Rehberiniz-Kadınlar yine bir adım önde !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kadınlar yine bir adım önde !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadınlar yine bir adım önde !

TÜRKİYE çapında girişimci olmak isteyen ve girişimci olup işini geliştirmeyi hedefleyen toplam 4 bin 500 kadına 2008 yılı içinde eğitim ve danışmanlık başta olmak üzere çeşitli hizmetler sunmayı hedefleyen Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi, 25 ilde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri (ESOB) aracılığıyla yürütülüyor.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Kadın Girişimciliğini Destekleme eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak üzere başvuran kadın sayısının, proje tanıtım toplantısının yapıldığı 29 Ocak’tan bu yana 4 bini aştığını belirtti.

Palandöken, “Bin 300’ün üzerinde kadınımızın 18 ilde eğitimlerden yararlanmaya başlamasıyla, projemiz önemli bir başarıya imza atmıştır” dedi. Palandöken proje kapsamında yer alan diğer yedi ilde de eğitimlere Mayıs ayında başlanmasının planlandığını kaydetti.

4.5 MİLYON EUROYLA : Bin 300 kadının ardından 4 bin 500 kadının daha yararlanacağı proje kapsamında, girişimciler mikrokredi kullandırmanın yollarını arayacak. “Kadın Girişimciliği Desteklenmesi Projesi”, 4.5 milyon Euro’luk bütçeyle 25 ilde girişimcilik ve danışmanlık eğitimleri düzenlenmesini içeriyor. Proje yetkilileri, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 25’ler düzeyindeyken, işveren ve iş sahibi kadınların toplam kadın çalışanlar içindeki payının da yalnızca yüzde 14’ler civarında olduğunu belirtiyor.

MİKROKREDİ İMKANI : Yetkililer, projeyle kadınlara yönelik sürdürülebilir bir destek hizmet sistemi oluşturmayı amaçladıklarını, eğitimlerin ardından kadınlara mikrokredi imkanı sunulması için çalıştıklarını ifade ediyor. Yetkililer, projenin “iş kurmak isteyen ancak fikri olmayan, fikri olan ancak iş kurmak için bilgisi veya finansmanı olmayan, bir şekilde işini kurmuş ancak onu geliştiremeyen” olmak üzere 3 grup kadına ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Yetkililer, kasım ayına kadar sürecek projede bir diğer hedefin de TESK’in bu yönde kapasitesini artırmak olduğunu kaydediyor.

Olgunlaşma Enstitüsü’nden istihdam garantili proje

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayşenur Usta, Avrupa Birliği (AB) projeleri kapsamında Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) ile istihdam garantili proje çalışması başlatıldığını söyledi. Usta, projenin, hiç eğitim almamış veya eğitime ara vermiş yada eğitim almış ama hala iş bulamayan kadın ve gençleri çalışma hayatına kazandırmayı, bilinçlendirerek, mesleki eğitimden geçirerek, istihdam edilmelerini sağlamayı hedeflediğini belirtti.

HAYATA HAZIRLIYORUZ: “Ankara Olgunlaşma Enstitüsü olarak biz; kadınlarımıza ve gençlerimize mesleki eğitim vererek, onları hayata hazırlıyoruz” diyen Usta, ancak sektörde istihdam etmekte zorluk çektiklerini bildirdi. Kurum olarak sıkıntılarının, öğrencilerin hayata atılma aşamasında çektikleri zorluklar olarak özetleyen Usta, “AB projeleri kapsamında AGSD ile istihdam garantili proje çalışmalarına başladık. AGSD, bu anlaşmada 270 kursiyere istihdam etme garantisi veriyor” dedi.

DENEYİM KAZANIYORLAR: Sektörün deneyimli kişilerle çalışmak istemesinin, gençlerde olumsuz etki yarattığını, bu durumun toplumda işsiz, kalifiye eleman sayısının artmasına neden olduğuna dikkat çeken Usta, sektörü bu anlamda duyarlı olmaya davet ettiğini söyledi.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>