Rehberiniz-Kahve ve kek ikilisi beyne iyi geliyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kahve ve kek ikilisi beyne iyi geliyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kahve ve kek ikilisi beyne iyi geliyor

İspanya’da yapılan bir araştırma, kahveyle kek ya da pasta tüketmenin; dikkat, öğrenme ve sözel hafıza alanlarına olumlu etkisi olduğunu gösterdi…

Gün içinde içilen kahve, bazılarımız için bir klasik haline gelmiştir. Ben de saat 11.00-11.30 arasında mutlaka sade Türk kahvesi içerim. Kendimi şımartmak istediğimde çikolata veya ufak bir kurabiye kahveme mutlaka eşlik eder. Daha masum günlerde biraz kuru yaban mersini eğer yoksa 1-2 kuru kayısı da olabilir kahve arkadaşım.

Kahvelerini kek veya pastayla içenlerin sayısı da oldukça fazla. Buradan yola çıkan İspanyol uzmanlar, kahve ve tatlının aynı anda tüketildiklerinde birbirlerine olan etkisini araştırdı. Barcelona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kafein-glikoz karışımının dikkat ve hafıza alanlarında beyne destek verdiğini buldu. Bu araştırmaya, 18-25 yaş aralığında 72 erkek ve kadın katıldı.

Farklı reaksiyonlar

Araştırma için, katılımcılar gruplara ayrıldı ve her bir gruba farklı içeceklerle yemekler verildi. Bunlar su, su-kahve, su-glikoz, ya da su, kafein ve glikoz şeklinde sıralandı. Daha sonra katılımcıların dikkat, el becerisi, görsel-uzamsal ve frontal işlevleri çeşitli testlerle ölçüldü.

Katılımcıların verdikleri reaksiyon, içtikleri karışıma göre farklılıklar gösterdi. Glikozlu karışım içenler, el becerilerinde daha hızlı hareket etti. Kafein ve glikoz karışımı; dikkat, öğrenme ve sözel hafızayı sağlamlaştırma konularında faydalı etkiler gösterdi.

Bir başka deyişle, kahve-şeker kombinasyonun iki maddenin etkilerini artırdığı ve katılımcıların beyinlerini daha etkin şekilde kullanmalarını sağladığı görüldü. Ancak araştırmacılar bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Beslenme bilimi her gün yeni araştırma sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyor ve tek bir araştırmayla genel kuralları değiştirmek doğru değil. Bu araştırma sonucu, sevdiğimiz kahve ve kek veya kahve ve çikolata ikilisinin öğrenme, el becerilerinde olumlu etkisinden bahsediyor.

Kahvenin yararları!

Dengeyi siz kurun

Bu durumda eğer varsa bu keyfinize aynen devam etmeyi seçebilir veya bu konuda biraz dengeleme yaratabilirsiniz. Çünkü kafein ve glikoz birlikteliği kahvenin yanında kocaman bir kremalı pasta yemenizi şart koşmuyor. Kuru meyveden de aynı glikozu alabilirsiniz veya yağsız bir kek ya da yüksek kakao içeren bitter çikolata da olabilir.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>