyor ve yaşıyorsunuz. Bunu kendinize ve çocuklarınıza hatırlatmalısınız. Çocukların ipleri eline almasına izin vermeyin. Bu durum kariyerinizi baltalayacak en ciddi sorunların başında geliyor. Zaaflarınızdan faydalanmayı belki de en iyi bilenler çocuklarınız olacaktır. Onlara zaman ayırın ve bunu bir düzene koyun. Çalışıyor olmanız iyi bir anne olmadığınız anlamına asla gelmiyor.

HIRSIN SARSICI GÜCÜ

Sahip olduğunuz bazı karakteristik özellikler, size bir şeyleri getirirken bir süre sonra kayıplar yaşamanıza da neden olabilir. Hırslı olmak, tuttuğunu koparmak iş hayatında şimdiye kadar hep işinize yaramış olabilir. Ancak hırsın pençesine düşüp yanlışlar yapmaya başladığınızda bunun ilk olumsuz etkisini de

yine işiniz görür. “Kimsenin aklına gelmeyen fikirler üretmek ve üstlerimin takdirini toplayarak dikkatleri çekmek her zaman için ilk hedefimdi. Bu özelliğim sayesinde işimde hızla ilerledim. Ancak bir noktadan sonra sadece benim ürettiğim fikirlerin çok iyi olduğunu ispatlamak üzerine bir gelişim sürdürdüğüm, çalışma arkadaşlarım tarafından da fark edildi. Takım oyunundan uzaklaşıp, sadece kendime yönelmiştim. Ve evet haklıydılar, hırsım beni köreltmiş ve şahsi oynayan bir çalışan haline getir¬mişti. Şirketten aldığım uyarı ile kendime geldim ve işimden olmaktan kurtuldum.” Bir telekomünikasyon şirketinde çalışan Aslı, kendi kendine çelme takmaktan nasıl kurtulduğunu bu şekilde anlatıyor. Kendinizi baltalamaktan kaçınmak için bazen durup dışarıdan bir göz gibi analiz yapmaya zaman ayırın.

ARKADAŞ SABOTAJINA HAZIRLIK

En sık yaşanan işyeri travmalarının başında arkadaş sabotajları geliyor. Hırs, ihtiyaç, kıskançlık ya da çaresizlik pek çok umulmayanın başınıza gelmesine yol açabilir. İmza attığınız her belgenin içeriğinden emin olun. Yerinize yürütülen bir işi en güvendiğiniz arkadaşınıza ya da elemanınıza vermiş olsanız dahi son kontrolden önce asla teslim etmeyin. Güven her türlü ilişkide önemli. Ancak kayıtsız-şartsız diye bir durum yok. Her zaman eliniz işinizin üzerinde olmalı. Unutmayın sadece kendinize güvenebilirsiniz

Yazar: Naime Tercan

Kaynak: http://www.caferuj.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>