Rehberiniz-Karın yağı zekayı geriletiyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Karın yağı zekayı geriletiyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Karın yağı zekayı geriletiyor

Obezite ve beyin foknsiyonları arasındaki bağlantı hakkında Güney Kore’de yapılan bir araştırmadan beklenen sonuç çıktı. Uzmanlar, karındaki yağlar ile zeka arasında ters orantı olduğunu, ancak neden-sonuç mekanizması için daha kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

KARIN YAĞI AZ OLAN DAHA ZEKİ

Güney Koreli uzmanların yaptığı bir araştırma, 60 ila 70 yaş arasındaki şişman insanların, zayıflardan daha az zeki olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, karın yağlarının zekayı etkilediği belirtiliyor.

Güney Koreli uzmanların araştırması, “Age and Ageing” (yaş ve yaşlanma) adlı bilim dergisinde yayımlandı. Uzmanlar yaptıkları araştırma sonucunda, yaşlı insanların, karın yağlarının artması ile ters orantılı olarak zeka seviyelerinin düştüğünü tespit ettiklerini açıkladı.

Seul Ulusal Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Dae Hyun Yonn, yaptıkları araştırmanın toplum sağlığı üzerinde önemli etkileri olacağını belirti.

Araştırma, Güney Kore’de 60 yaş ve üzerindeki 250 kişi üzerinde yapıldı. Sonuçlar, ağırlık-boy indeksi esas alınarak, karın bölgesinden alınan tomografilere göre çıkartıldı.

70 YAŞ ÜSTÜNDE GEÇERLİ DEĞİL

Uzmanlar, karındaki yağlar ile zeka arasında bir bağlantı tespit edildiğini ancak kesin bir neden-sonuç zincirinden henüz bahsedilemeyeceğini belirtti. Uzmanlar, her ne kadar daha önce de benzer araştırmalardan benzer sonuçlar çıktığına dikkat çekse de yine de yüzde yüz bir çıkarım için daha büyük bir denek grubu üzerinde araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, yaptıkları araştırmanın ağırlık-boy endeksinin özellikle 60 ila 70 yaşları arasında kötü etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. 70 yaşın üzerindeki deneklerde yapılan testlerde, yaş ve yağın zeka üzerindeki etkisinin ise geçtiği belirtildi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>