Rehberiniz-Kariyer mutluluğu ıı – yöneticiler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kariyer mutluluğu ıı – yöneticiler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyer mutluluğu ıı – yöneticiler

Geçen hafta sizlere mutlu olabilmek için önemli olan beş alanın ilkinden, yani kariyer mutluluğundan söz etmiştik. Kariyer alanında mutlu olan bireyler güçlü yönlerini kullanan, depresyon ve stres seviyeleri daha düşük olan kişilerden oluşuyor. Bu kişiler daha çok para kazanan kişiler oldukları veya daha fazla güce sahip oldukları için değil, sıklıkla ve düzenli olarak sevdikleri şeyi yaptıkları için kariyer mutluluğuna erişmiş kişiler.

Kariyer alanında mutlu olan bireylerin yöneticileri ile olan ilişkileri de oldukça önemli. Davranış bilimcileri ve ekonomistler, kişilerin zamanlarını nasıl kullandıkları yönünde yaptıkları araştırmalarda oldukça ilginç bir bulguya rastlamışlardır. İnsanların etrafında bulunmaktan en az keyif aldıkları kişinin yöneticileri olduğu, yöneticileri ile geçirdikleri zamanın ise en az keyif aldıkları zaman olduğu ortaya çıkmış. Öyle ki, ev işi yapmak bile en az keyif alınan zamanlar sıralamasında daha aşağılarda yer alıyor.

Bu, elbette çalışanların yöneticileri ile ilgili sahip oldukları düşünce ve hisleriyle de ilgili bir bulgu. Yöneticisi hakkında olumlu duygular ve düşünceler içinde olan bir kişi için yöneticisiyle geçirilen zamanla, yöneticisi hakkında olumsuz duygu ve düşünceler içinde olan bir diğer kişinin yöneticisiyle geçirdiği zaman aynı değerde olmayacaktır.

İsveç’te 3000 çalışan arasında yapılan bir araştırma, bu gerçekleri göz önüne seriyor. Çalışanların yöneticilerinin yetkinlikleri ile ilgili olan düşünceleriyle, sağlık durumları arasındaki ilişkiyi incelemişler. Yöneticilerinin yetkinliğini ciddi biçimde sorgulayan çalışanların yüzde 24’ünün ciddi kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali daha yüksekmiş. Bu yönetici ile dört yıldan daha uzun bir süre çalışmış çalışanlar içinse bu riskin yüzde 39 daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

Geçen yazıda sizlere çalışanların işe bağlılığıyla ilgili birkaç şeyden söz etmiştik. İşe bağlılığın hem mutluluk hem de sağlık açısından etkileri olduğunu anlatmıştık. İşine bağlı olan kişilerin hem günün başında hem sonunda bağlı olmayan kişilerden daha yüksek mutluluk sergilediklerini, gün içinde ve hafta içersinde bu mutluluk seviyelerinin çok fazla değişkenlik göstermediğini söylemiştik.

Diğer yandan işine bağlı olmayan kişilerin, hem gün içersinde hissettikleri mutluluk seviyelerinin değişkenlik gösterdiğini, hem de haftanın sonuna doğru bu mutluluk düzeyi yüksek olsa bile, bağlı olan kişilerin hissettikleri mutluluk seviyesine hiçbir şekilde yaklaşamadıklarını anlatmıştık.

Bu anlatılanları değerlendirdikten sonra, bağlılığın kariyer mutluluğu açısından öneminin oldukça büyük olduğunu anlayabiliriz. Peki, çalışan bağlılığını etkileyen en önemli etken nedir? Tabii ki yöneticiler. Araştırmalarda rastlanılan ve işine en az bağlılık hisseden çalışanların hepsinin ortak özellikleri, onlarla ilgilenmeyen bir yöneticilerinin olması. Yöneticiniz sizi görmezden geldiği zaman, işinizden aktif bir şekilde kopuk olma ihtimaliniz ve işinizle ilgili çok olumsuz duygular yaşama ihtimaliniz yüzde 40. Yöneticiniz sizinle ilgilendiği zaman aktif olarak kopuk olma ihtimaliniz yüzde 22’ye kadar düşüyor. Üstelik bu ilgi zayıf yönlerinize yönelik olsa bile.

Bunun dışında, yöneticiniz zayıflıklarınızla değil de güçlü yönlerinize odaklandığı zaman, işinizden aktif olarak kopuk olma ihtimaliniz sadece yüzde 1. Dolayısıyla ilginin var olup olmaması önemli olsa da, ilginin ne şekilde olduğu da büyük önem taşıyor.

Birçoğumuz yöneticimizi seçecek lükse sahip değiliz. Genelde bir işe başvururken ya da bir iş teklifini değerlendirirken kimin altında çalışacağımıza dikkat etmeyiz. Bu kişiyle ne kadar iyi anlaşıp anlaşamayacağımızı ya da hoşlanıp hoşlanmadığımızın çok üzerinde durmayabiliriz. Böyle yaptığımızda da, yöneticimizin işe olan bağlılığımıza, fiziksel sağlığımıza ve genel olarak mutluluğumuz üzerinde yarattığı büyük etkiyi es geçmiş oluruz. Yöneticinizin sorumluluğunuzda olan bir işle ilgilenmemesi sizi de ilgisizliğe itebilir. Yaptığınız işin kalitesi ve üretkenliğiniz düşebilir. Bu düşüşlerden dolayı yine siz sorumlu tutulur, işinizi düzgün yapamadığınız için kötü durumlara düşebilirsiniz. Böyle bir kısır döngü içinde sabahları kalkmak bile istemeyebilirsiniz.

Bütün bunlardan söz ettikten sonra, bir sonraki iş teklifini aldığınız zaman sadece pozisyonun, maaşın veya şirketin ne olduğunu değil, yöneticinizin kim olacağını da detaylı bir şekilde araştırmanızda fayda var. Bu kişiyle tanıştığınız zaman ondan hoşlanmayacağınızı ya da geçinmeyeceğinizi fark ettiğinizde ise bunu göz ardı etmeyerek sizin üzerinizde uzun vadede yaratacağı kötü etkileri hatırlayarak bu konuyu iyi değerlendirmelisiniz.

Yazar: Emre Konuk

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr,

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>