Rehberiniz-İzmirli öğrencilerin büyük başarısı: 10 milyon euro hibe kazandılar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İzmirli öğrencilerin büyük başarısı: 10 milyon euro hibe kazandılar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İzmirli öğrencilerin büyük başarısı: 10 milyon euro hibe kazandılar

İzmirli öğrenciler, projeye dönüştürdükleri fikirleriyle 2004 yılından bugüne AB fonlarından 10.3 milyon euro hibe almaya hak kazandı.

İzmirli öğrenciler, projeye dönüştürdükleri fikirleriyle 2004 yılından bugüne AB fonlarından 10.3 milyon euro hibe almaya hak kazandı. İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, yeni nesilllerin sorgulayan, çözüm üreten, araştırmacı, karşılartırma yapan ve analiz yeteneğine sahip olmasını önemsediklerini, bu nedenle öğrencileri proje yapmaya teşvik ettiklerini söyledi.

Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan AB projeler ofisinin etkin şekilde çalışarak öğrenci ve öğretmenlere proje hazırlamada destek olduğunu belirten Bardakcı, ofisin kurulduğu 2004 yılından bu yana 447 projenin AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca (Ulusal Ajans) onaylanarak hibe almaya hak kazandığını kaydetti.

Bardakcı, İzmirli genç beyinlerin proje performanslarının her geçen yıl yükseldiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

’’2004 yılında 10 okul tarafından hazırlanan 29 proje AB fonlarından hibe alabilmişti. Yıllar geçtikçe proje sayısı ve çalışmaların niteliği arttı. Bu yıl 52 farklı okuldaki öğrencilerimizin hazırladığı 52 proje hibe almaya hak kazandı. 2004 yılından bu yana kabul edilen proje sayımız 447’ye ulaştı. Öğrencilerimizin bu performansı İzmir’i, en çok proje üreten ve hibe alan iller arasına getirdi. 2004 yılında 520 bin euro olan hibe miktarı, bu yıl 1 milyon 243 bin euroyu geçti. İzmirli öğrenciler düşüncelerini, fikirlerini proje dönüştürünce, kent AB fonlarından toplam 10 milyon 322 bin euro hibe almaya hak kazandı.’’

Avrupa’yı görme imkanı

Milli Eğitim Müdürü Bardakcı, proje üreten öğrencilerin, proje ortaklarının konuğu olarak yurt dışına çıkma şansı yakaladığını ifade ederek, yurt dışı programlarının öğrencilere yeni ufuklar açtığını kaydetti.

Öğrencilerin farklı kültürleri yaşayarak öğrenme fırsatı bulduklarını belirten Bardakcı, ’’Yurt dışı programları, öğrencilerimiz ve proje koordinatörü öğretmenlerimiz için önemli bir kişisel gelişim fırsatı oluyor. Avrupa’yla Türkiye’yi kıyaslama şansı bulan öğrenci ve öğretmenlerimiz, eğitimde yapılan doğru ve yanlışları gözlemliyor. İyi örnekleri buraya getirme şansı da yakalıyorlar. Bir çocuğa bir eğitim senesinde anlatamayacağınız şeyler, bir gezi programında kolaylıkla öğrenilebiliyor’’ diye konuştu.

Kaynak: http://Dünya Gazetesi

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir