Rehberiniz-İstanbul’a insan çağlayanı aktı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İstanbul’a insan çağlayanı aktı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İstanbul’a insan çağlayanı aktı!

Ankara’da büyük yankı uyandıran Cumhuriyet Mitingi’nin bir benzeri bugün İstanbul Çağlayan Meydanı’nda düzenlendi. Miting nedeniyle yüzbinlerce kişi Çağlayan Meydanı’nda buluştu.

Mitingde ülkenin laikliğine vurgu yapılırken, muhalefete de ’’birleşin’’ çağrısı yapıldı. Çağlayan Meydanı hınca hınç doldu, özellikle genç katılımcıların fazlalığı dikkat çekti.

Şenol Demirci, Şakir Aydın, Tahsin Aksu, Haluk Atalay, Osman Kara’dan oluşan Milliyet Ekibi, İstanbul Çağlayan Mitingi’ni Milliyet.com.tr için adım adım izledi…

Meydana 19 ayrı güvenlik kapısından giriş yapıldı. Alanda 7 bin polis görev yaptı. Çağlayan Meydanı’na açılan bütün yollar trafiğe kapatıldı.

Saat 09.30 sıralarında yaklaşık 200-250 kişilik Ankara Atatürkçü Düşünce Derneği’nin üyeleri PERPA’nın bulunduğu alana geldi. Halk otobüsü ve belediye otobükleri ile halk alana gelerek küçük küçük gruplar oluşturarak meydana inmeye başladı. Halk özellikle PERPA’dan inip Piyade Paşa Bulvarı üzerinden Çağlayan Meydanı’na giriş yaptı.

Saat 09:45… Mitinge katılmak için çok sayıda vatandaş başta Ankara olmak üzere diğer illerden İstanbul’a geldi. Mitinge, CHP, DSP, SHP, İP gibi çeşitli siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi. Miting için geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar, kontrol noktalarından geçerek Çağlayan Meydanı’na geldi.

Saat 10:15… Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı AKP İl Başkanlığı’nın önünde toplanan insanlar, ellerinde Türk bayrakları, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül posterleriyle birlikte binanın önünden geçerken yuhalayarak protesto etti. ’Çankaya yolu şeriata kapalı’, ’Çankaya’da imam istemiyoruz’ sloganları atıldı.

Saat 11:20… Çağlayan Mitingi’ne birçok ilden katılım var ancak Ege çıkartması hakim denebilir. Çankaya Belediyesi çalışanları meydana geldi. Alana kırmızı-beyaz renkler damgasını vurdu. ’Hepimiz Biriz, Hepimiz Mustafa Kemal’iz’ şeklinde slogan atıldı. Siyasi partilerin de destek verdiği mitingde katılımcılar hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı’nı söyledi. Mitingte çok sayıda genç yaştan katılımcının olması dikkat çekti.

Saat 11:45… Çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına gelmeyi sürdürdü. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yaptı. Çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan miting alanına ulaştı. Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Saat 12:05… Mitinge 1 saatten az bir süre kaldı şu anda meydan tıka basa dolu. Ankara’da açılan 2 km uzunluğundaki Türk Bayrağı buraya da getirildi. Katılımcılar hep bir ağızdan şarkılar, marşlar söyleyip, sloganlar attı. Şehir dışından meydana gelen katılımcılar izdiham nedeniyle E-5 karayolunda kaldı. Otobüsler yolda hareket edemeyecek şekilde kaldı ve katılımcılar alana ulaşmakta güçlük çekti. Halk açılan pankartlarla hükümeti hedef aldı, cumhurbaşkanlığı seçimine göndermede bulundu. Etraf Türk bayraklarıyla kıpkırmızı oldu. ’Türkiye Laiktir Laik Kalacak’ sloganı atıldı.

Saat: 12:45… PERPA civarında yoğunluk da iyice arttı. Katılımcılar park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan hınca hınç dolu olan miting alanına ulaştı. Vatandaşların mitinge yoğun ilgisi, Çağlayan Meydanı’nın vaktinden önce dolup taşmasına neden oldu. Miting alanından taşarak, Kağıthane ve Şişli yönüne doğru kuyruklar oluşturan kalabalık, şarkılar ve sloganlar eşliğinde mitingin başlama saatini bekledi. Hoparlörlerden devamlı olarak başta “10. Yıl Marşı” olmak üzere çeşitli marşlar çalındı. Yüzlerce Türk bayrağı ve Atatürk posterinin açıldığı meydanda, sık sık “Hepimiz Kemalist, Hepimiz Türk’üz” sloganı atıldı.

