Rehberiniz-Jetroseksüel yolcularımız için son çağrıdır!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Jetroseksüel yolcularımız için son çağrıdır!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Jetroseksüel yolcularımız için son çağrıdır!

Virgin Havayolları’ndan jetroseksüellere son çağrı

Kendisine ait çok özel pazarlama yöntemleriyle tanınan Virgin imparatorluğunun patronu İngiliz Richard Branson, yine kendisinden söz ettiriyor. Branson, Virgin Havayolları’nı kullananlar arasından çok özel bir yolcu sınıfı yarattı: Jetroseksüeller.

Virgin markasını yaratmak ve yaygınlaştırmak için 30 yıldır çalışan çılgın milyarder Richard Branson, Virgin Havayolları’nı sık kullanan özel yolcular (frequent flyer) arasında bir yarışma başlattı. Yarışmanın hedefi, bu özel sınıfa ait ‘en hakiki uçan metroseksüel’i bulmak. Virgin’in tabiriyle ‘jetroseksüel’.

Kimler mi jetroseksüel? Maço olmayan, bakımlı, gelir düzeyi yüksek erkeklerden oluşan ‘metroseksüel’lerin iş ve kültürel amaçlı çok sık seyahat edenleri. Ama bu sınıfa dahil olabilmek için sadece metroseksüel olmak yeterli değil.

Virgin Atlantic Havayolları’nın internet sitesinde ‘11 Emir’ şeklinde ‘Jetroseksüel olmanın koşulları’ sıralanıyor.

Şişme boyun yastığı kullanmamak, arada bir de olsa ekonomi sınıfında uçmak, ‘11 Emir’in yerine getirilebilecek maddelerinden en hafifleri. Dünyada milyonlarca insan bu tarife kolaylıkla girer. Oysa Richard Branson’un istediği bu kadarla sınırlı değil.

Altı ayrı dilde bira siparişini sözlükler yardımıyla çözebilirsiniz. Ama bugün artık farklı bir adı olan, örneğin Çekoslovakya, Sovyetler Birliği, Doğu Almanya gibi ülkelere ait vize veya damga var mı pasaportunuzda?

BAŞVURU YÜKSEK

Tüm koşullara uyduğunu düşünen jetroseksüel adayından, en fazla 200 kelimeyle neden en iyi jetroseksüel olduğunu anlatan bir kompozisyon isteniyor. Kendisinin uygun olmadığını düşünenler, koşullara uyan bir arkadaşlarını da önerebiliyor.

Yarışmaya katılma koşullarını okuyanların bazıları ‘Branson kendisini tarif ediyor. Bu koşullarda yarışmacı bulmak zor’ diyorsa da şansını denemek için www.jetrosexual.com adresindeki formu dolduranların sayısının bir hayli yüksek olduğu söyleniyor.

Web sitesindeki sayfada cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor izlenimi vermemek için olsa gerek, kadınların jetroseksüel olup olamayacağıyla ilgili bir bilgi verilmiyor. Sadece erkeklere metroseksüel denildiği düşünülürse, erkekler arası bir yarışma olduğu sonucunu çıkarabiliriz. E-postayla sorduğumuz ‘kadınlar da yarışmaya katılabilir mi?’ sorumuza yanıt alamadık.

15 Eylül’e kadar başvurular kabul edilecek ve yarı finalistler 30 Eylül’de açıklanacak. Jüride Richard Branson’dan başkası var mı, o da belirtilmemiş. ‘Şampiyon Jetroseksüel’ ise 17 Ekim’de her zaman olduğu gibi renkli ve büyük bir şovla açıklanacak. Yarışmanın ödülü Londra’ya gidiş dönüş Virgin Upper Class uçak bileti.

Nasıl jetroseksüel olunur

1. Pasaportunuz cebinizde, her an seyahate çıkmaya hazır olmalısınız.

2. Çok sevdiğiniz bir havalimanı olmalı ve neden sevdiğinizi anlatabilmelisiniz.

3. Uçakta yan koltukta oturanı gevezelik ederek sıkmamalısınız.

4. Güvenlik şeridini asla ihlal etmemelisiniz.

5. En az altı farklı dilde bira siparişi verebilmelisiniz.

6. Uçak tuvaletini 5 dakikadan fazla meşgul etmemelisiniz.

7. Ufak bir tekerlekli çantaya bir haftalık kıyafet sığdırabilmelisiniz.

8. Asla şişme boyun yastığınız olmamalı.

9. Pasaportunuzda, bugün farklı adı olan bir ülkeye ait damga/vize bulunmalı.

10. Ender olarak ekonomi sınıfta uçup, ne kadar alçakgönüllü olabileceğinizi kendinize göstermelisiniz.

11. Seyahatleriniz iş veya kültürel amaçlı olmalı.

Şov seven patron

55 yaşındaki Richard Branson, Virgin markasını yoktan var etti. Tanıtmak ve yaygınlaştırmak için 30 yıldır çalışıyor. Virgin Atlantic Havayolları haziran ayında Küba’ya direkt uçuş başlattı. Küba’da büyük olay olan Virgin uçuşları, Branson’un da dahil olduğu renkli şovlarla kutlandı.

Branson, reklamını yaptığı Virgin markalı ürüne dikkat çekmeye çalışırken balonla uçmak, dünyanın çevresini uçakla dolaşmak, çılgın kostümler giyerek güzel kızlarla dans etmek gibi hobilerinden yararlanıyor.

Tüketici odaklı Virgin markası bugün seyahat, kredi kartı, sağlık kulübü, tren, uçak, müzik edüstrisi ve cep telefonu pazarında söz sahibi. Branson’un sahibi olduğu 350’ye yakın şirket, yılda en az 8 milyar dolar gelir sağlıyor. Cep telefonu şirketi Virgin Mobile’ın İngiltere’de geçen yıl 4 milyondan fazla abonesi vardı.

İngiltere’de geçen yıl yapılan ‘en çok bilinen markalar’ araştırmasında Virgin adı, mobilya markası IKEA’nın ardından ikinci sırada çıktı. Virgin’i Nokia, Mini Cooper ve BMW izledi.

Yazar: Arzu ÇAKIR

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir