Rehberiniz-Karar verirken zamanla yarışıyoruz…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Karar verirken zamanla yarışıyoruz…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Karar verirken zamanla yarışıyoruz…

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, yıllar önce Ankara”da görevdeyken bir hamaldan liderlik dersi aldığını söyledi.

Orgeneral Özkök, Harp Akademileri Komutanlığı”nın 2005-2006 eğitim ve öğretim yılı açılışı nedeniyle Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi”nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, çağımızda hız kavramının büyük değişim gösterdiğini belirtti. Artan hızın etkisinin bugün hemen her alanda hissedildiğini, bazen de bu hıza uyum konusunda zorluklar yaşandığını dile getiren Orgeneral Özkök, günümüzde başarının hıza doğrudan bağlı olduğunu, insanoğlunun da hemen her alanda daha hızlı olmak istediğini söyledi.

Orgeneral Özkök, günümüzde otomobillerden hava ve uzay taşıtlarına, spordan sevk ve idare sanatındaki karar verme döngüsüne kadar hemen her alanda zamana karşı bir yarış olduğunu vurguladı.

Orgeneral Hilmi Özkök, gelişimi sürekli kılmak için eğitimin gelecekte de temel faktör olmaya devam edeceğini kaydederek, “hayat boyu eğitim” kavramının da günümüzde önemli bir kavram haline geldiğini söyledi.

HAMALDAN “LİDERLİK” DERSİ

Orgeneral Özkök, Ankara”da görevdeyken 5. kattaki yeni evine taşınmak için hamal çağırdığını, taşınacak çok büyük bir büfenin de olduğunu, dar merdivenlerden bunu 5. kata taşımakta oldukça zorlandıklarını belirtti. Orgeneral Özkök, önce bu büfeyi birkaç hamalın önünden ve arkasından tutarak taşımaya çalıştığını, ancak dar merdivenler nedeniyle bunu başaramadıklarını söyledi.

Bir hamalın büfeyi belli bir eğimle sırtına yüklemelerini istediğini, kendisinin ise “Nasıl taşıyacaksın tek başına olmaz” dediğini kaydeden Orgeneral Özkök, büfeyi hamalın dediği gibi sırtına yüklediklerini, hamalın büfeyi kimseye elletmeden dar merdivenlerden 5. kata basamakları tek tek çıkarak taşıdığını kaydetti.

Hamalın büfeyi yerine yerleştirip mendiliyle alnını sildikten sonra kendisine “Komutanım, Ankara”da bu büfeyi bu kata çıkaracak benden başka hiçbir hamal yoktur” diye övünerek kendisine söylediğini dile getiren Orgeneral Özkök, “Ben hala bunu söylerken burnumun direği sızlar. O hamal benim liderimdi. O bana en büyük şeylerden birisini öğretti; görevin ne olursa olsun, onun en iyisini yapmak ve onunla övünmek… Muhtemelen o hamal evine gittiğinde çocuklarına büfeyi nasıl taşıdığını övünerek anlatmıştır” diye konuştu.

Orgeneral Özkök, konuşmasının sonunda yeni öğretim yılında Harp Akademileri mensuplarına başarılar diledi.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir