Rehberiniz-Kadınlar enflasyonu nasıl yıktı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kadınlar enflasyonu nasıl yıktı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadınlar enflasyonu nasıl yıktı?

İki yıl önce Desperate Housewives (Umutsuz ev kadınları) dizisine reklamlar vererek ev kadınlarının emeklilik planı sunan Anadolu Hayat Emeklilik’e katılan ev kadınlarının fonu şimdiye kadar Türkiye’nin en iyi getiriyi sağlayan fonu oldu. Nisan 2005’te 100 YTL ile sisteme giren bir kadın ortalama olarak her ay 100 YTL sisteme ödeme yaptı. Ödenen paranın yüzde 23’ünü ise vergi iadesi olarak geri aldı. Böylece net olarak 2 bin 541 YTL toplam para ödedi. Bunun karşılığında yönetim ücretlerini de çıktıktan sonra şimdi fonlarında tam 3 bin 981 YTL birikmiş oldu.

11 AYDA YÜZDE 33 GETİRİ

Bir başka deyişle paraları yılda yüzde 36.8 değerlenmiş oldu. Edinilen bilgilere göre şimdiye kadar 80 bin ev kadınının sisteme girdi. Anadolu Hayat’ta ev kadınlarının fonlarını yöneten İş Portföy Yönetimi şirketi ise bu fonların yönetildiği dengeli ve esnek fonlar ile devlet iç borçlanma senetlerinin değerlendirildiği fonlarda (diğer adıyla bono fonları) şimdiye kadar en iyi getiriyi sağlayan emeklilik fonları oldu. Anadolu Hayat Emeklilik’in toplam 6 kategoride yönettiği fonların 4’ü Türkiye’nin en iyi getiriyi sağlayan fonu oldu.

Şirketin Büyüme Amaçlı Esnek Emeklilik Fonu şimdiye kadar 11 ayda yüzde 32.9 getiri sağladı. Aynı tip fonlarda Garanti Emeklilik’in fonu ise yüzde 31.71 ile ikinci en iyi getiriyi sağladı. Üçüncü ise yüzde 29.6 ile Yapı Kredi oldu. Anadolu Hayat’ın aynı kategoride yönetilen Turuncu Emeklilik adlı fonu da yüzde 27’lik getiri ile dördüncü oldu.

En fazla tercih edilen fonlardan olan kamu iç borçlanma senetlerine bağlı emeklilik fonlarında da Anadolu Hayat, yüzde 19.4’lük getiri ile birinci sırada. Bono fonu da denen bu fonların ortalama getirisi yüzde 17.47. Bono fonlarında ikinci sıradaki şirket yüzde 19.28 ile Garanti Emeklilik. Fortis ise yüzde 19.09 ile üçüncü.

YÜZDE 228 DEĞER KAZANDI

Türkiye’deki BES birçok ülke incelenerek uyarlanmış bir sistemdir. BES’in çok iyi bir zamanda başlaması nedeniyle katılımcılara yapılan projeksiyonların oldukça üzerinde ortalama getiriler verdi. Sistem başladığında sisteme giren ve örneğin esnek emeklilik fonu alan bir kişinin parası yüzde 228 değer kazandı. Yüzde 52 ile en fazla katılımcı çeken bono fonuna girenlerin parası ise yüzde 125 arttı.

Emeklilik fonu 100 YTL’ye 260 verdi

EMEKLİLİK fonlarına yatırılan 100 YTL para 225 YTL’ye çıktı. Biraz riske girip hisse senedi fonlarını seçenlerin ortalama getirileri ise yüzde 260 oldu. Oysa aynı dönemde yönetim ücretleri de çok yüksek olan A tipi yatarım fonları yüzde 135, B tipi yatırım fonları ise sadece yüzde 67 getiri sağlayabildi. Türkiye’de sisteme giren paranın yüzde 10.88’i İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketlerin hisse senetleri yatırımından oluşuyor.

Ortalama 516 gün vade ile yatarım yapan emeklilik fonları yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırımı borsaya yatırmış durumda. Birçok şirketin yüzde 10’undan fazla hissesi şimdiden emeklilik fonuna geçmiş durumda. Bu getirinin devam edeceğini belirten uzmanlar “Türkiye yatırım araçlarının performansı tatmin edici düzeyde oldu. Türk şirketleri birçok gelişmekte olan ülke şirketlerine göre ucuz kaldı. Türkiye’nin çok cazip yatırım fırsatları sunduğunu düşünüyoruz” dediler.

Yazar: Rahim AK

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir