Rehberiniz-Kariyer kazası yapmamak elinde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kariyer kazası yapmamak elinde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyer kazası yapmamak elinde

Kariyer konusunda yanlış kararlar vermek hayatınızın her alanını etkiler. Kariyer seçerken ve deüiştirirken kaza yapmamak için uzman tavsiyelerini takip etmenizde yarar var. İşte kariyer seçmenin 7 kuralı…

KARİYER SEÇMENİN VE DEĞİŞTİRMENİN 7 KURALI

Kariyer seçme veya değiştirme aşamasındaysan, işte sana aklında tutman gereken 7 kural

Kural 1: Sana ilginç gelen hatta seni şaşırtan herhangi bir kariyerin peşine düş. Bunu yapmadan önce de, bu kariyerin göründüğü kadar muhteşem olup olmadığını öğrenmek için o işi yapan insanlarla konuş. Onlara şunları sor: Bu işin en sevdiğin yanı nedir? Bu işe nasıl girdin? Bu son soru kulağa yersizmiş gibi gelse de, bu doğrultudaki bir işe veya kariyere nasıl ulaşabileceğine ilişkin önemli ipuçları sunabilir.

Kural 2: Bu geçiş sürecinde hem sabit kal hem de bir değişim sergilemeye özen göster. Başka bir ifadeyle: her şeyi değiştirme. Arşimet’in kaldıraca dair söylediği sözleri hatırla: Bana yeterli uzunlukta bir kaldıraç, bir destek noktası ve durabileceğim bir yer verin, dünyayı kaldırayım. Hayatını değiştirirken duracağın bir noktaya ihtiyaç duyacaksın, bu yeri sende sabit olan bazı şeyler sunuyor: Aktarılabilir becerilerin, değerlerin, kişiliğin ve inancın.

Kural 3: İş piyasasını göz önünde bulundurmaktan ve “çekici” şeylere yönelmekten çok, kendinle ve senin ne istediğinle başlarsan iyi olur. Kısacası “hevesi” mi “tutkuyu” mu seçeceksin?

Kural 4: Senin için en iyi iş, tercih ettiğin insanlardan oluşan iş ortamını, tercih ettiğin çalışma koşullarını, tercih ettiğin maaşı veya diğer girdileri sunan; en sevdiğin veya heyecan duyduğun alanlarda en sevdiğin aktarılabilir becerileri kullandığın, tercih ettiğin hedeflere ve değerlere doğru gelişim gösteren iştir. Bunun için kendine kapsamlı bir döküman yapmalısın.

Kural 5: Tercihte bulunmaya ne kadar fazla zaman ayırırsan, tercihin o kadar isabetli olur. “Hızlı ve kirli” çözümlerin peşine düşmenin mutlaka bir bedeli olur.

Kural 6: İlk seferinde her şeyi doğru yapacaksın diye bir şey yok; hatalı bir tercihte bulunmak ölüm demek değil. Yol boyunca bunu düzeltecek zamanın olacak, yaşın ne olursa olsun. 21. yüzyılda ortalama bir insan, hayatı boyunca iki üç kariyere yelken açıyor.

Kural 7: Eğlenebildiğin kadar eğlen. Ne kadar eğleniyorsan işini o kadar doğru yapıyorsun demektir.

Kaynak: Paraşüt – Richard BOLLES

.

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir