Rehberiniz-Kadının adı da kariyeri de yok

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kadının adı da kariyeri de yok” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadının adı da kariyeri de yok

Kadının kariyer hayatı diye bir şey aslında yoktur!

Kadınlar daha fazlasını elde edemez mi, her başarılı kadının arkasında bir erkek mi var? Pınar Reyhan Özyiğit yazdı

ANNE-Marie Slaughter Amerikan devlet yönetimine politika planlamacısı olarak atanan ilk kadın direktör. Fakat oğlu 14 yaşında bir ergen. Okul hayatı da berbat. Dolayısıyla iş icabı VVashington’a da tayin olunca işler tamamen değişiyor. Eşi onun kariyerine destek olmak için her türlü desteği veriyor. Bu kadın hayalindeki işi yapıyor fakat aklında hep “Kadınlar daha fazlasını asla ve asla elde edemez” düşüncesi var. Diğer taraftan da verdiği derslerde kız öğrencilere kariyerleri hangi noktada olursa olsun, yapamayacakları şeyin olmadığını söylemeye devam ediyor. Anne-Marie Slaughter’ın, Amerika’da bu kadar çok konuşulmasını sağlayan şey, yazdığı “Kadınlar daha fazlasını elde edemez…” makalesi.

Annelik tuhaf bir şey. Bir sürü insanın bazı ortamlarda bana dediği “Senin yerinde olsam asla çalışmam” sözleri beynimde yankılanıyor zaman zaman. “Neden çalışıyorum?” sorusunun yanıtını tüm aramalarıma rağmen bulamıyorum. Kendime sorduğumda da şu sonuca ulaşıyorum. “Ailem dışında birileri ve bir şeyler için değer üretmek beni mutlu ediyor. Ailem için zaten boynumun borcu, yapmam şart. Ama yapabilecekken, fırsatım ve yeteneklerim varken hem ülkeme, hem başka insanlara, hem de yapabildiğim işime farklı boyut kazandıracakken neden yapmayayım” diye en nefret ettiğim şeyi yapıyorum kendi kendime. Soruya soruyla yanıt veriyor olarak buluyorum kendimi.

Slaughter beni farklı bir boyuta götürdü çünkü yeteneklerini çocukları için kullanmayı seçen Çinli Kaplan Anneleri hatırlattı…

Yoğun bir iş hayatı olan, Princeton Üniversitesi’nde ders veren, yazılı medya ve internet için makaleler hazırlayan, senede 40 ile 50 arasında konuşma yapan, düzenli olarak radyo ve TV programlarına katılan ve aynı zamanda akademik bir kitap üzerinde çalışan Slaughter’ın Washington’daki işini bırakmasından sonra yaşıtları ve ondan yaşlı kadınlar yanlış yaptığını dile getirirler, o ise bunun nedenini ailesi ile daha fazla zaman geçirmek isteği olarak açıklar.

Yaşadığımız zamanın kadınlarının kariyeri ve aileleri arasında büyük bir ikilemde olduğunu dile getiriyor. 2 sene sürdürdüğü görevi boyunca hiç durmadan çalıştığını ve iş çıkışında alışveriş için sadece 24 saat açık olan yerlere ancak yetişebildiğini söylüyor.

Üst düzey bürokratlardan birçoklarının ailesi için işi bıraktığını da makalesinde belirten Slaughter, ailesi için iş bırakan kadınları diğer kadınların sorguladıklarını “Ailesi için güç çemberinden nasıl koparlar?” diye eleştirdiklerini söylüyor.

Çocukları olduktan sonra işi bırakıp sonrasında tekrar işe geri dönen kadınların, daha ileri gitmek için değil, sadece bıraktıkları yere geri dönebilmek için bile en az 2 seneye ihtiyaçları olduğundan da bahsediyor.

Cevabı bulunamayan sorunun ise “profesyonel başarı ve ailene olan katkının tatmininin nasıl harmanlanacağı” olduğunu dile getiriyor. Makalesinde belirttiği sorunların sadece üst düzey iş hayatına sahip kadınların sorunları olduğuna, normal bir seviyede ev geçindirmek için çalışan kadınların daha fazla sıkıntıları olduğuna değinen Slaughter, onların ellerindekini tutabilmek için daha da çok çabaladıklarının altını çiziyor.

Profesyonel hayatta üst düzey kadınların az olduğunu ve ileriki nesillerin çocuk yetiştirmek için kariyerlerinden vazgeçtikleri varsayıldığında üst düzey pozisyonlarda çalışan kadın yöneticinin gelecekte bulunmayacağını da belirtiyor.

Her başarılı kadının arkasında, bir erkek

¦ Slaughter aynı zamanda başarılı bir kadının arkasında, ebeveynliği yüzde 50 hatta daha fazla oranda paylaşabilecek bir eşin öneminden de bahsediyor. Ev sorumluluklarının erkekler tarafından paylaşıldığı evliliklerde kadınların iş hayatında daha cesur ve daha rahat davranabildiğini önemle anlatıyor.

¦ Toplumlar tarafından işi için ailesini arka plana atanların ödüllendirildiğini, ailesi için işini arka plana atan ve hatta işini bırakanlara ise kötü gözle bakıldığını söylüyor.

¦ Aile ve işin bir arada yürümesi için öncelikle toplumun aile değerlerine yeniden eskisi kadar önem vermesi gerektiğini, insanlara iş ve aile hayatlarını bir arada yürütebilme şansı tanınması ile birlikte herkes için daha sağlıklı bir iş yaşamı olacağına dikkat çekiyor.

¦ Kadınların artık kariyer için daha geç çocuk yaptıklarından birçoğunun anneliği de ıskaladığını belirtiyor. Geç anne olma durumu Slaughter’a göre annenin, anneliğin keyfini çıkarmasına da engel oluyor.

Yazar: Pınar Reyhan Özyiğit,

Kaynak: http://HT GAZETE

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir