Rehberiniz-Kadın egemen iş yaşamı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kadın egemen iş yaşamı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kadın egemen iş yaşamı!

Frost & Sullivan, iş yaşamında kadınların yükselişe geçeceğini, bulguluyor.

Global mega trendleri mercek altına alan Frost & Sullivan, iş yaşamında kadınların yükselişe geçeceğini, beyin göçünün tersine döneceğini bulguluyor

Geleceğin iş dünyasına kadınlar damgasını vuracak

Frost & Sullivan yakın gelecekte dünyayı hızla yeniden şekillendirecek olan global mega trendleri belirleyerek büyük bir değişime uğrayacak olan

iş dünyasının yeni boyutlarını açığa çıkarıyor.

Dünyanın önde gelen Growth Consultancy & Research (Büyüme Danışmanlığı ve Araştırma) kuruluşlarından Frost & Sullivan’ın “Global Mega Trendler ve Yenilikçi Vizyoner Araştırma Programı” başlıklı çalışması, iş yaşamındaki değişimlerin yakın geleceğe yansımalarını da bulguluyor. Çarpıcı sonuçları ortaya çıkaran araştırma, Frost & Sullivan tarafından sürekli yapılacak, sonuçlar iş dünyası ve kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılacak.

İş yaşamında kadın egemen döneme doğru

İş yaşamında giderek ağırlık kazanan ve konumlarını güçlendiren kadınlar, her üç çalışandan biri olarak öne çıkacak ve özellikle bazı ülkelerin yönetim kadrolarının yüzde 40’ını aşkın kesimini oluşturacaklar. 2020 yılında Fortune Global 500 şirketlerinin 25 başkanı kadın olacak. ABD, Hindistan ve Çin’de kadın işgücü oranı ise yüzde 40’ın üzerine çıkarak erkek işgücüne yakın bir orana ulaşacak. Kadınlar özellikle yönetim kadrolarında daha fazla yer alacak, finans ve iş geliştirme konuları üzerinde belirleyici bir güce sahip olacaklar.

Frost & Sullivan’ın analizine göre ayrıca kadınların maaşları birçok ülkede erkek çalışanların maaşlarına göre çok daha dengeli, daha eşit olacak. 2020 yılına kadar birçok ülkede kadın ve erkek çalışanların maaşlarının ise başabaş olacağı öngörülüyor. Bununla birlikte özellikle ürün ve hizmet tanıtımlarında ağırlıklı olarak kadın çalışanların faaliyet göstermesi bekleniyor. Öte yandan kadınlar ağırlıklarını siyaset dünyasına da koyacak. 2020 yılında dünya parlamentolarında kadınların temsil gücünün yüzde 25’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Frost & Sullivan’ın çalışması ana başlıklarıyla yakın bir gelecekte her üç çalışandan birinin kadın olacağı, yüksek profilli işler için kent merkezlerine göçte kadın oranının erkeklere kıyasla daha fazla olacağı, iş stratejisi ve finans alanlarında kadınların öne çıkacağı, dünyanın en büyük şirketlerinin CEO’larında kadın oranının yüksek bir artış göstereceği, parlamentolarda kadın temsil gücünün yüksek bir düzeye çıkacağı yeni bir dünyayı öngörüyor.

Eve dönüş: Beyin göçü tersine dönecek

20. yüzyılın önemli trendlerin biri olan gelişmiş ülkelere yönelik beyin göçü tamamen boyut değiştirerek tersine bir seyir izlemeye başlayacak. Örneğin Hindistan gibi halen emek yoğun iş yapma süreçlerinin egemen olduğu ülkeler, yalnızca ülkelerine geri dönmek isteyen Hint kökenli meslek sahiplerine değil, daha iyi ekonomik beklentileri olan Avrupalı ve ABD’li meslek sahiplerine de ev sahipliği yapacak.

Frost & Sullivan’ın analizine göre halen yüksek eğitimli ve vasıflı işçilerin beyin göçü Hindistan ve Çin gibi ülkelerin ekonomilerinde belirgin bir gelişme gösteriyor. Bu eğilim aynı zamanda yerleşik olmayan nüfusun çoğalması sonucunda Batı dünyasının iş alanlarında vasıflı göçmen kesimlerin yoğun istihdamı anlamına geliyor. Dolayısıyla yakın bir gelecekte birçok Avrupalı ve Amerikalı gelişmekte olan ülkelerde iş aramaya başlayacak. Tersine beyin göçünün yaşanmasıyla özellikle Hindistan ve Çin gibi ülkelerde belirgin bir şekilde yüksek eğitimli ve vasıflı çalışan oranında artış kaydedilecek.

Frost & Sullivan Türkiye yetkilileri, yakın gelecekte gerek kadınların iş ve siyaset dünyasındaki yeni rolleri gerekse tersine beyin göçü olgusunun Türkiye açısından da büyük önem taşıyacağını, söz konusu küresel eğilimin Türkiye’de iş dünyasını yeniden tanımlayacağının altını çiziyorlar.

Kaynak: http://www.gercekgundem.com,

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>