Rehberiniz-Kariyer planınızı güncellemeyi ihmal etmeyin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kariyer planınızı güncellemeyi ihmal etmeyin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyer planınızı güncellemeyi ihmal etmeyin

Kariyer başarısında planlamanın rolü büyük. Ancak kariyer hedeflerini bir kere belirleyip sabit bir plan yapmak değişikliklere ayak uyduramamanıza neden olabilir. İşte kariyer planı yaparken ve güncellerken dikkat edilmesi gerekenler…

KARİYERE PLAN ŞART

Kariyer planlaması hayatınız boyunca bir kez yapıp sonsuza kadar bitireceğiniz bir konu değil. Tam tersine, ideal bir kariyere ulaşabilmeniz için dönemsel olarak kariyerinizi gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu konudaki adımlarınız için size önerilerimiz var.

Kariyer planlamanızı yıllık yapın

Dişçiniz, jinekoloğunuz ya da arabanız için rutin randevularınız olabiliyorsa kariyeriniz için de olmalı. Yılın sizin için rahat bir döneminde iki günü gerekli değerlendirmeleri yapmak için ayırın. Düzenli olarak yapacağınız bu hareket, size güvenli bir iş yaşamı sağlayacak.

Kariyer planınızın yol haritasını çıkarın.

Son dönem kariyerinizde hangi virajları dönüp, hangi çıkmaz sokaklara saplandığınızı göz önünde tutabilmek için kariyerinizin haritasını çıkarın. Bundan sonra bu yoldan memnun olup olmadığınızı, farklı bir şeyler yapıp yapamayacağınızı,gelecekten neler beklediğinizi somutlaştırın.

Sevdiklerinizi, sevmediklerinizi, ihtiyaç ve isteklerinizi belirleyin.

Değişim hayatın gerçeği, bu nedenle kendimizde olan değişikliklere yabancı kalmamak gerek. Hayatta zevk aldığınız konuları bir kağıda sıralayın. Sahip olduğunuz mesleğin ilgi alanlarınızla örtüşüp örtüşmediğine bakın. Sonuç negatifse yeni bir iş için kolları sıvamalısınız.

Önceki deneyimleriniz ve iş görüşmelerinizle ilgili bir dosya oluşturun.

Yaşam döngüsü çok hızlı ve buna ayak uydurabilmek için olası durumlara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. CV’nizi sürekli olarak güncelleyin.

Farklı alanlara uyarlanabilecek özelliklerinizi belirleyin.

Her ne iş yapıyor olursanız olun, siz bir profesyonelsiniz ve farklı alanlarda da çalışabilirsiniz. Bunu daha da açığa çıkarmak için potansiyelinizi kendiniz fark edin.

Yazar: Naime Tezcan

Kaynak: http://Cosmopolitan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir