Rehberiniz-İşteki başarılarının formulü: hobileri…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşteki başarılarının formulü: hobileri…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşteki başarılarının formulü: hobileri…

Kaynak: Yasemin Bakan /Sabah

Başarılı yöneticiler, yoğun iş tempolarından arta kalan zamanlarını fotoğrafçılık, dünya mutfakları, yoga, yamaç paraşütü gibi aktivitelerle değerlendiriyor….

Türk iş dünyasında da alanlarında çok başarılı pek çok yönetici, artık ustası haline geldikleri hobileriyle de anılır hale gelmiş durumda. Kimi sergiler açıyor, yarışmalara katılıp ödüller alıyor, kimi fotoğrafçılık, dans, resim, motosiklet, binicilik, yelken, su sporları, yoga gibi dallarda iddialı işlere imza atıyor. Pek çok yönetici, bu uğraşlarının kendilerini işlerinde daha verimli kıldığına inanıyor.

Motosikletle Fransa”yı gezen, briç oynayarak dereceler alan, harçlık çıkartmak için düğün fotoğrafı çekmeye başlayıp daha sonra profesyonel fotoğrafçı olmaya karar veren, yat yarışlarına katılan yöneticiler tüm bu aktivitelere hobi olarak başlayıp daha sonra bu uğraşlarını hayatlarının bir parçası haline getiriyor. İşte şirketlerin üst düzey yöneticileri ve onların hobileri:

Düğün fotoğrafçılığından profesyonelliğe

Deniz Ertop / Microsoft Satış Müdürü.

Hobilerimin başında fotoğraf, seyahat ve motosiklet geliyor. Lise yıllarında amatör olarak yaptığım fotoğraf, ufak reklam çekimlerinden, düğün fotoğrafları ile ”harçlık çıkartan” bir profesyonelliğe dönüştü. Kitaplar okuyarak öğrendiğim teknikleri İFSAK tarafından düzenlenen kursla pekiştirdim.
Motosikletle ilk tanışmam bir Bodrum tatili sırasında motosiklet kiralayan ısrarcı bir girişimcinin peşimi bırakmaması ile gerçekleşti. Bu arkadaşa sessizce ”kullanmayı öğretirsen kiralarım” dedikten sonra kendimi yakınlardaki boş bir arazide motosiklet üzerinde buldum. Motosiklet yolculukları, çok uzun süre dikkatin en yukarıda olmasını gerektiriyor.
Bu nedenle motosikletle seyahat etmek fiziksel olarak yorgunluk yaratmasına rağmen, zihinsel olarak bir dinlenme sağlıyor. Motosikletimle Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgelerini dolaştım. Daha sonra Suriye, İran, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan”a gittim.
Ayrıca kiralık motosikletlerle Fransa”nın güney kıyıları ve bu senenin başında da Uzakdoğu”nun Çin Hindi bölgelerini gezdim. Fransa seyahatimde çektiğim Monaco Yolunda” başlıklı fotoğrafım, Borusan”ın düzenlediği bir fotoğraf yarışmasında ödül aldı. Kamboçya, Vietnam ve Laos”ta çektiğim fotoğraflarla ise “Çin Hindi” temalı bir kişisel fotoğraf sergisi düzenledim”.

Briçte dereceleri var

Ahmet Erdem / Vivid Genel Müdürü.

Haftaiçi yoğun iş temposunun ardından haftasonları tenis oynamayı tercih ediyorum. Bunun yanı sıra; briç oynuyorum. Briçle uzun yıllardan beri yoğun bir şekilde ilgilendiğim için hobinin ötesinde amatör bir uğraş. Briç sayesinde iş stresinden, yoğunluğundan soyutlanıyorum, zihnimi dinlendirebiliyorum. Bu tür faaliyetlerin, yöneticilere, iş hayatında zamanı iyi yönetme, hızlı karar verip uygulayabilme, analitik düşünme, takım çalışması becerisinin kazanılması ve özgüvenin güçlendirilmesi gibi olumlu yansımaları var. Çeşitli kulüp turnuvalarının yanı sıra Türkiye Şampiyonası ve İstanbul Şampiyonası”na da katılıyorum. Kulüp turnuvalarında derecelerim var.
Dalgıçlık hobiydi alışkanlık oldu
Aktuğ Birinci / Logizma Mobil Hizmetler Genel Müdürü.
Uzun süredir Latin dansları, snowboard, voleybol, dalış ve motosikletçilikle ilgileniyorum. Özellikle dans, dalış ve motosiklet konularında kurslara gidiyorum. Dans, hem spor yapmak hem de keyif almak açısından çok tatmin edici bir hobi. Snowboard ve dalış ise uzun zamandır bana en çok özgürlük hissi veren hobilerim. Motosiklet ise özellikle İstanbul gibi bir şehirde yaşarken verdiği rahatlıktan dolayı, artık bir hobiden ziyade alışkanlık.

Bu tür faaliyetler, öncelikle tüm insanların ortak bir ihtiyacı olan “sosyalleşmeyi” sağladıkları için kişilerin toplum içinde kendilerine güvenen bireyler olmalarını sağlıyor. Bunun dışında, gerek bedenen gerekse ruhen rahatlamak, stresli anları vücuttan ve akıldan atmak, iş hayatında daha sağlıklı yaklaşımlara sahip olmayı sağlıyor”.

Yelkenli kullanırken proje geliştiriyor

Ömer Birol / SYS Yönetim Kurulu Başkanı.

Fırsat buldukça mutlaka yamaç paraşütü yapmaya çalışıyorum. Ayrıca True Blue isimli bir yelkenlim var. Yelken kullanmak özellikle tek başıma denizle mücadele etmek, iş hayatımda önemli kararlar alırken bana çok faydalı oluyor. Yamaç paraşütü yapmaya başlayalı ise 10 yıl oldu. Yedi yıldır da yelkenli kullanıyorum.
Yamaç paraşütü çok ciddi bir spor ve yoğun eğitimlerden geçmeniz gerekiyor. İKARUS Sportif Havacılık”tan dönemsel olarak hala eğitimler alıyorum. Ayrıca kaptanlık ehliyetim var. Yelkenli sporunun iş hayatıma ciddi şekilde olumlu etkileri oldu. Hatta şirketlerim ile ilgili bir çok projeyi de yelken kullandığım zamanlarda geliştirdim.

Üç yıldır yoga yapıyor

Goodyear T.A.Ş Halkla İlişkiler Müdürü / Nedret Türkkuşu.

Üç yıl önce BURÇ”un düzenlediği kurslarla yogaya başladım. Yogayı önceleri sadece bir beden egzersizi olarak değerlendirdim. İkinci yılda yoganın öğretisi de ilgimi çekti. Yoğun iş ve sosyal yaşam temposu yüzünden kursları sürdüremedim. Artık yogayı evimde her fırsatta uyguluyor ve çok faydasını görüyorum. Yoga hem bedenimizi, hem de zihnimizi rahatlatmak için çok iyi bir yöntem ve öğreti. Bedenimizi rahatlattığı gibi, kendimizi ve başkalarını daha iyi tanımaya ve anlamaya da yardımcı oluyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir