Rehberiniz-İşverenler kadın çalışan tercih ediyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşverenler kadın çalışan tercih ediyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşverenler kadın çalışan tercih ediyor

Secretcv.com, veritabanına kayıtlı 16.700 firmanın verdiği iş ilanlarını ve 9 milyon 200 bin adayın özgeçmişlerini inceleyerek kadınların iş hayatına katılımı ile ilgili bilgilere ulaştı. Secretcv.com tarafından yapılan açıklamaya göre, 2010 yılında kadın çalışan arayan firmaların oranı, bir önceki yıla oranla yüzde 68’lik bir artış gösterdi. Üye firmaların verdikleri ilanlar incelendiğinde ise, en fazla mağazacılık / perakendecilik sektöründe bayan eleman ihtiyacı olduğu görülüyor. Bu sektörleri tekstil, hizmet ve gıda sektörleri takip ediyor. İş yerleri tarafından en çok bayan eleman aranan bölümler ise satış, sekreterlik, pazarlama ve halkla ilişkiler departmanları. En çok kadın eleman aranan pozisyonlar uzman ve orta düzey yönetici.

Secretcv.com veritabanına kayıtlı ve aktif olarak iş arayan adayların yüzde 47’si kadın. Bu kesimin yüzde 43’ü şu anda çalışmıyor. Yüzde 17’lik bir kesim ise ilk iş deneyimini edinmek üzere iş arayışında. İş arayan kadınların yaş ortalamaları incelendiğinde ise yüzde 76’sının 23 – 32 yaş aralığında olduğu görülüyor. Öğrenim durumuna bakıldığında da yarısının (yüzde 50.4) üniversite mezunu olduğu görülüyor. Secretcv.com veritabanına kayıtlı iş arayan kadınların yüzde 42’si İstanbul’da yaşıyor. Bu oranı yüzde 10.24’le İzmir, yüzde 10.07 ile Ankara takip ediyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü “Son dönemde, kadınların iş hayatında aktif olarak rol alma isteklerinin arttığını görüyoruz. Bu gelişmeyi, başta ekonomik ve sosyal koşullar olmak üzere birçok farklı nedene bağlamak mümkün. Özellikle kriz sonrası dönemde, yaşam koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte her haneden yalnızca bir kişinin çalışması yetersiz kalıyor ve kadınların iş gücüne katılımları zaruri bir hal alıyor. Ayrıca, kadınların çalışmasına yönelik toplumsal bakış açısının değişmesi, üniversite ve meslek okullarının giderek çoğalması, internet kullanımının yaygınlaşması ile bilgiye çabuk ulaşılabilme ve tüm bu faktörler neticesinde kadınların cesaret ve özgüvenlerinin artması, onları işgücünde aktif bireyler haline getiriyor” dedi.

Kaynak: http://www.maxihaber.net,aut

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir