Rehberiniz-İşyerindeki pislik kim?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İşyerindeki pislik kim?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşyerindeki pislik kim?

Öncelikle ”pislik” lafı için özür dileyerek başlamak istiyorum. Çünkü hem kulağa çok kötü geliyor hem de oldukça saldırgan bir tanımlama. Ama birazdan anlatacağım İngilizce araştırmadaki “jerk” kelimesinin anlattığı kişilik tipini tanımlamak için (argo olanlar dışındaki) en uygun Türkçe kelime sanırım bu. İngiltere”de yapılan “Love ”Em or Lose ”Em: Getting Good People to Stay (Berret Koehler)” araştırması, işyerinde nefret edilen insan tipini bulmak için binlerce çalışana en çok rahatsız oldukları davranışları sormuş. Sonuçta da 50 “işyeri pisliği davranışı” belirlemiş.

Bunlardan bazıları şöyle: 1. Dehşet saçmak 2. Küçümsemek 3. Küstahlık 4. Kasıtlı olarak övmekten kaçınmak 5. Kapıları çarpmak, masalara vurmak 6. Küfretmek 7. Kaba davranmak 8. Başkalarının önünde aşağılamak 9. Her şeye karışmak 10. Üstlerle aşırı iyi ilişkiler kurup astları önemsememek 11. Favori çalışan yaratmak için fırsat kollamak 12. Sürekli olumsuz geribildirim vermek 13. İnsanlara bağırmak 14. Yalan ya da ”yarı – doğru” söylemek 15. Başkalarının yanında utandırmak 16. Sürekli kontrolü elde tutmak. Bu listedeki davranışların hiçbiri sizde yoksa ne mutlu size ve birlikte çalıştıklarınıza. Ama bir ya da birkaçını gösteriyorsanız (ki araştırmacılar 360 derece değerlendirmelere bakmanızı, yakınlarınıza sormanızı ve güvendiğiniz insanlardan geri bildirim istemenizi öneriyor) bu, üzerinde çalışmanız gereken bir konu. Zira insanları bulunduğunuz ortamdan kaçırıyorsunuz demektir. Burada asıl soru, bunların hangilerini, ne sıklıkla yaptığınız. Çünkü araştırma, “Patron ya da müdürünüzün hangi davranışı işten derhal ayrılmanıza neden olur” diye de bir soru yöneltmiş.

Sonuçlar şöyle: 1. Başkalarının önünde küçük düşürürse (yüzde 40.5) 2. Yalan söylerse (yüzde 34.2) 3. Beni küçümser ya da aşağılarsa (yüzde 23.9) 4. Her yaptığımı kontrol etmeye çalışırsa (yüzde 21.9) Peki diyelim ki durumunuz pek parlak çıkmadı, o zaman ne yapacaksınız? Öneriler şöyle: 1. Kendinize iyi bir yönetici koçu bulun 2. Psikolojik danışmanlık alın 3. Kişisel gelişim seminerlerine katılın 4. Kişisel gelişim kitapları okuyun 5. Güvendiğiniz insanlardan davranışlarınızı izleyip size geri bildirim vermelerini isteyin 6. Egzersiz yapın, sağlıklı yemek yiyin, daha çok uyuyun, yogameditasyon gibi rahatlatıcı aktiviteler yapın.

Yazar: Burçak Güven G.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>