Rehberiniz-İşyerinde dağınıklık çok şeye mal olabilirlute

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşyerinde dağınıklık çok şeye mal olabilirlute” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşyerinde dağınıklık çok şeye mal olabilirlute

’Çok işim vardı düzeltemedim! Çok meşguldüm toparlayamadım!’ gibi bahanelerin arkasına saklanmayın. İşte, Feng Shui prensiplerine göre işyerinizdeki dağınıklığın hayatınıza etkileri…

Evren, dağınıklığınızı hayatınıza bakış açınız olarak görür. Yaşadığınız yeri toplamakta gecikmeniz, dağınık olan mekanınız konusunda hayatınızda kararlı bir hata sergilediğinizi ifade eder. İstikrarlı bir dağınıklığın geri dönüşleri var tabii ki.

Çekmeceleriniz veya dolaplarınız zihninizin odacıkları gibidir. Dışarısı nasılsa içerisi de öyledir. Duru, sakin, telaşsızsanız sizi dağınık görmek mümkün değildir. Yetişme telaşı olan, panik, kaygılı ve/veya huzursuzsanız odalarınız da sizin iç dünyanız gibi şekillenmeye başlar. Aradığını, bırakması gereken yerde bırakmadığı için bulamayanlar listesinde adınız ışıklı harflerle yazılmaya başlar.

Meslek ve kariyerinizi etkileyen Kuzey/Doğu grubu; evlilik ve ortaklıkları ilgilendiren Güneybatı/Batı grubu; aile ve sağlığınızı etkileyen Doğu/Doğu grubu; bolluk, bereket ve maddi refahınızı etkileyen Güneydoğu/Doğu grubu ve merkezdeki dağınıklığın iş yaşantınıza etkilerini bu hafta okuyacaksınız. Yaratıcılığınız, çocuklar, bilgi, iletişim, kişisel gelişim, ün ve şöhretinizi etkileyen dağınıklık bölgeleri ve yapabilecekleriniz haftaya…

MESLEK – KARİYER

Kuzey / Doğu Grubu

Mesleğinizin işlerliğiyle ilgili tersliklerle karşı karşıya kalmanıza sebep olur. Dağınıklığın karakteri mesleğinizdeki tersliklerin karakterini ve süresini de verir. Geç kalmak, zamansız kararlar, uyumsuz sonuçlar ve dağınık bir çabayla boşa giden enerjilere neden olur. Çabalarınızın, kariyer yükselişinizle geri dönüşü için hayata onu hazır beklediğinizi ifade etmeniz gereklidir. Düzensizlik ve karmaşık enerjiler, gecikmelere ve başarıyla buluşmaları ertelemeye neden olur. Burada dağınıklık demek kariyerdeki başarılarda ertelemeyi ve sonuçsuzluğu göze almak demek.

BAŞARI İÇİN ÖNERİ: Bu bölümde özellikle çekmece ve dolaplar büyük önem kazanır. Çalıştığınız işi temsil eden veya sürekli kullandığınız eşyalarınızın en gereklileri ve kullanım sıklığı yüksek olanları, kolay ulaşılabilir olması gereken yerde bulundurmanız gereklidir. Not tutmak, akılda tutmak yerine daha çok verim getirir. En çok kullanmak zorunda olduğunuz eşyalarınızı en sevdiğiniz renklerle kullanmanız başarı grafiğinizi arttırır.

EVLİLİK – ORTAKLIK

Güneybatı / Batı Grubu

Ortaklarınızla ilişkilerinizin akıcılığını, sürekliliğini ve iletişimlerinizi etkileyecektir. Sağlıksız iletişimlere, yanlış anlaşılmalara ve anlaşmalarda skandallara neden olabilir. İş hayatını bir başka kişi veya kişilerce paylaşıma girmek aynı zamanda riskleri de getirir. Unutmayınız ki, kimin ortağı olursanız, onun kaderinin de ortağı olursunuz. Bilinmesi ve tam zamanında hatırlanması gerekli bilgilerin unutulması, bir işin tekrar tekrar yapılması ve taraflardan birinin daha fazla çalışmak zorunda kalması gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

VERİMLİLİK İÇİN ÖNERİ: Ortağınızla en iyi anlaştığınız konuyu belirleyin. Bu konunun getirdiklerini sembolize eden eşyaları ve aksesuarları göz önünde bulundurun. Birlikte başardıklarınıza ait değerler göz önünde olsun. Size ve ona ait olan alanı kesin hatlarla ayırın. Birbirinizle çalıştığınızı ancak ayrı iki birey olduğunuzun anlaşılmasını sağlayacak bir düzen oluşturun. Sinerji için her iki kişi de bir ortaklığa katılımcı olmakta olduğunu her zaman hatırlamalı.

AİLE VE SAĞLIK

Doğu / Doğu Grubu

Şirket içi ilişkilerde sorunların artışına zemin hazırlar. Uzlaşılmaz kavgalar ortaya çıkabilir. İşyerindeki sağlık sorunlarının artmasına ve teşhissiz geçen uzayan dönemlere, sağlık için yapılan yoğun harcamalara neden olabilir. Takım ruhunu bozan enerjilere sebep olur. Şirketi ayakta tutan değerlerin sağlığı ve sürekliliği için bu bölgenin dikkatle düzenlenmesi gereklidir. Bu bölüme denk gelen şirket mutfaklarının, işyerinin bereketiyle doğrudan ilgisi vardır.

SAĞLIKLI İLİŞKİLER İÇİN ÖNERİ: Bir işyerinde verimi sağlayan, başarı grafiğini arttıran ve uzun vadeli vizyonel ve kazançlı işler gerçekleştirmenin en önemli ön koşullarından biri, aynı işi paylaşan kişilerin sağlık düzeyleridir. Kişi mekanda mutsuz ve bulunduğu yerde çalışmaktan memnuniyetsizse bu işine yansıyacaktır. Sağlık bölümündeki dağınıklık, verimi düşüren en önemli etkenlerden biri olarak işler. Mutfak bölümüne denk gelmediğinde, Doğu yani sağlık bölümü, mekanı güzel, etkileyici, ferah ve sıcak gösteren değerlerin özellikle bulunması gerekli bölge olmalıdır. Bitki, akvaryum gibi göze ve enerji düzeyine kalite getiren değerler bulundurulmalıdır.

BOLLUK, BEREKET / MADDİ REFAHINIZ

Güneydoğu / Doğu Grubu

Paraya ulaşmanızda sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Gelen para birikmeyecek, kayıplara uğrayacak, bereketi kıymet kaybedecektir. Paraya bakış açısı ve harcamalar kontrol edilmelidir. Bilinmeyen gizli giderler olabilir. Gelir-gider dengelerinde düzenli bozukluğa neden olur. Para, gerekli yerler yerine, lüzumsuz harcamalar için kullanılır. Bir şirket için en önemli bölümlerden biridir.

BEREKET İÇİN ÖNERİ: Paranın bereketli kullanımı, kazanılmasından çok daha önemlidir. Giderlerin gelirin üzerinde çıkması bile bazen bereketten daha önemsiz hale gelir. Parayı nereye ve nasıl dönüştürdüğünüz çok önemlidir. Doğrularda kararlı olmak için, Feng Shui bu bölgede akvaryumu sıkça kullanırken, dağınıklığı engelleyen her türlü dekoratif çözüm öncelik kazanır. Bereketin oluşmasını ve korunmasını istiyorsanız, Güneydoğu bölümünüzde bir arada durmaması gereken eşyaları yeniden organize etmelisiniz. Ne kadar düzenli olursanız, para akışı da o kadar sağlıklı olur.

MERKEZ

’Bagua Gayeleri’ metodunun herhangi bir mekanı 9 kareye bölmesi, merkez fikrinin anlaşılmasını zorlaştırmaktadır. Oysa ki, bir mekan pusulayla yönlere ayrılır ve mekanı oluşturan ana kütlenin merkezinden 4 ana, 4 de ara yön belirlenerek oluşturulan 8 bölüm vardır. Ve merkez, mekanın büyüklüğüne ve odalara bölünüş şekline göre amorf bir değer taşır. Fakat dağınıklık adına çok önemlidir. Merkezde bulunan mekanın enerjisi, her yere yayılır. İşyerlerinde bu enerji yang olarak değerlendirilmelidir. Aktif olmayan ve yin enerjilerle değerlendirilen merkez enerjileri maddi kazançları geciktirir.

MERKEZ ENERJİ İÇİN ÖNERİ: Mekanın tümüne yansıyan enerji merkezde olan bitene doğrudan bağlantılıdır. Merkezinde tuvalet olan, merkezinde karışık ve dağınık bir depo olan iş yerleri için acil çözüm önerileri oluşturulmalıdır. Bunlar iş yerlerine göre belirlenir. Dağınıklığın hakim olduğu, kişi ve mekanın işlevini tam olarak belirleyemediği mekanlar, bütüne zarar veren karmaşık sinyaller gönderir. Depolar verimliliği arttıran düzenlemeyle yeniden şekillenirken, ışık sisteminin oynayacağı gölge oyunlarına dikkat edilmelidir. Aydınlık seviyesi yüksek ve her şeyin açıkça fark edilir olduğu mekanlar oluşturulmalıdır.

Yazar: Funda Ceylan

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir