Rehberiniz-“iyi iş” fikri yetmez, sabırla mücadele etmek gerekir…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”iyi iş” fikri yetmez, sabırla mücadele etmek gerekir…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
iyi iş fikri yetmez, sabırla mücadele etmek gerekir…

Koç Üniversitesi öğrencileri tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kamp 06 etkinliğine hayli önemli isimler katılıyor. Apple IMC”nin genel müdürü Tansu Yeğen, Intel Pazarlama Müdürü Timur Tiryaki, Nestle Zincir Mağazalar Satış Müdürü Oben Akyol, reklamcı Serdar Erener, Ritmix”in pazarlama müdürü Şebnem Bolkan bu yıl 31 Mart-3 Nisan arasında Koç Üniversitesi”nde gerçekleştirilecek olan “kamp 06″ pazarlama etkinliğine katılacak. Bu isimler arasında son yıllarda Türkiye”deki en başarılı teknoloji şirketlerinden birinin yemeksepeti.com”un kurucularından Nevzat Aydın da yer alıyor. Üniversitelere sık sık gidip yemeksepeti.com girişiminin başarısını ve bu girişimle ilgili merak edilenleri paylaşan Nevzat Aydın”a 31 Mart”ta gerçekleştirilecek olan etkinlik öncesi sorular yönelttik…

* Kamp 06”da yemeksepeti.com”un başarısını gençlerle konuşacaksınız. Öğrenciler neleri merak ediyor?

Ödevleri olarak incelemek için yemeksepeti.com”u bir vaka olarak incelemek isteyenler var. Bizim tecrübelerimizden de yararlanmak istiyorlar. Onun dışında içinde girişimcilik ve teknolojinin adının geçtiği her türlü etkinliğe çağrılıyoruz. Yemeksepeti.com bir açıdan da pazarlama başarısıdır. Bunun arkasında yatan stratejiyi ve ilerleme hikayesini paylaşacağız gençlerle.

* Yemeksepeti.com aynı zamanda bir girişim başarısı. Ancak kurulduğu 1999 yılına dönersek, yeni ekonominin çok tozlu dumanlı bir ortamında başlatılmış bir girişim olarak da dikkat çekiyor…

O yıllar “.com” şirketlerinin ABD”de de Türkiye”de de çok büyük paralarla kurulup battığı yıllardı. Türkiye”de de büyük holdingler agresif bir şekilde destekledikleri projelerden bir bir çekilmeye başlamışlardı.

* Koşulların tehditkar ama bir açıdan da fırsatlarla dolu bir ortamdı yani…

Aynen öyle. İstanbul, 2001 yılı ve bu tür teknoloji şirketi projesi… Doğru yer, doğru zaman ve doğru projeydi. 100 bin dolar sermaye ile kurduk.

* 100 bin dolar sermaye ile kurdunuz. Beş yılın ardından geçen yıl cironuz 11 milyon dolara ulaştı. Bu projenin başarılı olacağından emin olmak için nasıl bir fizibilite hazırladınız?

Biz iki, iki buçuk yıl yemek sepeti.com”dan hiçbir gelir elde etmeden iş yaptık. Kendini döndürmeye başlaması bu kadar zaman aldı. Son bir buçuk yıldır iyi gidiyor. İşin arkasında durabildiğimiz sürece iyi gideceğini biliyorduk. Ama bu trend pozitife dönüşünceye kadar geçen sürede ne kadar dayanabileceğiniz kritik nokta bence.

* “Bu işin başarılı olacağını biliyordum” derken Türkiye”de İnternet”in ne kadar gelişeceğine ilişkin tahminler belirleyici olmadı sanırım. Sunduğunuz hizmetin tüketicinin ne kadar işine yarayacağını da iyi hesaplamak önemliydi değil mi?

Kesinlikle. Öyle olsaydı o dönemde temeli atılan her proje başarılı olurdu. Kullanıcının hayatına katma değer katan projeler başarılı oldu. Zaten yemeksepeti.com benim ABD”de gördüğüm birçok projenin farklı yönlerinin bir araya getirildiği bir iş modeli. Başlarken kendi gücümüz ölçüsünde pazar araştırması yaptık. 30-40 soru hazırlayıp 800 kişiye dönük anket yaptık. Buralardan aldığımız veriler bizim Türkiye için en doğru modeli oturtmamıza yardımcı oldu.

* Peki yemeksepeti.com daha ne kadar büyüyecek?

İnternet Türkiye”de önümüzdeki dönemde iki üç kat daha fazla büyüyecek. Paket yemek servisi sektörünün da aynı şekilde hızla büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla şirketimiz çok daha fazla büyüyecek. 2006 ciro beklentimiz 19 milyon dolar.

Şirketinizin satın alma yönünde teklifler var mı?

Evet. Hem ortak olmak hem de tüm şirketi satın almak yönünde teklifler geliyor.

Sıcak bakıyor musunuz, işinizi devretmeye?..

İyi bir rakam gelirse olabilir tabii. Benim kafamda farklı sektörlerde olmak üzere geliştirilmek üzere birçok proje var. Onları da gerçekleştirmek isteyebilirim.

Yeni ekonomi şirketi kurup başarılı olmaya heves duyan gençlere neler tavsiye edersiniz peki?

Ben birçok proje biliyorum ki, olması gerekenden hızlı büyüyeceği tahmin eden işi kuranlar, işin kendi kendini çevirmesi için geçmesi gereken zamanı iyi hesaplayamadıkları için işi kapatıyorlar. Kendi işini kurmak isteyenler, birlikte çalışacakları ekibi iyi seçmeli. En iyi arkadaşlar her zaman en iyi iş ortakları olmayabilir. Projelerini büyük sermaye gruplarına veya ikinci, üçüncü işilere açarken fikir sahibi olma konusunun hukuki boyutunda dikkatli olsunlar.

Yazar: Zehra Tike

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>