Saat 13:10… Ve Miting büyük bir katılımla başladı. Burada kadın, erkek, genç, yaşlı, çoluk çocuk demeden her yaş grubundan insan yer aldı. Bulutsuz Özlemi konser verdi. Meydanda adım atmak mümkün değil inanılmaz bir kalabalık var. Ayrıca izdiham nedeniyle telefonlar da kilitlendi.

Saat 13:25… Bulutsuzluk Özlemi’nin konsenin sona ermesinin ardından, halk 10. Yıl Marşı’nı hep bir ağızdan söyledi. Giriş noktaları özellikle Beşiktaş iskelesi, PERPA ve Şişli yönünden tamamen tıkanmış durumda. Sivil toplum örgütleri, sanatçılar da katılımcılar arasında. Çoğunlukta ’Çankaya Yolları Şeriata Kapalı’ pankartı açılmış durumda.

Saat 13:30… Sanatçı Sadık Gürbüz, miting alanını dolduran kalabalığı ’çatlamaya hazır sabır taşları’ diye selamlayıp Çanakkale Türküsü’nü yüzbinlerle birlikte söyledi…

Saat 13:35… Mitingteki izdiham nedeniyle bazı vatandaşlar baygınlık geçirdi, ambulanslar hazır bekletildi…

Saat 13:55… Mitingden “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Parola vatan işaret namus”, “Hükümet istifa” sesleri yükseldi.

Saat 14:00… Saat 14:00’te miting katılımcıların hep bir ağızdan söylediği İstiklal Marşı’yla resmi olarak başladı.

Saat 14:05… Miting kalabalığı “Çankaya’ya şeriat çıkmayacak” sloganları atarken metrelerce uzunluktaki Türk bayrakları yolları süslüyor. Tolga Çandar’ın söylediği Ege türkülerine kalabalık eşlik etti.

Saat 14:08… Güvenlik görevlileri mitinge katılanların sayısını yüzbinler olarak ifade ederken kalabalığın ucu Ali Sami Yen Stadyumu’na dayandı.

Saat 14:10… Oyuncu Halit Ergenç mikrofondan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu, mitinge katılanlar hep bir ağızdan tekrarladı.

Saat 14:20… Mitinge katılan yüzbinlerce insanın sorunsuz dağılabilmesi için İETT ücretsiz 100 ek sefer koyduğunu açıkladı.

Saat 14:40… Miting alanını incelemek için gelen İstanbul Valisi Muammer Güler, hiçbir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Saat 16:00… Sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı’na ulaşan tüm yollar da araç trafiğine kapatıldı. Miting, Rutkay Aziz’in okuduğu Nazım Hikmet’in “Memleketim” şiiri ile sona erdi.

BÜYÜK MEDYANIN AKP KORKUSUNDAN MİTİNGİ YAYINLAMAMASI TEPKİ ÇEKTİ!

Çağlayan’da düzenlenen “Cumhuriyet Mitingi”, KanalTürk, Kanal B, Sky Turk ve Avrasya TV’den canlı olarak yayınlanırken, NTV, CNN Turk ve 24 kanallarında ise zaman zaman gerçekleştirilen canlı yayınlar ve mitinge ilişkin tartışma programları ile ekrana geldi.

ÇAĞLAYANDAKİ O KIZ!

HÜRRİYET YAYIN YÖNETMENİ ERTUĞRUL ÖZKÖK ÇAĞLAYAN MİTİNGİNİ BİR KADININ GÖZÜNDEN YAZDI…

O kızı çok küçük yaşında tanıdım. Bebekliğinde.Orta halli bir ailenin çocuğuydu.

Altın rengi saçları, cıvıl cıvıl gözleri vardı.

İlkokulu Ankara’da bir devlet okulunda okudu.

Ortaokulda yabancı bir büyükelçiliğin okuluna yazıldı.

Arkadaşlarının çoğu yabancıydı.

* * *

Orta ve lise yıllarında sakin bir çocuktu.

Pop müziği çok severdi.

Depeche Mode ve Inxs hayranıydı.

Akşamları küçük odasındaki yatağına girince hep dua ederdi.

Oysa annesinden ve babasından hiçbir dini telkin almamıştı.

Çevresinde namaz kılan yoktu. Babası merak edip sorduğunda şu cevabı vermişti:

Okuldaki Hıristiyan arkadaşlarımın hepsi dua ediyor. Ben de kendi dinimi çok seviyorum ve dua ediyorum.

Babası bu cevabı dinledi ve hiçbir şey demedi.

Gündüz mini etek giyiyordu, gece yatağa girdiğinde dua ediyordu.

* * *

Üniversiteye girdiğinde başına çok ilginç bir olay geldi.

Ankara’nın büyük bir üniversitesinde, seçmeli olarak aldığı bir dersin ilk günüydü.

Sınıfa türbanlı bir kız girmişti.

Hocası çok sert tepki gösterdi ve azarlayıcı bir tonla “Dışarı çık” dedi.

Genç kız bu sahneyi sessizce izledi.

Ders bittiğinde hocasının odasına gitti ve ona şunu söyledi:

Bu kıza sınıfta böyle bir muamele yapmaya hakkınız yok. Ben bu dersi severek, isteyerek almıştım. Ama sırf bu davranışınız yüzünden dersi değiştiriyorum.

Dersini değiştirdi.

Atatürkçüydü, moderndi, laikti, ama kendi yaşında bir kıza bu muamelenin yapılmasına çok içerlemişti.

* * *

O kız şimdi 34 yaşında.

İki çocuğu var.

Dünyaya hoşgörülü bir biçimde bakıyor.

AKP’ye oy vermemişti, ama iktidara geldiğinde, “Önyargılı davranmamak lazım” demişti.

Ekonomi politikalarını beğeniyordu.

Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başladığı gece çok mutluydu.

Çocuklarının güzel ve modern bir Türkiye’de yaşayacağına olan inancı nedeniyle sevincinden ağlamıştı.

Bunu başarabilirlerse, bu partiye oy verebilirim demeye başlamıştı.

Çevresinde birçok arkadaşının da böyle düşündüğünü söylüyordu.

Dün, işte o kız Çağlayan mitingindeydi.

Üstelik ne hoşgörüsünde, ne öteki insanlara bakışında değişen bir şey yoktu.

Ama değişen şeyler vardı.

Mesela korkuları.

Hayat tarzının zorla değiştirileceği, Türkiye’nin Atatürk’le kurulan imajının bozulacağı, “devletin baştan sona zapt edileceği” korkusu.

Mesela kendisi gibi kadınlar başlarını örtmediği takdirde, eşlerinin devlette yüksek makamlara çıkamayacağı duygusu.

Başlarını örtmedikleri takdirde, ne kendilerinin, ne eşlerinin ihaleleri kazanamayacağı, en hak ettikleri işleri bile alamayacakları duygusu.

Bu gerçek bir korku mudur?

Yoksa hayali mi?

Hiç fark etmez.

Geçen 4 yıl içinde bu iktidar onlarda işte bu duyguyu yaratmıştı.

* * *

Türkiye’de çok önemli bir şeyler oluyor.

Bu ülkenin kadınları iktidarı ele geçiriyor.

Evet iki hafta önce Ankara’da, dün İstanbul’da başlayan, yarın ülkenin başka şehirlerine de yayılacak olan bu hareketin motoru kadınlardır.

Bu bir kadın ihtilalidir ve bir Müslüman ülkede ilk defa böyle bir ihtilal gerçekleşmektedir.

Kimsenin kuşkusu olmasın ki, bu ihtilal yakında İran’a da sıçrayacaktır.

28 Şubat’ı büyük bir cesaretle destekleyen ben, işte bu nedenle artık askeri müdahalelere, bildirilere karşı çıkıyorum.

Çünkü Türkiye’nin “Sivil 28 Şubat” süreci başlamıştır.

Dün yazdığım gibi, ilk defa siviller “durumdan vazife çıkarmaktadır”.

Bunu hepimizin çok, ama çok iyi okuması gerekiyor…

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir