Rehberiniz-Karar verirken zamanla yarışıyoruz…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Karar verirken zamanla yarışıyoruz…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Karar verirken zamanla yarışıyoruz…

Genelkurmay BaÅŸkanı Orgeneral Hilmi Özkök, yıllar önce Ankara”da görevdeyken bir hamaldan liderlik dersi aldığını söyledi.

Orgeneral Özkök, Harp Akademileri Komutanlığı”nın 2005-2006 eÄŸitim ve öğretim yılı açılışı nedeniyle Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi”nde düzenlenen törende yaptığı konuÅŸmada, çağımızda hız kavramının büyük deÄŸiÅŸim gösterdiÄŸini belirtti. Artan hızın etkisinin bugün hemen her alanda hissedildiÄŸini, bazen de bu hıza uyum konusunda zorluklar yaÅŸandığını dile getiren Orgeneral Özkök, günümüzde baÅŸarının hıza doÄŸrudan baÄŸlı olduÄŸunu, insanoÄŸlunun da hemen her alanda daha hızlı olmak istediÄŸini söyledi.

Orgeneral Özkök, günümüzde otomobillerden hava ve uzay taşıtlarına, spordan sevk ve idare sanatındaki karar verme döngüsüne kadar hemen her alanda zamana karşı bir yarış olduğunu vurguladı.

Orgeneral Hilmi Özkök, gelişimi sürekli kılmak için eğitimin gelecekte de temel faktör olmaya devam edeceğini kaydederek, “hayat boyu eğitim” kavramının da günümüzde önemli bir kavram haline geldiğini söyledi.

HAMALDAN “LİDERLİK” DERSİ

Orgeneral Özkök, Ankara”da görevdeyken 5. kattaki yeni evine taşınmak için hamal çağırdığını, taşınacak çok büyük bir büfenin de olduÄŸunu, dar merdivenlerden bunu 5. kata taşımakta oldukça zorlandıklarını belirtti. Orgeneral Özkök, önce bu büfeyi birkaç hamalın önünden ve arkasından tutarak taşımaya çalıştığını, ancak dar merdivenler nedeniyle bunu baÅŸaramadıklarını söyledi.

Bir hamalın büfeyi belli bir eğimle sırtına yüklemelerini istediğini, kendisinin ise “Nasıl taşıyacaksın tek başına olmaz” dediğini kaydeden Orgeneral Özkök, büfeyi hamalın dediği gibi sırtına yüklediklerini, hamalın büfeyi kimseye elletmeden dar merdivenlerden 5. kata basamakları tek tek çıkarak taşıdığını kaydetti.

Hamalın büfeyi yerine yerleÅŸtirip mendiliyle alnını sildikten sonra kendisine “Komutanım, Ankara”da bu büfeyi bu kata çıkaracak benden baÅŸka hiçbir hamal yoktur” diye övünerek kendisine söylediÄŸini dile getiren Orgeneral Özkök, “Ben hala bunu söylerken burnumun direÄŸi sızlar. O hamal benim liderimdi. O bana en büyük ÅŸeylerden birisini öğretti; görevin ne olursa olsun, onun en iyisini yapmak ve onunla övünmek… Muhtemelen o hamal evine gittiÄŸinde çocuklarına büfeyi nasıl taşıdığını övünerek anlatmıştır” diye konuÅŸtu.

Orgeneral Özkök, konuşmasının sonunda yeni öğretim yılında Harp Akademileri mensuplarına başarılar diledi.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir