KAPORTA TAMİRCİSİ nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


KAPORTA TAMİRCİSİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
KAPORTA TAMİRCİSİ

 


 
Otomobillerin, kaporta kısımlarında çarpılma, ezilme, eğilme, çürüme nedeni ile oluşan kusurları, çeşitli aletler kullanarak, eski standart yüzey düzgünlüğüne getiren veya bu kısımları yenisiyle değiştiren kişidir.
 

 

   
 
–      Otomobillerin çürümüş, eğilmiş, ezilmiş çelik saclarının düzeltilmesi için, gerekli sac işleme, kesme, presleme, kıvırma, ısıtma ve kaynak işlerini yapar,
–      Boyalı yüzeylerdeki küçük hataları, boyaya hasar vermeden düzeltir,
–      Araçlarda, kapı ve kapak başlıklarının ek yerlerini, kenarlarını ve diğer kısımlarını çeşitli yöntemlerle tamir eder ya da değiştirir, kapı ve kapak ayarlarını yapar,
–      Tamir edilen ya da değiştirilen yerleri zımparalar, formunu büyük ölçüde yitirmiş, sacdan yapılmış ürün veya araçları kusursuz ve yüzey düzgünlüğü sağlanmış olarak orijinal şekline sokar, boyaya hazır duruma getirir,
–      Oto yan sanayiinde, kaporta aksamı üreten işletmeler ve otomotiv sanayiinin kaporta bölümlerinde yeni kaporta parçalarının imalat işlerini yapar,
–      Çürüyen kaporta parçalarını onarır veya değiştirir.
 

 


 
Anahtar takımları, cetvel, pergel, nokta gibi markalama takımları, keski, el testeresi, sac makası, büyük kollu makas gibi kesici takımlar, tornavida, pense, kargaburnu, çekiç, lastik tokmak, el takımları, çelik metre, çelik cetvel, kumpas gibi ölçü aletleri, oksijen, ark ve nokta kaynağı makineleri, çekiçler, kriko, çamurluk kancası, lehimcilik takımları gibi doğrultma takımları, daha önceden hazırlanmış belli bir kısıma ait kaporta parçaları, çeşitli presler ve kalıplar, gazaltı kaynak makinesi, punta kaynak makinesi, plazma kesme makinesi, mekanik şasi, karoser doğrultma tezgahları.
 

 


 
Kaporta tamircisi olmak isteyenlerin:
–      Kaldırma, vurma, çevirme gibi işlemleri yapabilecek düzeyde sağlam bir beden yapısına,
–      Kaynak yapılan kaportanın düzgünlüğünü anlamak için parmak duyarlılığına sahip,
–      Ellerini ustalıkla kullanabilen,
–      Gürültülü ortamlara dayanıklı
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Kaynak yapıldığı zaman dumanlıdır. Kişi, genellikle ayakta, bazen eğilerek çalışır ve birinci derecede metallerle ilgilidir. Çalışma pazar günü dışında haftanın her günü sürdürülür.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Kaporta tamirciliği mesleğinde yetişmiş nitelikli elemanlara her zaman gereksinim duyulmaktadır. Özellikle, otomotiv sanayinin gelişmiş olduğu illerde (Bursa, İstanbul, Sakarya, İzmir, Kocaeli), yan sanayi ve üretim birimlerinde iş bulunabilmektedir.
Otomobil, otobüs, kamyon, vagon, ve demiryolu taşıtları vb. üreten işletmelerde,
Oto bakım ve tamir servislerinde kaporta tamir atölyelerinde çalışma olanakları vardır.
Belli bir deneyim ve bilgi düzeyine ulaştıklarında, sermayesi olanlar kendi işyerlerini açabilmektedirler.
 

 


 
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–      En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
–      14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–      Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–      Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
 
 

 


Kaporta tamircisi mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır.
Mesleğin eğitimi Çıraklık ve Meslek Eğitimi Yasası kapsamına alınmış olup, uygulamalı (pratik) eğitim atölye ve işletmelerde; kuramsal (teorik) eğitim ise  mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.
Eğitimde; Türkçe, din kültürü ve meslek ahlakı, sosyal bilgiler gibi temel derslerin yanında, kaporta tamirciliğine ilişkin temel kuramsal (teorik) bilgiler ile bu işte kullanılan alet ve takımların bakım ve onarım işlemlerine ilişkin, bilgi yöntem ve teknikler,        teknik resim konularında meslek bilgisi adı altında dersler verilmektedir.
Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve unvanı verilmektedir.
 

 


–      Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Kaporta tamircisi mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
–        Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
–      Usta düzeyinde ve işyeri açmak için gerekli sermayesi olanlar, kendi işyerini kurup işveren olarak da çalışabilirler.
BENZER MESLEKLER: Metal levha işçiliği, oksijen kaynakçılığı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Çıraklık eğitimi sırasında, uygulamalı (pratik) eğitim, işyerlerinde çalışarak yapıldığından işverenler, çırağın yaşına uygun asgari ücretin %30’unu vermek zorundadırlar.
Mesleki eğitim sonrasında, en az asgari ücret düzeyinde bir ücret alınmaktadır. Kişinin deneyimi ve işverenle yapılacak anlaşmayla, bu ücret daha yüksek olabilmektedir.
Kendi işyerlerini kuranların, piyasadaki iş kapasitelerine bağlı olarak gelirleri değişmekle birlikte, oldukça yüksek bir gelire sahip olabildikleri gözlenmektedir.
 

 


–      İlgili Eğitim Kurumları,
–      Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
      , eğitim , kaporta , çıraklık , meslek , mesleki , takımları , eğitimi , kaynak , tamir , verilmektedir , tamircisi , mesleğin , usta , ücret , çalışma , bilgi , meslekte , teorik , süresi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları KAPORTA TAMİRCİSİ olabilir,
KAPORTA TAMİRCİSİ mesleğinin zorlukları,
KAPORTA TAMİRCİSİ nerelerde çalışabilir,
KAPORTA TAMİRCİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
KAPORTA TAMİRCİSİ nedir,
KAPORTA TAMİRCİSİ ne iş yapar,
KAPORTA TAMİRCİSİ nasıl olunur,
KAPORTA TAMİRCİSİ maaşı,
KAPORTA TAMİRCİSİ çalışma koşulları,
KAPORTA TAMİRCİSİ meslek tanımı,
KAPORTA TAMİRCİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

KAPORTA TAMİRCİSİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Kaplıca Çamurcusu nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Kapsül İlaç İmal İşçisi nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir