Jeomorfolog nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Jeomorfolog nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Jeomorfolog

: PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: FİZİK, MATEMATİK VE MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ İLE İLGİLİ PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: FİZİKÇİLER, KİMYACILAR VE İLGİLİ PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: Jeologlar ve jeofizikçiler
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Lisans
:
Yeryüzü şekilleri, toprak zemini, kalıntılar ve toprağın kimyasal analizini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

:

Jeomorfolog(Genel); işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak

Hangi sahalarda maden, hangi sahalarda petrol bulunacağını saptamak,
Tünel, köprü, yol yapımında yer kabuğu tabakalarının uygun olup olmadığını incelemek,
Yeni yerleşim yerlerini belirlemek
Yeraltı mağaralarının göl ve akarsuların turizme açılmasını sağlamak
Hangi tür bitkilerin hangi eğimlerde dikileceğini, erozyonun olduğu yerlerde ne gibi önlemler alınarak (ağaç dikimi yer şekillerine müdahale) etkinin azaltılacağını saptamak,vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur

Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları Jeomorfolog olabilir,
Jeomorfolog mesleğinin zorlukları,
Jeomorfolog nerelerde çalışabilir,
Jeomorfolog mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
Jeomorfolog nedir,
Jeomorfolog ne iş yapar,
Jeomorfolog nasıl olunur,
Jeomorfolog maaşı,
Jeomorfolog çalışma koşulları,
Jeomorfolog meslek tanımı,
Jeomorfolog görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

Jeomorfolog nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

JEOMORFOLOG nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

JEOMORFOLOG nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

JEOMORFOLOG nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
JEOMORFOLOG


 


 
Günümüzdeki yer şekillerinden  elde edilen verilere dayanarak, geçmişteki yer şekillerinin gelecekteki durumunu açıklayan kişidir.
 

 


 
Jeomorfologların görevleri çalıştıkları kuruma göre değişiklikler göstermektedir.
–     Maden Teknik Arama Enstitüsü’nde çalışan Jeomorfolog hangi sahalarda maden, hangi sahalarda petrol bulunacağını saptar,
–     Bayındırlık Bakanlığının; tünel, köprü, yol yapımında yer kabuğu tabakalarının  uygun olup olmadığını inceler,
–     Bayındırlık Bakanlığı ve Köy Hizmetleri  Genel Müdürlüğünde çalışanlar yeni yerleşim yerlerini belirler,
–     Turizm Bakanlığı’nda; yeraltı mağaralarının göl ve akarsuların turizme açılmasını sağlar,
–     Orman Bakanlığı’nda; hangi tür bitkilerin hangi eğimlerde dikileceğini, erozyonun olduğu yerlerde ne gibi önlemler alınarak (ağaç dikimi yer şekillerine müdahale) etkinin azaltılacağını saptar,
–     Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde; iklim bilgisine sahip olduğundan, alet ve haritalardan yararlanarak hava gözlemleri yapar,
–     Belediyelerde, kentsel ve bölgesel planlama çalışmalarında doğal çevrenin fiziksel özelliklerinin araştırılmasına katkıda bulunur,
–     Hava ve Kara Kuvvetleri’nde kartografik malzeme (harita) ve hava fotoğraflarından faydalanarak nerelerde düşmanı karşılayacağını, nerelerde müdahale ederek tuzak kurulacağını kestirir. Büyük ölçekli haritalardan fotometrik ölçmeler yaparak yer topçusunun hedeflerini belirler. Açık arazide üslerin nerelere konulacağını saptar.
 

 


 
–     Kartoğrafya (harita), hava fotoğrafları, mercekler, jeolog çekici, asitler, toprak alanında kullanılan el burguları, klizimetri (yüksekliği saptar),
–     Fotoğraf makinesi, şeritmetre, pusula, jeoloji haritaları, kuyu sondaj karotları, rapor yazımı, harita ve grafik çizimi için gerekli olan kırtasiye vb. malzemeleri kullanırlar.
 

 


 
Jeomorfolog olmak isteyenlerin; üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip, coğrafya yanında biyoloji, jeoloji gibi doğa, sosyoloji, tarih gibi toplum bilimlerine ilgi duyan, doğayı incelemeye istekli, bedensel açıdan güçlü, açık havada değişik iklim koşullarında çalışmaya engel bir durumu olmayan, ekip çalışmasından hoşlanan kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Bu meslekte kapalı ortamda (rapor, harita, grafik çizimi için) çalışıldığı  gibi daha çok açık havada çalışılır. Doğayla iç içe çalışma gerektirdiğinden, ortam sıcak, soğuk, yağışlı, nemli, rutubetli, tozlu olabilir. Jeomorfologlar meslektaşlarıyla, topograflarla, sondörlerle, jeoloji mühendisleriyle, jeologlarla, maden mühendisleriyle, yöneticilerle ve yardımcı elemanlarla iletişim halinde çalışırlar.
 

 


 
–        Jeomorfologlar Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTa), Devlet Su İşleri (DSİ), Doğal Afetler, İmar İskan Genel Müdürlüğü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Karayolları Genel Müdürlüğü, Etibank, Meteoroloji, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde çalışabilirler.
–        Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan / açılacak Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Coğrafya öğretmeni olarak çalışabilirler.
–        Mevcut üniversitelerde Jeomorfolog yetiştiren bölümlerin azlığı ve olanakların kısıtlı olması nedeniyle az sayıda mezun vermektedir. Buna rağmen geçmiş yıllarda mezun olan Jeomorfologların resmi kuruluşlarda istihdam edilmesiyle kadrolar dolmuş durumdadır. Bu nedenle istihdam olanakları kısıtlıdır. Özel sektörde çalışma olanağı yoktur. Kısacası iş bulma olanakları pek kalmamıştır.
 

 


 
Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin Coğrafya programında verilmektedir. Coğrafya bölümünün son sınıfında öğrenciler iki branşa ayrılır. Son sınıfta fiziki coğrafya bölümünü seçen öğrenciler tezlerini vererek lisans eğitimini tamamlarlar ve “Jeomorfolog”unvanını alırlar.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Mesleğin eğitimine girebilmek için,
–     Lise veya dengi okul mezunu olmak,
–     Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Coğrafya” lisans programı için yeterli “Sözel (SÖZ-2)” puan almak,
–     Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Coğrafya ” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
 

 


 
Eğitim süresi 4 yıldır. Coğrafya programında ağırlıklı olarak görülen dersler: Klimatoloji (İklim Bilgisi), Vejetasyon (Bitki Bilimi), Jeoloji, Jeomorfolojidir.
 
 

 


 
–     Devlet kuruluşlarında çalışan Jeomorfologların idari kademeler de yükselme olanakları vardır.
–     Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak bir akademik kariyer edinen Jeomorfologların da yükselme olanakları vardır.
–     İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletme Enstitüsü, Jeomorfoloji Ana Bilim Dalında, Jeomorfoloji yüksek lisans ve doktora çalışması yapılabildiği gibi, diğer üniversitelerin coğrafya ana Bilim dalı çerçevesinde de yüksek lisans ve doktora çalışması yapılabilir.
BENZER MESLEKLER: Jeolog, Maden mühendisi, Coğrafyacı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince bir kazanç sağlanması söz konusu değildir. Ancak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden yararlanılabilir.
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan Jeomorfologlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi ve teknik hizmetler sınıfından maaş alırlar. Maaşına ilaveten, almış oldukları ek göstergeler sayesinde göreve yeni başlayan bir Jeomorfolog net asgari ücretin 1,5 katı ile 2 katı dolaylarında maaş alır.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur

     , coğrafya , müdürlüğü , lisans ,         , meslek , jeomorfolog , maden , jeoloji , hava , eğitim , jeomorfologların , bakanlığı , hangi , olanakları , saptar , harita , kurumu , devlet , jeomorfologlar
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları JEOMORFOLOG olabilir,
JEOMORFOLOG mesleğinin zorlukları,
JEOMORFOLOG nerelerde çalışabilir,
JEOMORFOLOG mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
JEOMORFOLOG nedir,
JEOMORFOLOG ne iş yapar,
JEOMORFOLOG nasıl olunur,
JEOMORFOLOG maaşı,
JEOMORFOLOG çalışma koşulları,
JEOMORFOLOG meslek tanımı,
JEOMORFOLOG görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

JEOMORFOLOG nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Jeomorfolog nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Jeoteknik Teknikeri nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>