Rehberiniz-Kadınların zor seçimi: annelik mi, iş hayatı mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kadınların zor seçimi: annelik mi, iş hayatı mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadınların zor seçimi: annelik mi, iş hayatı mı?

Kadının zor seçimi: Annelik mi, iş hayatı mı?

Ülkemizde yüzde 70’den fazla işyerinde hamilelik nedeniyle işten çıkartılan kadın, patronuna dava açamıyor. Yasalara rağmen birçok işyeri yeni doğum yapan kadının ihtiyacı olan ortamı sağlamıyor ve izinleri kullandırmada sorun çıkartıyor

Çocuk da yaparım, kariyer de…” sloganı tarihe karıştı. Birleşmiş Milletler raporuna göre kadınların liderlik pozisyonuna yükselmelerinin önünde ciddi engeller var. Patronlar, çocuk doğurup işini ihmal edeceği düşüncesiyle kadın yöneticiyi tercih etmiyorlar. Araştırmalar bu nedenle çocuk yapma hayalinden vazgeçen kadınların sayısının her geçen gün arttığını söylüyor. Çocuk doğuranların durumu ise içler acısı.

Hamileliklerinde uyduruk bir neden gösterilerek işten çıkartılanlar, tuvaletlerde süt sağanlar, süt iznine gitmek istediği için patronunun ters bakışlarına maruz kalanlar, uzayan toplantılarda sütünü çekemediği için ateşlenenler, işe döner dönmez önüne yığılan dosyalar nedeniyle geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalanlar…

Bir Kadınlar Günü’nü daha geride bıraktık. Ülkemizde “çalışan anne” olmak hâlâ çok zor.

4857 sayılı İş Kanunu’nda kadının doğum öncesi ve sonrasına dair yasal hakları açıkça belirtilmiş. Üstelik 50’den fazla işçinin çalıştığı her işyerinde emzirme odası ve kreş olması gerekiyor. Peki öyle mi? Gazi Üniversitesi İş Hukuku Profesörü Nizamettin Aktay’a konu hakkında en çok merak edilen soruları sordum.

Evlat edinen kadının da doğum izni olmalı

– İş Kanununun 74. maddesindeki izin süreleri sizce yeterli midir?

Avrupa standartlarının altındadır. İzin süreleri daha uzun olmalı, bir yaşından küçük evlat edinen anneye de aynı haklar verilmelidir. Babalara doğum izninin yürürlülüğe girmesi sevindiricidir.Yasaya göre işveren geçerli bir sebep göstermeden ve bu sebepi kanıtlamadan hamile bir kadını işten çıkartmışsa ağırlaştırılmış tazminat cezasına çarptırılır. Dört aylık maaşı, dört aya kadar çalışmadığı sürenin maaşı ve kıdem tazminatının toplamını işçisine ödemesi gerekir. Ancak bu 30’dan fazla kişinin çalıştığı işyerleri için geçerlidir. İşverenler başlarına bu tür işler açılmaması için çalışan sayılarını 29 gösteriyorlar. Kısaca ülkemizde yüzde 70’den fazla işyerinde böyle bir dava açamıyorsunuz.Bu durumda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na durumu bildirip, takip kararı aldırtmanız lazım. Durum kanıtlanırsa, yine işverene para cezası uygulanıyor. Ancak ülkemizde bu işler çok ağır yürüyor ya da takip edilmiyor. Kamu bürokrasisinin işverenin üstüne gitmemek gibi bir tavrı vardır.Kanuna göre en az 50 işçinin çalıştığı her işyerinde kreş ve emzirme odası olmalı. Yoksa para cezası uygulanıyor ve Bakanlık sizden kısa bir süre içinde bu odaları yaptırmanızı istiyor. Bunun sorun olacağını düşünen şirketler ise çalışan sayısını en fazla 49 gösteriyor. Zaten böyle göstermeseler de takip edilmiyor.

İŞTE İŞVERENİN UYGULAMADA ZORLANDIĞI

MADDE…

4857 sayılı İş Kanunu’na göre Analık halinde çalışma ve süt izni MADDE 74 – Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir. Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir. Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz. İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz. Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Çocuk isteği her şeyin önüne geçmemeli

Bursa’dan 32 yaşındaki Meral Şekerci soruyor: Dört kez tüp bebek denedik. Başarılı olamadık. Ben tekrar denemek istiyorum. Eşim ise aynı şeyleri yaşamaktan korkuyor. Bu anlaşmazlık ayrılıkla sonuçlanabilir. Ne yapmalıyım?

Amerikan hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu İlknur Yılmaz yanıtlıyor: İnfertilite süreci uzadıkça umutsuzluk artar. Bu uygulamayı dörtten fazla deneyen birçok çift var. Dört denemeden sonra “ayrılık” kelimesini telaffuz edebildiğinize göre, bu süreci hayli stresli yaşamış görünüyorsunuz. Çiftler arasındaki diyaloğun tamamını çocuk sahibi olmak oluşturmamalı. Bu konu hayatınızın tek odak noktası haline geldiyse, eşinizle olan diyaloğunuz ve cinsel hayatınız zarar görebilir. Birbirinize karşı suçlayıcı bir tutum içine girmek yerine, keyif aldığınız aktivitelere vakit ayırmanızı, bir süreliğine konuyu unutmaya çalışmanızı, birbirinize olan sevginizi hatırlamanızı, daha sonra eşinizle infertilite konusunda uzman bir psikoloğa danışmanızı öneririm. Bu süre zarfında hem sizin kaygılarınız azalabilir, hem de eşiniz tekrar deneme kararınıza ortak olabilir.

Yazar: Ayşe Aydın

Kaynak: http://Vatan gazetesi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>