Rehberiniz-İşsizliğin sebebi iş beğenmemek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşsizliğin sebebi iş beğenmemek” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşsizliğin sebebi iş beğenmemek

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, “İşsizliğin ana sebebi mesleksizlik ve iş beğenmemezliktir. Özellikle gençler büyük hayallerle mezun oluyorlar ama gerçek hayat öyle değil” dedi.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, işsizliğin ana nedeninin mesleksizlik ve iş beğenmemezlik olduğunu belirterek, “İş arayanların bir bölümü hala (ne iş olsa yaparım) düşüncesinde” dedi.

Özgenç, elinde bir sanatı, mesleği olmayan eğitimli veya eğitimsiz kişilerin iş bulmasının bazen çok güç olduğunu, bunun yanı sıra bulduğu işi beğenmeyenlerin de bulunduğunu söyledi.

Bu durumda eğitim almış gençlerin kendi alanlarında iş bulamadıkları için yapabilecekleri işlerden kendine uygun gördükleri halkla ilişkiler, yönetici asistanlığı ve büro-ofis tarzı işleri tercih ettiklerini anlatan Özgenç, şunları kaydetti:

İş var ama…

“Aslında bazı alanlarda iş yok değil, iş var ama insanlarımız iş beğenmiyorlar. Özellikle üniversite mezunu olan gençler büyük hayallerle mezun oluyorlar, iş hayatına atılmak istiyorlar ama çoğu zaman yapabilecekleri işe (hayır) diyorlar. Bu da gösteriyor ki iş beğenmeyen önemli bir topluluğa sahibiz.”

Özgenç, “İşsizlik oranının ise yüzde 11,4 seviyesinde olduğu açıklanmıştır. Yani ortada önemli bir işsizlik sorunu vardır. Bunun belli başlı nedenleri olsa da en önemlisi insanlarımızın geçerli mesleği olmamasıdır. Ülkemizde iş arayanların yüzde 60’tan fazlası herhangi bir mesleğe sahip olmayan (ne iş olsa yaparım) diyenlerden oluşmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr,a

Incoming search terms:

  • beyenmemek nedir (1)
  • iş beğenmemek nedir (1)
  • işszliğin belli başlı nedenleri (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir