Rehberiniz-İşsizlik profili çıkarıldı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İşsizlik profili çıkarıldı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşsizlik profili çıkarıldı

Bilişim avukatından patlatma mühendisine kadar birçok yeni alanda eleman ihtiyacı artıyor. İşsizler listesindeki 300 bin üniversiteli, 400 doktoralı, 65 yaş üstü 3 bin kişi dikkat çekiyor Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri Türkiye’nin işsizlik profilini ve gözde mesleklerdeki değişimi ortaya koydu. Bilişim avukatından patlama mühendisine kadar birçok yeni alanda eleman ihtiyacı artarken, iş arayanlar listesinde 300 bin üniversiteli, 400 doktoralı ve 65 yaş üstü 3 bin kişi dikkat çekiyor. Teknolojideki hızlı değişim, para kazandıran birçok meslekle birlikte iş arayanlar listesi de büyük değişim gösterdi. Türkiye İş Kurumu artık sadece ortaokul, lise mezunlarının değil üniversite gençlerinin de umut kapısı oldu.

BİLİŞİM AVUKATI ARANIYOR

İşsiz profilindeki değişimde mesleki gelişim de büyük etki gösterdi. Düzenli olarak özel sektörün istihdam fotoğrafını çeken Türkiye İş Kurumu, gözde meslekleri de belirledi. Buna göre en fazla inşaatçı, garson, güvenlikçi, hemşire aranıyor. Tesis-makine operatörü ve teknikerlere ise her zaman iş bulunuyor. Tekstil, mermer işçileri de en az bulunanlar listesinde. Patronlar meslek bilgisi olan personel tercih ediyor.

TEKNOLOJİ ÖNDE

İŞKUR araştırmasına göre, Türkiye’de 215 bin kişilik açık iş bulunuyor. Türkiye, yüzde 3.3’lük açık iş oranı ile AB’nin 27 ülkesinin ortalaması yüzde 1.3’ün çok üzerine çıktı. Açık işlerde teknoloji sektörü başı çekerken, yüzde 36.2 ile imalat birinci sırada yer alıyor.

TEKNİKER HER ZAMAN LAZIM

Meslek grupları açısından teknikerler, yardımcı profesyonel meslek mensupları, tesis ve makine operatörleri ile montajcılarda açık oranı çok yüksek. İşverenler bu mesleklerde çalışacak eleman bulmakta zorlanırken, meslek okulu mezunların tercih edilmemesi dikkat çekiyor. İşverenlerin yüzde 10.7’si lise mezunu tercih ederken, meslek lisesi mezunlarını tercih edenlerin oranı ise yüzde 9.5.

İŞÇİLERE TEMSİL MÜJDESİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında tüm çalışan işçilere temsil hakkı geliyor. Buna göre çalışanlar sandık başına giderek en az üç yıl deneyimli ve ortaokul mezunu olması gereken temsilcilerini seçecek. İşveren, çalışan temsilcilerinin görevini yerine getirmesi için gerekli imkanları sağlayacak.

İşkur’a kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 400 bin

44 bin 975’i okur-yazar değil 59 bin 440’ı diplomasız 1 milyon 109 bini ilköğretim mezunu 711 bini orta öğretim mezunu 219 bini ön lisans mezunu 217 bini lisans mezunu 8 bin 851’i yüksek lisans mezunu 400’ü doktora mezunu

KAYNAK: Sabah

YAZAR: Hazal Ateş

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>