Rehberiniz-Kadın ve erkek eşit değilmiş

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kadın ve erkek eşit değilmiş” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadın ve erkek eşit değilmiş

Bilim karar vermiş: Kadın ve erkek eşit değil!

İşte buna sebep olarak gösterilen birkaç araştırma sonucu.

1. Kadınlar, duyguları daha kolay anlayabiliyor, empati kurabiliyorlar.

2. Erkekler problem çözerken beyninin daha çok sol yarısını kullanırken, kadınlar her iki bölümü de eşit olarak kullanabiliyorlar.

3. Her insanda stres hormonu olan oxytocin, sinirlenildiğinde sakinleştirici olarak salınır. Fakat kadınlardaki östrojen hormonu, oxytocin’in gücünü artırıcı etki yaparken erkeklerdeki testosteron hormonu bu sakinleştirici hormonun gücünü azaltmaktadır. Bu yüzden problemler karşısında kadınlar sabırlıyken erkekler daha fevridirler.

4. Erkeklerin beyinlerindeki en gelişmiş bölge, konuşma merkezi görevini de görür. Oysa kadınlar her bölgeyi eşit kullanabilirler. Felç gibi herhangi bir sebepten dolayı konuşma yeteneğini kaybeden erkekler tedaviyle konuşturulamazken, kadınlarda sıklıkla konuşmaya başlamalar görülmektedir.

5. Erkeklerin beyinleri kadınlarınkinden yüzde 11-12 daha büyüktür. Bu durum onları daha zeki yapmaz ama daha geniş olan vücut kaslarının koordinasyonunda kolaylık sağlar.

6. Morfin vurulması gereken durumlarda kadınların vücutları daha yüksek dozda morfine gerek duyuyor.

Kaynak: http://www.kalitelihayat.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir