Rehberiniz-Kariyer düşmanı 10 yargı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kariyer düşmanı 10 yargı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kariyer düşmanı 10 yargı

Kariyer Düşmanı 10 Söz

1- Bu işyerinde motivasyon yok.

Siz kendi kendinizi başarıya motive etmezseniz, bunu kimse başaramaz. Başkalarından motivasyon beklemeden önce, siz işinizi elinizden geldiğince iyi yapmaya çalışın. Moraliniz bozulsa da başkalarından yardım beklemeyin. Kendinizi en iyi siz tanıyabileceğiniz için, kırılan kalbinizi de yine siz tamir etmeye bakın. Verimli çalışmak için başkalarından rica ve minnet beklemeyin.

2- İş arkadaşlarım hiçbir şey bilmiyor!

Devir, “ekip çalışması” devri. Siz kendinizi aldığınız harika eğitim nedeniyle bir yıldız olarak görebilirsiniz ama tek başınıza ulaşacağınız başarıların sayısı çok kısıtlıdır. İşteki sorunlar, dahi bile olsa tek bir kişinin üstesinden gelemeyeceği kadar karmaşıktır. Bu nedenle arkadaşlarınızın size, sizinde arkadaşlarınıza muhtaç olduğunu unutmayın.

3- Bu paraya bu kadar çalışılır.

İşte bir numaralı kariyer katili slogan. Ücretiniz gerçekten düşük olabilir. Ancak siz veriminizi düşürdüğünüzde, iş yeri çok az ama kendiniz çok fazla zarar görürsünüz. Potansiyelinizin altında çalışırsanız, bir süre sonra dinamizmini kaybeden bir erken emekli adayına dönüşürsünüz. Siz siz olun, elinizden gelenin en iyisini yapın. Değeriniz bu gün değilse yarın yada bir başka iş yerinde mutlaka bilinir.

4- Diplomayı aldıktan sonra da mı okuyacağız. Bu kadar bilgi bana yeter!

Bu sözü ancak şaka olarak söylediğinizi düşünelim. Aksi taktirde değil iş hayatını özel hayatınızı dahi sürdürmeniz zor olur. Değişim çağında yaşarken, değişime kayıtsız kalmak ve yeniliklere adapte olmak için çalışmamak mümkün değil çünkü.

5- Müdürüm beni anlamıyor. Şef de nedense bana taktı.

Müdürünüzün işi başından aşkın ve inanın çalışanlarını anlamaya ayıracak zamanı yok. Sizi anlamadıklarını söyleyip sızlanmak yerine, işinizi, üretiminizi, yaratıcılığınızı masanın üstüne koymaya bakın. O zaman tüm amirlerinizin sizi çok iyi anladığını göreceksiniz.

6- Ben tek başıma ne yapabilirim ki?

Zaten kimse yeni bir şey üretmiyor. Sorunlara, zorluklara hemen teslim olmayın her sorunun muhakkak bir çözüm yolu vardır. Düşündükçe sizde bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Araziye uyup, böyle gelmiş böyle gider derseniz, çok kızdığınız o dinozorlardan biri olabilirsiniz.

7- Bu işi hiç mi hiç sevmiyorum!

Bakın bu çok önemli bir konu. Eskilerin dediği gibi, aşk olmadan meşk olmaz. Siz işinizi sevmiyorsanız, işinizde sizi sevmez. Yaptığınız işe gönül vermediğiniz taktirde kariyer merdiveninde yükselmeniz hayal olur. Çünkü işteki yaratıcılık ve yüksek performans ancak istekle çalışıldığı zaman ortaya çıkar. Beyin, yürekten güç alarak bir şeyler üretebilir.

8- Yarın kendime yeni bir çalışma programı hazırlayacağım.

Bu gün başlanmayan bir işe yarında başlanmaz. Yarın dedikçe günler, aylar, haftalar çok çabuk geçer. Bir de bakarsınız kariyerinizde tur kaybederek sonuncu olmuşsunuz. Dağarcığınızda bir şeyler varsa, hemen yapmaya başlayın. Şimdi!

9- Ah bir gren card alabilsem!

Kaçmak, yepyeni bir ortamda yepyeni bir hayata başlamak istiyorsunuz. Öyle mi? Ancak bir gerçek var ki o da Amerika da hayatın hiç de kolay olmadığı. Ayrıca zaaflarınızı ve hatalarınızı bırakamayacağınızı, onlarında sizinle birlikte geleceklerini biliyorsunuz herhalde. Unutmayın, sorunlardan kurtulmanın yolu kaçmak değil, onları çözümlemeye çalışmaktır.

10- Raporu bir kez daha okumaya gerek yok. Yanlış varsa biri düzeltir herhalde.

Üzerinize aldığınız işi eksiksiz yapmaya çalışın. Kendi yanlışlarınızı kendiniz bulun, onları başkalarının yakalamasına izin vermeyin. Yaptığınız işin, ürettiğiniz ürünün ve giderek hayatın kalitesinin ekstradan gösterilecek biraz emek ve özenle yükseleceğini aklınızdan çıkarmayın. Vasatlık, sıradanlık ve özensizlik sizi hiçbir zaman teslim almasın.

Kaynak: http://www.kariyetif.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir