Rehberiniz-Kapalıçarşı’nın dâhi çocuğu restoran zinciriyle büyüyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kapalıçarşı’nın dâhi çocuğu restoran zinciriyle büyüyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kapalıçarşı’nın dâhi çocuğu restoran zinciriyle büyüyor

Bahattin Demir’i finans çevreleri Deniz Kambiyo ve Çarşı Menkul Değerler şirketlerinden tanıyor. 2000’li yıllarda iş hayatına ara veren Demir, Cookshop’un temellerini ise 2006 yılında Ayşe Kazancı ve Didem Sözen’le birlikte ortak atıyor. İş hayatından uzak kaldığı dönemde tam üç yıl ilk şubeyi açmadan restoranlar konusunda dünyada bir araştırma yapmış. Demir, bunun için dünyada 50 ülkede 3 binden fazla restoran dolaştıklarını ve değişik mönüleri incelediklerini anlatıyor. Örneğin Demir ve ortakları, restoranda satılan Magnolya adı verilen bir tatlı için bile tam 3 kez New York’a seyahat etmiş.

2012’de 20 şubeye ulaşacak

İlk mağazasını bir alışveriş merkezinde açmasının nedenini “Ülkede para kazanmak isteyen tüm girişimcilerin olması gereken tek yer alışveriş merkezleridir” sözleriyle anlatıyor ve şunları ekliyor: “Doğru yerde ve doğru bir lokasyonda yer almak için 2008 yılına kadar bekledik. İlk restoranımızı da doğru bir çıkış noktası olacağına inandığımız Nişantaşı’nda City’s Alışveriş Merkezi’nde açtık. İkinci şubeyi de ise Palladium Alışveriş Merkezi’nde açtık. Hedefimiz beklediğimizin üstünde gidiyor. 2015’te 20 şubeye ulaşmayı planlıyoruz. Bir yıl içinde iki mağazamızla yılda 150 bin müşteriye hizmet verir hale geldik. Bundan sonra da ağırlıklı olarak alışveriş merkezlerini tercih edeceğiz. Ancak dışarıda da restoranlarımız olacak. 2009 sonunda sayımız 6’yı bulur.”

Cookshop’un franchise teklifleri de aldığını anlatan Demir, İzmir, Ankara, Antalya ve Diyarbakır’a sıcak baktıklarını söylüyor. Demir’in yurtdışına açılma planları da var. “2009’dan itibaren New York, Londra ve Milano’yu hedefledik. Dünyada bir Türk restoranın söz sahibi olmasını istiyoruz” diye konuşuyor.

Kriz bizi etkilemez

Son aylarda yaşanan ekonomik krizin kendilerini çok fazla etkilemediğini anlatan Demir, 2009 yılının da kriz yılı olacağını belirterek şunları söylüyor: “Özellikle doğru lokasyonda ve doğru konumlanma yapılan alışveriş merkezlerinde işler iyi gidiyor. Bu tür alışveriş merkezlerinde iş kaybı yüzde 5-10. Ama doğru şartları bir araya getirmeyen örneğin Nişantaşı Citys’de ise sıkıntı yaşanıyor. Buna rağmen Cookshop olarak biz bu durumdan etkilenmiyoruz. Sadece geçen hafta cumartesi günü restoranlarımızda 1000 misafir ağırladık. Citys’deki diğer dükkânlar bize ’Nasıl başarılı oldunuz?’ diye soruyor. Ama Citys yönetimi gelip sormuyor. Oldukça iyi iş yapmamıza rağmen pazar günü tüm ortaklar bir araya gelip daha neyi iyi yaparızı tartışıyoruz. İş yaşamımızla, iş yönetimimizle her an bir kriz olacak gibi bir B planı ortamı oluşturup şirketi yönetmeye çalışıyoruz. Kriz olabilir ama hayat devam ediyor. Ben krizlerin insanlar üzerindeki etkisinin psikolojik olduğuna inanıyorum. Özellikle krizlerden sonra ciddi büyümeler yaşanacağını düşünüyorum.”

Mutfak kendi içinde

bölümlere ayrılmış

Cookshop’un mönülerinde yer alan küçük dipnotlar dikkat çekici. Örneğin Cookshop’ta pişen her tencere yemeğine sarmısak katılırken et yemeklerinin içine de havuç konuluyor. Yaptıkları araştırmalara göre genel ortalama damak zevkinin oluşmasında önemli olduğunu da söyleyen Demir, “Bunun yanında bizim farkımız ve başarımızın nedeni geliştirdiğimiz sistemden kaynaklanıyor. Örneğin bizde her bölümü yapan aşçı grubu ayrıdır. Pizzacı her gün pizzayı aynı yöne doğru pişiriyor. Izgarayı her gün aynı kişi aynı şekilde yapıyor. Yani ızgaracı ertesi gün tavaya bakmıyor. Mutfak kendi içinde bölüm haline getirilmiştir. Bunların başında orkestra şefleri vardır” diyor.

Önce Kapalıçarşı’da ilk döviz büfesini açtı, sonra ilk aracı kurumu kurarak ’finansın dâhi çocuğu’ ilan edildi…

Yazar: Sevgi Sayar Başaran

Kaynak: http://Referans

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>