Rehberiniz-Kadın yöneticiler daha ilkeli ve etik

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kadın yöneticiler daha ilkeli ve etik” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadın yöneticiler daha ilkeli ve etik

İlköĞretİm kurumlarında görev yapan yöneticilerin davranış biçimlerine yönelik araştırma kadın yöneticilerin daha hoşgörülü, etik, adil olduklarını ortaya çıkardı. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Celep’in danışmanlığında 8 ilköğretim okulunda yapılan araştırmaya göre; öğretmenlerin yüzde 78’inin, erkek yöneticilerin de yüzde 50.9’unun başkalarının haklarını sömürmediklerini belirtti. Araştırmaya göre kadın yöneticilerin yüzde 88.5’i, erkek yöneticilerin ise yüzde 61.7’si meslek ilkelerine içten bağlı. Diğer sonuçlar şöyle:

-Öğretmenlerin yüzde 83’ü kadın yöneticilerin rüşvet almadığına inanıyor. Erkek yöneticiler için bu oran yüzde 56.2.

-Öğretmenlerin yüzde 86.4’üne göre kadın yöneticiler inançlarından dolayı öğretmenlere baskı yapmıyor. Bu oran erkek yöneticiler için yüzde 63.

-Kadın yöneticiye sahip öğretmenlerin yüzde 93.4’ü örgütlenme haklarının engellenmediğini belirtiyor. Erkek yöneticiler için yüzde 65.7.

-Öğretmenlerin yüzde 79.6’sı kadın yöneticilerin, yüzde 64.3’ü erkek yöneticilerin çalışma saatlerine özen gösterdiğini vurguluyor.

-Kamu çıkarlarını kendi çıkarları üstünde tutan kadın yöneticilerin oranı yüzde 81.5. Erkek yöneticiler için bu oran yüzde 58.9.

-Öğretmenlerin yüzde 74.6’sı kadın yöneticilerin, yüzde 51’i erkek yöneticilerin deneyimlerini kendileriyle paylaştığını belirtti.

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>