Rehberiniz-İşten sonra enerjiye ihtiyacınız olacaksa

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşten sonra enerjiye ihtiyacınız olacaksa” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşten sonra enerjiye ihtiyacınız olacaksa

Önce iş sonra eğlence… İşten sonra yaptığınız program her ne olursa olsun enerjiye ihtiyacınız olacak. Gün içinde izleyeceğiniz birtakım yollarla enerjinizi akşam için de korumanız mümkün. Formsante dergisinin konuyla ilgili 10 önerisi şöyle:

Tasarruf modunu kullanın

Enerji düzeyi öğleden sonra düşüşe geçer. Rahatça halledebileceğiniz ve keyif aldığınız işleri, işteki son iki saate saklayın. Böylece akşama stressiz ve neşeli başlayabilirsiniz.

Başarı listesi oluşturun

Ajandanızdaki yapılmamış işler enerjinizi tüketir ve evde olsanız bile aklınıza takılırlar. Yaptığınız işlere odaklanın. Gün içinde hallettiğiniz işlerin bir listesini yapın. Bu şekilde ofisi daha huzurlu terk edersiniz.

Heyecanın keyfini çıkarın

İş çıkışında tiyatro ya da sinemaya mı gideceksiniz? Biletleri ofisteki panonuza asın. Onlara baktıkça keyif alacaksınız. Bu ofisteki son saatleri kolayca geride bırakmanıza yardımcı olur.

Gözlerinizi canlandırın

Gözleriniz yorulduğunda keyfiniz de azalır. Bilgisayarda çalışıyorsanız arada uzaklara bakın. Gözleri sık sık kırpmak göz kuruluğunu önler ve gözleri rahatlatır.

Düzenli olun

Ofisten çıkmadan önce masanızı toplayın. Evrakları düzenleyin, gereksiz olanları atın, okunmuş e-postaları silin. Bunu alışkanlık haline getirirseniz düşünceleriniz pozitife döner, siz de çalışma gününü huzurlu olarak bitirirsiniz.

Açlık krizlerine dayanın

Karnınız zil çalıyorsa ama akşam yemeği randevunuza daha bir saat varsa, elma ya da bir parça bitter çikolata yiyin. Bu enerji tedarikçileri iştahınızı kapatmaz.

Zihninizi canlandırın

Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla buluşup hoş bir muhabbete dalacaksınız. Buluşmaya gitmeden önce bir mendilin üzerine birkaç damla limon otu yağı damlatın ve koklayın. Bu şekilde zihninizi canlandırabilirsiniz.

Doğanın gücünden faydalanın

Çalışma ortamınız ne kadar yeşil olursa, hava kalitesi o kadar iyi olur ve cihniniz canlanır. Pencerenin kenarına bir nane demeti yerleştirin. Akşam saatlerinde birkaç yaprak nane içiğneyin. Nane otu canlandırır, çiğneme hareketiyse çeneyi rahatlatır.

Gerilimi gülerek yok edin

Gülmek mutluluk hormonlarının üretilmesini sağlar. Yorucu bir çalışma gününün ardından canınız gülmek istemiyorsa bir hileye başvurun: Dişleriniz arasına bir kalem aldığınızda dudak kenarlarınız yukarı doğru kalkar. Beyin mutlu olduğunuzu düşünür.

Keyif masajı yapın

Kulakta 400 adet akupunktur noktası yer alır. Kulaklarınızı yukarıdan aşağıya doğru ovun. bu masaj etrafınızdan fark edilmez ve sizi canlandırır.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir