Rehberiniz-İtinalı motivasyon yöntemleri…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İtinalı motivasyon yöntemleri…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İtinalı motivasyon yöntemleri…

Sabah

Bazı sözcükler vardır ne kadar çok kullanılırsa içi de o kadar çabuk boşalır. Motivasyon bunlardan biri, son yıllarda herkes motivasyondan söz ediyor. Başarı ve üretim için büyük önemi olan motivasyon, sadece çok adının anılması ile değil gereklerinin yerine getirilmesi ile etkili olabilir. İş dünyasında etkin bir araç olan motivasyon, her çalışan için olduğu gibi özellikle uzun yıllar aynı şirkette çalışan ve terfi koşulları sınırlı elemanlar için de kritik bir önem taşıyor.

Uzun süre aynı işi yapmak bir süre rutinliği körükleyip, yaratıcılığı ortadan kaldırıyor. Hemen her şirkette bu durumda olan çalışanlar var. Yöneticiler ve patronlara düşen görev, çalışanlarının işe ve şirkete olan bağlılıklarını artıracak doğru motivasyon yöntemlerini kullanmak. Motivasyonun olmadığı, çalışanların isteksizce işe gelip gittiği şirketlerde ne kadar teknolojik ve ekonomik yatırım yapılırsa yapılsın, istenen verime ulaşmak güç hatta imkansız olabilir.

En iyi araç terfi Motivasyonu sağlamak için iki ayrı yöntem sözkonusu; parasal ve manevi yöntemler. Parasal motivasyonda prim, ikramiye, yüksek zam gibi uygulamalar en çok kullanılan seçenekler arasında yer alıyor. Tatil, yaşam ya da sağlık sigortası gibi uygulamalar da çalışanları motive edici yarı parasal araçlar arasında. Ancak terfi, hem parasal hem de manevi motivasyonu barından en etkili yöntem olarak biliniyor. Bir şirkette terfi edebilecek, kariyerini geliştirebilecek kişilerin sayısı sınırlıdır.

Terfi edemeyenlerde bir süre sonra değersizlik hissi oluşuyor bu da işe odaklanmama, verimsizlik gibi sonuçlara yol açıyor. Böyle bir durum özellikle bir şirket için risk anlamına gelir. Bir şirkette motivasyonu sağlayan en güçlü duygu terfidir. Yükselmenin özendirici etkisi, iş başarımına bağlı olduğu oranda artar.

Parasal ve psikolojik ödülleri kapsayan terfi, aynı tutardaki paranın yaratacağı güdüsel etkiden daha fazla etki yaratır. Para her sorunu çözmez Birçok yöntemden oluşan manevi motivasyon, hem şirkette uzun yıllar çalışanlara kendini özel hissetmelerini hem de yeni çalışanların şirkete bağlanma sürecini kısaltır.

İletişim ve geribildirim: Şirket içinde iyi kurulmuş iletişim ağı, çalışanlar arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Ayrıca iletişim, yöneticinin görevleri daha iyi düzenlemesine ve denetlemesine yardımcı olur; çalışanların da seslerini duyurabilmelerine olanak verir.

Bağımsızlık ve özerklik: Deneyim ve bilgisi fazla olan çalışanlara esnek davranma zemini yaratılması, kişiye beklediği özgürlüklerin verilmesi, performansı arttırır, dinamizm yaratır.

Sorumluluk verilmesi: Terfi ettirilmeyen çalışanlara, departman içinde çeşitli sorumluluk verilerek yöneticilik yapmalarına izin verilmeli.

İş koşullarının düzeltilmesi: İş ortamının uygun ve rahat olması çalışanlar açısından kritik öneme sahiptir. İyi koşullar kişilerin şikayetlerini de azaltır.

Eğitim: Yeni bilgilerin sunulması, davranış ve tutumların değişiminin sağlanması ve çalışanların tatminini sağlaması açısından eğitim çok önemlidir.

Rekabet: Sağlıklı ve adil bir rekabet anlayışının olduğu şirketlerde dinamizm vardır. Bu da çalışanların daha verimli olmaları ve kişisel gelişimlerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlar.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>